Moi!
Asensin suodatinmaton akvaarioon jokin aika sitten ja kyselin sen toiminnasta täälläkin. Olen tässä miettinyt, että onko se hyvä vai ei. Millaisia koekmuksia muilla suodatinmattoa käyttävillä on?
Asensin suodatinmaton akvaarioon jokin aika sitten ja kyselin sen toiminnasta täälläkin. Olen tässä miettinyt, että onko se hyvä vai ei. Millaisia koekmuksia muilla suodatinmattoa käyttävillä on?
Vastaukset 9
Vanhimmat
loggaat ittes aquaweb.org keskustelu foorumille ja käytät ko. aihetta haku moottorissa sieltä tulee esille mitä mielenkiintoisimpia juttuja.
Hyväksi olen maton kokenut, joskin runsaalla/sottaisella kalastolla pitää maton lisäksi hankkia sisäsuodatin keräämään irtoroskia.
Moi!
Kiitoksia avusta, kävin Fish Kingin neuvosta aquawebissä. Keskustelu oli antoisaa olen tullut nyt siihen tulokseen, että laitan sinne takaisin vanhan sisäsuodattimen. Ärsyttää kun hommasin akvaarioon kaksi kantoa ja ne tekevät veden ruskeaksi. Onkohan niin ettei ne sovi yhteen mattosuodattimen kanssa? Aquawebissä käydessäni löysin mielenkiintoisen keskustelun hiilarilevittimistä onko niin ettei akvaario voi elää ilman niitä?
Kannot eivät tukkeuta siltäänsä mattosuodatinta, mutta jos sulla on puunjyystäjäkaloja(puuplekoja), niin niiden jätökset voinee tukkia maton, ellei sulla ole roskien keruuseen väkevämpää suodatinta.
Uuden juurakot värjäävät ja väri haihtuu kyllä ajankuluttua..
Suosittelen sisäsuodattimen lisäyksen mattosuodattimen rinnalle, kunhan maton biologinen toiminta hörähtää käyntiin olet varmasti tyytyväinen.
Moikka
Ajattelinkin laittaa sen vanhan sisäsuodattimen sinne maatosuodattimen lisäksi odotellessani sitä käyntiin hörähdystä. Olen kyllä odotellut sitä jo aika kauan, mutta ehkä niiden uusien kantojen väri aiheuttaa sen, että akvaario näyttää "oudolta". Kuinka kauan muuten menee siinä suodatimaton käyntiin hörähdyksessä?
Kuinka kauan olet odotellut?
Kannot saattavat päästää väriä useita kuukausia, ellet ole tehnyt niille kunnollisia pesuja ja liotuksia ennen akvaarioon laittamista. Vaihda vaan vettä runsaasti..
Mattosuodattimen kypsyminen onkin sitten hankalampi arvioida. Se riippuu altaan koosta, kalastosta, onko matto rakennettu oikeilla kaavoilla jne..
Mutta eiköhän jonkinlainen bakteerikanta parista viikosta kuukauteen kerkeä mattoonkin syntyä.
Asiaa pitäisi kysyä mattosuodatimen luojalta eli Jukka Järveltä.
http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/matto/index.php
http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/matto/laskut.php
Moi
Rakensin sen mattosuodattimen Jukka Järven sivujen ohjeilla, mutta enpä huomannut sitä kypsymisaikaa. Kävin äsken tsekkaamassa ja olihan siellä, että kyllä siinä menee yli kuukausi ja että 12 viikon jälkeen se alkaa toimia vasta kunnolla. Kyllä sen pitäisi jo toimia. Mulla matto on asennettu sivupäätyyn poikittain.
Ongelma taitaa olla niissä kannoissa. Liotin niitä vain yön yli enkä pessyt niitä muuten. Täytyy varmaankin harjata niitä juuriharjalla.
Yleensä kannattaa harjailla ja liotella noita kantoja niin kauan että vesi olisi mahdollisimman kirkasta siellä liotus astiassa...
Vaikka ei malttaisi millään liotella ku se näyttäis paljo komeemmalta siellä altaassa eikö vain??
Ittellä ainakin uusien kantojen kanssa tuo tunne ;O)
Viimeksi kun ostin uuden kannon väriä ei lähteny kauheesti mutta ei meinannu upota vaikka kuinka liotti..
Sitte meni hermo ja köytin siihen liuskekivee niin johan uppos...ja rupes näyttää ihan kivalta se kivi kannon päällä joten se on siellä vieläkin ;O) että semmosta....
Moi
Jep, kyllä on kannon väri kyrsinyt. Hauska kuulla, että ongelma ei ole vain minun akvaariossani.