Rengaspaineet

marylin24

Kukahan osaisi valistaa tällaista noviisia rengasasioissa. Ostin käytetyn Valtra 900:n, jossa on GoodYearin renkaat, takana 18.4R34 ja edessä 14.9R21. Käyttöohjekirjasta löytyy painesuositukset eri rengaskoolle ja tyypille. En tunne renkaiden merkintöjä muita kuin kokomerkinnät. Käyttöohjekirjassa on esimerkiksi samankokoiselle takarenkaalle neljä erilaista merkintää (18.4R34; 18.4-34/8; 18.4-34/14FOR; 18.4-34/14IND). Mitähän mikin tarkoittaa, esimerkiksi nuo FOR ja IND-merkinnät? Traktorini renkaista en tällaisia merkintöjä löytänyt. Eli haluaisin saada selville, mitkä näistä ovat oman traktorini renkaat ja mitä painesuositusta pitää käyttää. Sekin tietysti kiinnostaa, kuinka paljon painetta uskaltaa laskea, jos haluaa peltotöissä käyttää alennettua painetta.

7

21469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juxu

      Olet sattunut saamaan traktorisi mukana hyvät renkaat! Takarenkaisiin ilmaa n. 1,8 kg/cm2 ja eturenkaisiin n.2 kg/cm2 (jos etukuormain 2,5 kg/cm2). Näillä pärjää, oikein paljon ei ole syytä painetta alentaa, kyllä ne renkaat kantavat. Toista se olisi ristikudosrenkaalla, mutta nyt sinulla on vyörenkaat alla. Sen kertoo se, että kokomerkintöjen välissä on R- kirjain (=radial). Se FOR siellä rengaskoon jälkeen tarkoittaa metsäkäyttöön tarkoitettua rengasta (forest) ja IND on teollisuusrengasmalli (industrial)

      • kireällä

        Tieajossa paineet voi olla jopa 2 bar, mutta vastoin oletuksia myös vyörengas pitää paremmin liukkaalla savella, jos painetta vähän laskee.

        Ristikudosrenkaalla on aivan turha yrittää vetää mitään millään muulla alustalla kuin asfaltilla, jos siinä on painetta yli 1 bar.

        Renkaan "muljaaminen" maata vasten pitää sen puhtaampana: jos rengas pellolla sutiessaan menee sileäksi savikiekoksi, ei se pysty viemään edes tyhjää traktoria saati sitten kultivaattoria tai auraa.

        -S-


      • Juxu
        kireällä kirjoitti:

        Tieajossa paineet voi olla jopa 2 bar, mutta vastoin oletuksia myös vyörengas pitää paremmin liukkaalla savella, jos painetta vähän laskee.

        Ristikudosrenkaalla on aivan turha yrittää vetää mitään millään muulla alustalla kuin asfaltilla, jos siinä on painetta yli 1 bar.

        Renkaan "muljaaminen" maata vasten pitää sen puhtaampana: jos rengas pellolla sutiessaan menee sileäksi savikiekoksi, ei se pysty viemään edes tyhjää traktoria saati sitten kultivaattoria tai auraa.

        -S-

        .. mutta pitää muistaa, että paineita on laskettu äärimmilleen - vielä siinäkin vaiheessa kun niitä renkaita mennään tyrkyttämään takuun korvattavaksi..


    • tiivistää

      maata sen mikä on painetta .

      1,0 riittää pelllolla ,paripyörien kanssa 0,8
      eihän pellolle voi mennä ilman paripyöriä...

      Jatkuvassa tieajossa sitten >1,5

      • Juxu

        Ei tuon kokoinen vyörengas tuonpainoisessa traktorissa mitään tiivistä. Ristikudosrengas on asia erikseen. Kokemusta on..


      • niitä paineita

        voi paripyörien kans laskee mut muista kattoo et ei ota renkaan toisiinsa kiinni alareunasta jos ottaa niin sitte käy huonosti


    • Anonyymi

      Takarenkaat vaativat ehdottomasti 18 baarin paineen. Eturenkaisiin riittää sellainen 4,5 baarin paine, pienet kun ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6527
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      50
      4584
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      98
      4413
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe