Sivutuuliherkkä Touring

E34 525 TDS Touring -94. Tuntuu kovalla tuulella ettei kaistan leveys riitä. Tyynemmälläkin säällä saa ratista korjata koko ajan. Kilometreja on alle 150 tuhatta. Auto ei muuten tunnu kuluneelta.
Edellinen auto oli W124 Mersu, enkö siinä huomannut vastaavaa alle kahdensadantuhannen (Mersustahan tulee tosin aivan mahdoton siinä vaiheessa kun perän helat on loppu). Kokoemuksia?
6659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Käyppä nelipyöräsuuntauksessa, luulisi auttavan.

Äänestä

Ovat vaihtaneet noita hyvinkin ajoissa... Mulla ajettu 176000 ja siihen on sakemanni ne vaihtanut. Ehkä kannattais vaihtaa apurungon ja korinväliset puslat ensiksi.

Äänestä
  • Ihmeteltiin joskus, kun oli klappia ohjauksessa, vaikka nivelet ja tehostin oli ok. Joku oli vähän asentanut ja ratin ohjausakseli ei ollut urassaan... sivutuulessa sai jatkuvasti kammeta ratista.

    Äänestä

Jotenkin kuitenkin tuntuu, että tuulenpuuskassa etupää muuttaa suuntaa, Mersussa (jos perän helat oli kuluneet) niin ratti ja etupää pysyi paikallaan, mutta auto alkoi kaartaa. BMW:ssä on Nokialaiset 205/65/15 -talvirenkaat, vakionahan siihen kuuluu 225/55/16 -renkaat. Johtuskohan noista?
Toisaalta olen kuullut puhuttavan että kuluneet etuiskarit vois aiheuttaa tuon ilmiön. Ne eivät kyllä muuten tunnu löysiltä, eikä niissä näy vuotoja.

Äänestä

moro

itselläni oli samanlaisia ongelmia talvirenkaiden kanssa (hakkapeliitta Q) kun nopeus nousi yli 120 niin alkoi "ohjaaminen"....nyt kun vaihdoin kesärenkaat niin ongelma poistui...rengaskoko vakio 205/65

Äänestä
  • Itsellä oli hieman samanlaista oiretta.
    Epäilin kovasti etupään niveliä ja kulmia ja takaiskareita.
    Nyt vaihdettiin takapään puslat (kallista oli) ja auto menee kuin juna....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TDS kirjoitti:

E34 525 TDS Touring -94. Tuntuu kovalla tuulella ettei kaistan leveys riitä. Tyynemmälläkin säällä saa ratista korjata koko ajan. Kilometreja on alle 150 tuhatta. Auto ei muuten tunnu kuluneelta.
Edellinen auto oli W124 Mersu, enkö siinä huomannut vastaavaa alle kahdensadantuhannen (Mersustahan tulee tosin aivan mahdoton siinä vaiheessa kun perän helat on loppu). Kokoemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu