Rengaspaineet

marylin24

Kukahan osaisi valistaa tällaista noviisia rengasasioissa. Ostin käytetyn Valtra 900:n, jossa on GoodYearin renkaat, takana 18.4R34 ja edessä 14.9R21. Käyttöohjekirjasta löytyy painesuositukset eri rengaskoolle ja tyypille. En tunne renkaiden merkintöjä muita kuin kokomerkinnät. Käyttöohjekirjassa on esimerkiksi samankokoiselle takarenkaalle neljä erilaista merkintää (18.4R34; 18.4-34/8; 18.4-34/14FOR; 18.4-34/14IND). Mitähän mikin tarkoittaa, esimerkiksi nuo FOR ja IND-merkinnät? Traktorini renkaista en tällaisia merkintöjä löytänyt. Eli haluaisin saada selville, mitkä näistä ovat oman traktorini renkaat ja mitä painesuositusta pitää käyttää. Sekin tietysti kiinnostaa, kuinka paljon painetta uskaltaa laskea, jos haluaa peltotöissä käyttää alennettua painetta.

7

21975

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juxu

      Olet sattunut saamaan traktorisi mukana hyvät renkaat! Takarenkaisiin ilmaa n. 1,8 kg/cm2 ja eturenkaisiin n.2 kg/cm2 (jos etukuormain 2,5 kg/cm2). Näillä pärjää, oikein paljon ei ole syytä painetta alentaa, kyllä ne renkaat kantavat. Toista se olisi ristikudosrenkaalla, mutta nyt sinulla on vyörenkaat alla. Sen kertoo se, että kokomerkintöjen välissä on R- kirjain (=radial). Se FOR siellä rengaskoon jälkeen tarkoittaa metsäkäyttöön tarkoitettua rengasta (forest) ja IND on teollisuusrengasmalli (industrial)

      • kireällä

        Tieajossa paineet voi olla jopa 2 bar, mutta vastoin oletuksia myös vyörengas pitää paremmin liukkaalla savella, jos painetta vähän laskee.

        Ristikudosrenkaalla on aivan turha yrittää vetää mitään millään muulla alustalla kuin asfaltilla, jos siinä on painetta yli 1 bar.

        Renkaan "muljaaminen" maata vasten pitää sen puhtaampana: jos rengas pellolla sutiessaan menee sileäksi savikiekoksi, ei se pysty viemään edes tyhjää traktoria saati sitten kultivaattoria tai auraa.

        -S-


      • Juxu
        kireällä kirjoitti:

        Tieajossa paineet voi olla jopa 2 bar, mutta vastoin oletuksia myös vyörengas pitää paremmin liukkaalla savella, jos painetta vähän laskee.

        Ristikudosrenkaalla on aivan turha yrittää vetää mitään millään muulla alustalla kuin asfaltilla, jos siinä on painetta yli 1 bar.

        Renkaan "muljaaminen" maata vasten pitää sen puhtaampana: jos rengas pellolla sutiessaan menee sileäksi savikiekoksi, ei se pysty viemään edes tyhjää traktoria saati sitten kultivaattoria tai auraa.

        -S-

        .. mutta pitää muistaa, että paineita on laskettu äärimmilleen - vielä siinäkin vaiheessa kun niitä renkaita mennään tyrkyttämään takuun korvattavaksi..


    • tiivistää

      maata sen mikä on painetta .

      1,0 riittää pelllolla ,paripyörien kanssa 0,8
      eihän pellolle voi mennä ilman paripyöriä...

      Jatkuvassa tieajossa sitten >1,5

      • Juxu

        Ei tuon kokoinen vyörengas tuonpainoisessa traktorissa mitään tiivistä. Ristikudosrengas on asia erikseen. Kokemusta on..


      • niitä paineita

        voi paripyörien kans laskee mut muista kattoo et ei ota renkaan toisiinsa kiinni alareunasta jos ottaa niin sitte käy huonosti


    • Anonyymi

      Takarenkaat vaativat ehdottomasti 18 baarin paineen. Eturenkaisiin riittää sellainen 4,5 baarin paine, pienet kun ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1912
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      580
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      25
      490
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      425
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      56
      423
    6. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      393
    7. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      387
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      53
      385
    9. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      371
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      39
      368
    Aihe