Olen aloittanut taas vuotuisen allergialääkityksen, syön Alpharman setiritsiiniä, eli normaalia apteekin allergialääkettä.. Nyt joka aamu ja yö, ja päivisinkin nenästä vuotaa verta ja verestää. Haittavaikutuksissa lukee suun kuivuminen, mutta voisko se kuivattaa myös nenän limakalvoja? vai johtuuko tämä nyt vaan tavallisesti esim ilman kuivuudesta?
Kiitos vastauksista..
Kiitos vastauksista..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla ainakin allergialääkkeet kuivattavat limakalvoja. Nenästä vuotaa verta, kun syön kortisonitablettaja ja käytän allergialääkkeitä. Limakalvojahan on nenässäkin!
Mun nenä ei kestä nenäsumutteita, ärsyttävät ja aineen laitto tuntuu pahalta. Myös verta tulee niistäessä vähän. Mutta sepä oli kummaa, kun söin jotain loradatin-valmistetta kolme viikkoa ja oli koko ajan mielettömän kireä olo. Aivan kuin päivä ennen menkkoja, mutta kolme viikkoa. Koska nenä oli lääkkeestä huolimatta tukkoinen ja väsytti kovasti, lääkäri antoi aeriusta näytepakkauksen. Allergiaoireet helpotti ja mielen valtasi rauha... Mielestäni pinnan kireys ei voinut johtua väsymyksestä, nukuin kuitenkin yöt hyvin. Tiedä sitten... Tosin tulehduskipulääkkeet aiheuttaa mielettömiä painajaisöitä, vaikka muulloin en aamulla muista unia nähneenikään.
Liekö niin, että olen yliherkkä lääkkeille. Ehkäisykin on hankalaa, kun pillerit kaikki kokeiltu ja ehkäisyrengaskaan ei sopinut.
Allergialääkkeistä tulee ajan mittaan vaan lisää allergiseksi. Kokeile akupunktiota. Muutaman hoitokerran jälkeen pääsin itse kokonaan eroon allergiaoireista ja antihistamiineista.
Kortisoni ainakin vaikutti nenän kutinaan, mahdollisesti myös setiritsiini, jolla on runsaasti haittoja.