Mitä uskallan pyytää palkaksi??

Hei!

Tiedän, että lastenhoitajien palkkasuositukset (MML) ovat muuttuneet ja olenkin nyt hieman hämmentynyt, mitä uskaltaisin pyytää palkkaa tilanteessani!

- lapsia kolme, 7 kuukautta, 2 v. ja 5v.
- työaika 7 h/päivä, kesän 4 kk ajan
- 19v. ikä
- 2 vuoden kokemus lastenhoidosta (40h/vko)
- työtehtäviin kuuluu myös siivous, pyykkäys ja ruuanlaitta (työ tapahtuu perheen kotona)

Aikaisemmalla kokemuksellani perhe määritteli palkkani, mutta nyt pitäisi itse määrittää palkka.

Olen ajatellut alustavasti, että jos uskaltaisin pyytää 5 (tai 5,5) per tunti bussilipun. Mitä mieltä tästä?
102494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

tuo viisi euroa tuntuu hyvin vähältä työmäärään nähden..

Äänestä

noita lapsenhoitopalkkoja.
Lapsethan ovat vanhemmilleen kaikki kaikessa, mutta lasten hoidosta ei kuitenkaan haluta maksaa kunnollista palkkaa.
Piikanako ne vanhemmat meitä lastenhoitajia pitävät?
Minä en tuolla palkalla hoitaisi yhtäkään lasta, ja vielä kotitöitäkin teettävät tuohon hintaan!
Kunnon palkka vaadittava.
Jos teet ihan virallisesti verokortilla, vanhemmathan saavat kelalta tukea lastenhoidon kuluihin.
Sillä ei ole väliä minkä ikäinen olet, eihän muissakaan ammateissa työntekijän iällä ole merkitystä, ei ainakaan pitäisi olla, kokemuksella kuitenkin on merkitys, ja sitähän sinulla on.
Pelkästä lastenhoidosta pyytäisi mll:n hinnan, kotitöistä sitten lisää.

Äänestä

on 7€/h. Älä anna kenenkään vedättää, vauvassa on enemmän työtä kuin leikki-ikäisessä.
Sinulla on kokemustakin, joten alle tuon 7 euron ei kukaan voi edes olettaa "saavansa sinua".

Äänestä

Tuo 5€ bussilippu kuulostaisi ihan hyvältä, jos työnkuvasi olisi lasten kanssa leikkiminen ja valmiin ruuan läämmittäminen ja tarjoilu.

Sen sijaan, jos myös osallistut kotitöihin jne. (olet siis koko päivän liikkeellä, sen sijaan että lusmuaisit lasten päiväuniajan, katselisit telkkaa ne hetket jotaka lapset leikkii keskenään jne). Lähde neuvottelemaan 7-8 € tuntipalkasta. Siitä jää sinulle käteen verojen ja pakollisten työntekijä maksujen jälkeen n. 5€.

Äänestä
  • 5e on ainakaan pyydä! Se on ihan naurettavan pieni! Itse en koskaan suostuisi tekemään sellaisella palkalla mitään töitä!

    Tuo sinun työsi/ikäsi/kokemuksesi perusteella voisit hyvin pyytää 7-8e!

    Äänestä

Varsinkin kun sinulla on kerran kolme hoidettavaa, ja työhösi kuuluu muutakin kuin satukirjojen lueskelua, palkan pitäisi olla noin 10€/h.

Varsinkin pienimmäisen kanssa sinulla on suuri vastuu ja paljon käytännön työtä hänen hoitoonsa liittyen.
Jos kerran teet lisäksi noinkin paljon kotihommia ja huollettavanasi on myös kaksi vanhempaa lasta, niin 5€ tuntipalkka ei ole mistään kotoisin!

Rohkeasti vaan asia puheeksi ja vaadi tuplata palkkasi! Kyllä perheen täytyy olla valmis maksamaan hyvästä hoidosta!

Äänestä

Jos vertaatte näitä ehdottamianne palkkapyyntöjä koulutetun lähihoitajan/lastenhoitajan saamaan kuukausipalkkaan, on ainakin 10 euroa aika paljon pyydetty! Lähihoitajan koulutus kestää 3 vuotta jos ei aiempaa koulutusta tai lukiota ole suoritettuna. Lähtöpalkka ilman kokemuslisiä on n 1600 euroa/kk ja työaika hieman vajaa 40 t/viikko. Tämä siis tekee KOULUTETUN henkilön tuntipalkaksi n. 10 euroa.

Äänestä
  • moi!
    musta voisit pyytää 7,5 euroa bussilipun.
    Mukavaa kun oot saanu työn! :)
    Ja se on totta, mitä joku täällä sanoi, että vanhemmat hankkii lastenhoitajan, eikä maksa tälle kunnon palkkaa.. Itse ainakin jos minulla lapsia olisi ja lastenhoitajan kutsuisin lapsiani hoitamaan, ottaisin lastenhoitajan, jolla on kokemusta (esim sinullahan on) ja maksaisin kunnon palkan!

    Äänestä

Väestöliiton kautta kun tilaa lapsenhoitajan, on perustuntipalkka 14,50.
Aloittaja tekee myös kotitöitä, jos tilataan jostakin kotisiivousfirmasta kotiin siivooja, hinnat on n. 30-40 euroo tunnilta.
Ei pidä ruveta tekemään orjatöitä.
Jos vanhemmilla ei ole varaa maksaa palkkaa kotiapulaiselle, viekööt lapset päiväkotiin ja tehkööt kotityöt itse.
Pidä tyttö puolesi, teet arvokasta työtä!

Äänestä
  • Ensinnäkin, tuskinpa Väestöliiton hoitaja saa tuota koko summaa käteensä, sillä osa tuntiveloituksesta menee toiminnan pyörittämisen kuluihin, eläkemaksuihin, sotuihin jne.

    Mitä tulee siivousfirmoihin, mainitsemiisi hintoihin monikaan
    yksityinen ihminen ei siivousta osta, koska tulee halvemmaksi jäädä itse pois töistä ja tehdä siivous itse. Nämä maksut maksetaan nimittäin verojen jälkeen käteen jäävästä palkasta, joka on toinen kuin nimellistuntipalkka. Toiminimellä siivousta kauppaavat maksavat veloitussummasta arvonlisäveron, kaikki sotut ja eläkemaksun, jolla he rahoittavat oman vanhuuseläkkeensä yms.

    Jos yksinhuoltajana oleva lähihoitaja tarvitsisi joskus
    lastenhoitajaa, kovin suurta palkkaa ei olisi varaa
    maksaa. 10 euron tuntipalkasta jää käteen ehkä
    7.50 euroa, joten ainakin tätä kalliimpi lastenhoitaja
    olisi aivan älytön ratkaisu.

    Vertailun vuoksi suurten palkkatoivomusten esittäjät voisivat huvikseen kysellä, mitä hampurilaispaikat, marketit yms. maksavat kouluttamattomalle työvoimalleen ja sen jälkeen verrata tätä lastenhoidon tulotasoon. Luontaisetuna lastenhoidossa on lisäksi usein ruoka talon puolesta.

    Kaksi asiaa on syytä pitää erillään. On olemassa lastenhoitajia, jotka ovat pitkässä vakinaisessa työsuhteessa, ja lastenvahdit, joilta ei odoteta aivan yhtä paljoa. Palkkatasokin on näillä erilainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoidosta kirjoitti:

Hei!

Tiedän, että lastenhoitajien palkkasuositukset (MML) ovat muuttuneet ja olenkin nyt hieman hämmentynyt, mitä uskaltaisin pyytää palkkaa tilanteessani!

- lapsia kolme, 7 kuukautta, 2 v. ja 5v.
- työaika 7 h/päivä, kesän 4 kk ajan
- 19v. ikä
- 2 vuoden kokemus lastenhoidosta (40h/vko)
- työtehtäviin kuuluu myös siivous, pyykkäys ja ruuanlaitta (työ tapahtuu perheen kotona)

Aikaisemmalla kokemuksellani perhe määritteli palkkani, mutta nyt pitäisi itse määrittää palkka.

Olen ajatellut alustavasti, että jos uskaltaisin pyytää 5 (tai 5,5) per tunti bussilipun. Mitä mieltä tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu