Löytyykö täällä ihmisiä joilla olisi kokemusta millaisella tolalla Askolan päivähoito on? Olemme muuttamassa kuntaan ja todennäköisesti pikkuväki saa tutustua siihen puoleen. Miten järjestyy vuorohoito vai järjestyykö? Ja missä?
Askolan päivähoito?
9
4088
Vastaukset
- monnako
Muuten on monakon päivähoidot ihan sillä tolalla, kuten monakossa pitääkin.
Hoidat itte asiat ja maksat.
Niinkuin Monakolaisen kuuluukin.
Siitähän kunta on kuuluisa.
Että jos meinaa vuorotöissä käydä ja kunnassa asua, niin turvautua saat perhepäivähoitajaan jos vuorotyöläiselle sopivaa löydät, mutta mitään päiväkotipaikkaa ei ole auki edes 7:00.ksi jonnekkin muualle ehtivälle.
Paitsi sopimuksen mukaan ja nimenomaan soipimuksen mukaan.
Eikä siinä kaikki.
Kun lapsesi kuouluun lähtevät, niin pidä huoli, että heillä on eväät mukanansa.
Ei tahdo ruoka riittä oppilaille.
Kiitos ulkoisuksien.- jaa`a
Suostuuko muka Askolassa joku perhepäivähoitaja edes harkitsemaan vuorotyöläisten lapsia?
Eikös kunta kuitenkin ole velvoitettu järjestämään hoitopaikan ja sellaisen joka sopii vanhempien työvuoroihin? Miten askolassa sitten tulkitaan "lapsen subjektiivinen oikeus saada päivähoitoa"?
Joa oma kunta ei sitä kykene itse tarjoamaan tai tuottamaan, on sen hoidettava aisa ostopalveluna yksityiseltä (jollaista tuskin Askolassa on) tai toisesta kunnasta. - mitenkäs on?
Jos minä maksan niin sopimuksia saa sitten alkaa myös syntymään!
Mutta miten on henkilökunnan laita? Miten osaavaa henkilökuntaa löytyy? Löytyykö riittävästi. Miten ylipäänsä lapset ovat viihtyneet/pärjänneet?
Onkos noita päikkäreitä useampikin? - ***
mitenkäs on? kirjoitti:
Jos minä maksan niin sopimuksia saa sitten alkaa myös syntymään!
Mutta miten on henkilökunnan laita? Miten osaavaa henkilökuntaa löytyy? Löytyykö riittävästi. Miten ylipäänsä lapset ovat viihtyneet/pärjänneet?
Onkos noita päikkäreitä useampikin?Monninkylässä vuoropäiväkoti "Päivänsäde". Mahtava ja osaava henkilökunta. Yhteistyö toimii hyvin kodin ja hoitopaikan välillä.
Vahijärvellä päiväkoti ja eskari. Myös todella mukavia hoitotätejä!
Näissä on ainakin meidän lapset viihtyneet ja kaikki on mennyt hyvin.
Kirkonkylässä vissiin uudet, juuri valmistuneet tilat. Mutta siitä ei ole kokemusta. - ......................
Eikö Askolassa juuri kuollut poika muutama vuosi sitten perhepäivähoitajan hoivassa? Hukkui ojaan?
- vuorotyöläinen
*** kirjoitti:
Monninkylässä vuoropäiväkoti "Päivänsäde". Mahtava ja osaava henkilökunta. Yhteistyö toimii hyvin kodin ja hoitopaikan välillä.
Vahijärvellä päiväkoti ja eskari. Myös todella mukavia hoitotätejä!
Näissä on ainakin meidän lapset viihtyneet ja kaikki on mennyt hyvin.
Kirkonkylässä vissiin uudet, juuri valmistuneet tilat. Mutta siitä ei ole kokemusta.Päivänsäde pitäisi toimia klo.05-22 välillä, jos tarvitsevia löytyy...vielä kun saataisi toimimaan myös yöllä!!!! Tarvetta olisi!!!
- Sariri
En valitettavasti tiedä miten vuorotyöläisen lapset hoituu, mutta kunnasta saa varmasti vastauksen.
Itselläni on lasten hoidosta kokemuksia Helsingistä ja Tuusulasta. Vantaalta ei aikoinaan edes luvattu hoitopaikkaa, joten sinne ei sitten muutettu. Askola on noihin verrattuna lapsiperheen taivas! Kunhan päättäjät jatkossakin ymmärtäisivät tilanteen sellaisena pitää.
Askolassa on mielestäni erittäin hienosti hoidettu lastenhoito. Esim. ryhmäperhepäiväkoti Karamnelli on aivan huippupaikka.
Päivähoidon jälkeen myös koululla on merkitystä. Ainakin Kirkonkylän koululla ja yläasteella on väkivallan suhteen nollatoleranssi.
Lasten takia paikkakunnalle muutettiin ja kyllä se on siinä suhteessa kannattanut.- paikkaa
Askola on huippupaikka kaikilta osin lapsiperheille.JA.!
- XxX4
Me emme Askolassa saa vuorohoitopaikkaa, koska molemmilla ei ole vakituista vuorotyötä. äiti hakee päivätyötä, mutta sitä ei löydy helposti omalta alalta, joten tässä sitä vietetään kotipäiviä vähän väliä, kun tarjotut työvuorot eivät sovi päivähoidon puitteisiin (6-17)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1503755Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki963622Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423163Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182521- 1812182
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251387- 961229
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241061Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1251030Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691018