Kevättalvella minuun iski "kokeilukärpänen", ostin ,samettiruusun siemeniä pussin. Kylvin ne maaliskuulla , koulin ne yksittäisiin purkkeihin pääsiäisen aikoihin. Mutta nyt alkaa tulemaan uskonpuute, kerkeävätkö kukkimaan koko kesänä ovat niin pieniä vielä. Jos jollakin olis kokemuksia, niin lukisin niistä mielelläni.
Samettiruusu kokemuksia
8
7748
Vastaukset
- lamppu40
että samettiruusu kerää ampiaisia...
- jostain muusta
Minulla on joka vuosi ollut noin 250 samenttikukkaa ei ampiaisia ole näkynyt. Ei ole paljon mehiläisiäkään ollut samenttikukissa on varmaan parempia mesikasveja ovat töyhtöangervot ja köynnöshortensiat, niisä on suorastaan pörriäisten juhlat, mitä on todella hauska katsella.
- menettää uskoa.
Olet ihan oikeassa vaiheessa. Pian taimesi kasvavat ihan silmissä. Kesäkuun puolella kun istuttelet ne kukkamaahasi, saat kesällä nauttia kauniista samettiruusuista. Kasvattelin niitä viime kesänä kuten sinäkin nyt. Syksyllä otin siemeniä talteen ja panin itämään huhtikuussa. Ovat nyt n, 3cm korkuisia terhakoita ja elinvoimaisia. Nauttikaamme yhdessä samettiruusuista. Kiva katsella kun mehiläiset pörräilevät niissä.
- eka kertalainen
Kiitos kannustuksesta. Kyllä noi taimet ihan terhakoilta näyttää.Meillä on kyllä kesällä samettiruusuja aika paljon, jos ei mitään mokaa satu ennen kesää noitten taimien kanssa. Ei pörriäiset minua haittaa. ;)
- kukkaan
Kylvin 22. maaliskuuta ja nyt näyttää olevan nuput tulossa. Tavallisesti olen kylvänyt vasta huhtikuun puolella ja joka vuosi ovat ehtineet kukkaan ennen ulos vientiä.
- irmeliina
Kyllä olet hyvissä ajoin laittanut siemenet itämään ja ehtivät varmasti kesäksi. Itse kasvatan joka vuosi samettiruusuja ja kylvän siemenet suoraan potteihin joista istutan ne sitten ulos, tämä on helppoa koska siemenet ovat niin isoja. Olen kokeillut myös isoja samettiruusuja ja nekin onnistuivat.
- eka kertalainen
Kiitos kaikille kannustuksesta. Nyt ensimmäisissä samettiruusuissa näkyy nuput. Täytyy varmaan ensi keväänä kokeilla niitä isoja samettiruusuja. Ainakin nämä pienet oli helppoja kasvattaa.
- ippu
eka kertalainen kirjoitti:
Kiitos kaikille kannustuksesta. Nyt ensimmäisissä samettiruusuissa näkyy nuput. Täytyy varmaan ensi keväänä kokeilla niitä isoja samettiruusuja. Ainakin nämä pienet oli helppoja kasvattaa.
Minunkin samettiruusuni lykkäävät nuppuja mutta olen ne nitistänyt poikki. Näyttäisi haarovan taimet paremmin. Ulkonahan ne kasvavat ihan silmissä sitten kun maalle pääsevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 76849
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745