on hieman retuperällä.Mitäpä arvelette,päättäjät,kun ette enää itse mihinkään kykene,onko teille hoitajia/palvelijoita.Kannattaisi siihen tulevaisuuteen satsata,aikanaan.Kuka vaippasi vaihtaa...?
Lähi-/perushoitajien
palkkaus
181997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Niin paska työ ku olla voi koko hoitajat, verrattavissa elintarviketyöhön, luuleeko ne saatanat olevansa lääkäreitä, tiputtaa palkkaa se 500€ ois ihan oikein, me metallimiehet ollaan kuitenkin työmiehiä, taitaa vituttaa hoitsuja kun ei kunnon ammattia oo itselleen saaneet palkasta puhumattakaan, puah
miehekäs mies,vaan kun sairastut niin hoida paskasi
Ihan totta. Me hoitajat saadaan jo muutenkin paljon liksaa, ettei me todella tarvita palkankorotuksia. Teillä ressukoilla on niin pienet palkat ja raskas työ. Itse saan kuussa n. 1600 euroo ja pärjään tosi hyvin. Miksi valittaa ja rarista asioista, jos kaikki on hyvin. Hyvää alkanutta kesää sinulle ja työniloa.
vaan 1600€?? paljon?? ,puah hah, eihän tolla palkalla kehtais töihin mennä.
Sun liksas on alle keskitason.
No ,ei se metallimiehenkään alkupalkka paljon ollut : Pitikö asua äidin luona?Oliko silloin 3kk:n kurssi työttömille ja syrjäytyneille??
koulutustani vastaavaan työhön,olen toisaalla
myös siivoojien palkat retuperällä!että hauskaa vappua päättäjät.
toivo vaan anna hukkua siihen tuotokseen,paskaaks noista
myös ovat on sotkea tähän juttuun. On perkules kumma juttu kun hoitajien palkkoihin ei kuntatasolla saada korotusta? Jos ei muu auta,
nappi otsaan meille vanhuksille. Saunan taakse!
Vittuako me täällä pyöritään?
asiaa,vaan taisit jo lukea mielipiteen,ette tarvitse palkkaa paskatyöstänne
eenvuoroa. Mitä tarkoittanee? mielipiteen,ette tarvitse palkkaa paskatyöstänne? Amisporukkaa?
Lisätään vaan työntekijöitä. Ei se työ niin raskasta ole. Suurimmalla osalla on raskas ja vastuullinen työ. Eikä se palkka niin suuri muillakaan ole, koulutuksesta huolimatta.
pesemistä päivästä toiseen.
työ kuin lähihoitsujen.
Pidempi koulutus ja paljon enemmän vastuuta. Meille se suurempi korotuts kuuluu.
eli ns. apuhoitajista. Super. Mikä ihmeen Super?
Supereita on nähty!
Sairaanhoitajat ovat eri juttu!
Kumma kun apuhoitajat ovat nykyisin esillä.
Tietenkin siivoojat yms. tarttisivat lissee palkkoo!
Eiköhän niitä perseitä pysty luuttuamaan pienemmälläkin palkalla, natina palkasta jatkuu - tuli sitä lisää, tai ei, työtä ei suomalainen koe mieluisaksi. Palkankorotus ei tee työstä sen siistimpää, paska lentää. Rajojemme ulkopuolelta on tulossa porukkaa tekemään tätä työtä paljon halvemmalla, niin miksi pitäisi kunnat ajaa konkurssiin näiden hoitsukoiden vaatimuksilla.
Juu,ei kun ottakaa ne töihin ,ehkä jo tänä kesänä-saadaan pitää lomat niin kuin muutkin lomansa ansainneet.Katotaan pysyykö ne vielä syksyyn, kun ovat jatkaneet päiviään/vuorojaan ilman erilliskorvauksia ja taukoja.Onhan se niin hienoo olla hoitaja,mitä me nyt palkankorotuksilla-saati sitten ylityökorvauksilla...
Kyllä se hoitsun palkka nousee kun jaksaa lusia ..: 18v.Tulee viimenen ikälisä :Mut sitä ennen on löytyny jo rikas mies??