Lääkkeiden sivuvaikutukset

Yks_tyttö_vaan

Olen aloittanut taas vuotuisen allergialääkityksen, syön Alpharman setiritsiiniä, eli normaalia apteekin allergialääkettä.. Nyt joka aamu ja yö, ja päivisinkin nenästä vuotaa verta ja verestää. Haittavaikutuksissa lukee suun kuivuminen, mutta voisko se kuivattaa myös nenän limakalvoja? vai johtuuko tämä nyt vaan tavallisesti esim ilman kuivuudesta?

Kiitos vastauksista..

4

751

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivattaa

      Minulla ainakin allergialääkkeet kuivattavat limakalvoja. Nenästä vuotaa verta, kun syön kortisonitablettaja ja käytän allergialääkkeitä. Limakalvojahan on nenässäkin!

      • argh2

        Mun nenä ei kestä nenäsumutteita, ärsyttävät ja aineen laitto tuntuu pahalta. Myös verta tulee niistäessä vähän. Mutta sepä oli kummaa, kun söin jotain loradatin-valmistetta kolme viikkoa ja oli koko ajan mielettömän kireä olo. Aivan kuin päivä ennen menkkoja, mutta kolme viikkoa. Koska nenä oli lääkkeestä huolimatta tukkoinen ja väsytti kovasti, lääkäri antoi aeriusta näytepakkauksen. Allergiaoireet helpotti ja mielen valtasi rauha... Mielestäni pinnan kireys ei voinut johtua väsymyksestä, nukuin kuitenkin yöt hyvin. Tiedä sitten... Tosin tulehduskipulääkkeet aiheuttaa mielettömiä painajaisöitä, vaikka muulloin en aamulla muista unia nähneenikään.

        Liekö niin, että olen yliherkkä lääkkeille. Ehkäisykin on hankalaa, kun pillerit kaikki kokeiltu ja ehkäisyrengaskaan ei sopinut.


    • lunna

      Allergialääkkeistä tulee ajan mittaan vaan lisää allergiseksi. Kokeile akupunktiota. Muutaman hoitokerran jälkeen pääsin itse kokonaan eroon allergiaoireista ja antihistamiineista.

    • setiritsiini

      Kortisoni ainakin vaikutti nenän kutinaan, mahdollisesti myös setiritsiini, jolla on runsaasti haittoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1702
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      903
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      97
      666
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      16
      522
    Aihe