Dubrovnik-vinkkejä yms.

Kiitos :)

Reissu lähestyy ja matkaan lähdössä 5-henkinen perhe, lapset 7, 8 ja 13v;
löytyisikö teiltä hyviä vinkkejä liittyen lomaan Dubrovnikissa? Mukavia ruokapaikkoja, tutustumisen arvoisia kohteita - kokemuksia muuten vaan kohtesta?
Vuokraamme auton, joten sopivia päiväretki-ehdotuksia otetaan myös vastaan :) Mites nuo rajanylitykset sujuu?

Matkakuume jo kutkuttaa ;)

4

1820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tinttu

      ollaan menossa dubrovnikiin ensi kesänä. mihin aikaan olette menossa? me mennään heinäkuun alussa:)

      • Kiitos :)

        Heips!
        Me lähdössä jo nyt kuun vaihteessa :)


    • jii

      Jos löydätte jonkinlaisen matkanjärjestäjän joka tekee purjehdus/veneretkiä dubrovnikista lähisaarille, suosittelen tällaista ehdottomasti. Olin itse veneilemässä dubrovnikin ympäristössä viime kesänä ja siellä oli aivan ihanaa. Vesi on kirkasta ja lämmintä! Lähisaarien pikkukylät pieniä ja mukavia.

      Dubrovnikin vanhaan kaupunkiin kannattaa myös tutustua, vaikka se on päivisin melko paha turistirysä. Talot ja putiikit ovat kauniita ja muurien sisällä oleva vanha kaupunki on idyllinen, paljon näkemistä, pieniä kujia yms.

      • olen itse toiminut

        googletan dubrovnik danas,sieltä klikkaan englannin lippua,sitten tourist dubrovnik ja sen jälkeen vasemmalta taxiboat.Olen ollut tyytyväinen.
        ja sit saa tietoa muistakin alueista,kun vaan valitsee alueen..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      65
      3442
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      28
      2990
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2366
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1452
    5. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      12
      1424
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1346
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1098
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      932
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      822
    Aihe