Ensimmäinen kokeilu

minkä ikäisenä itse kokeilit ensikerran alkomaholia?Millaisessa porukassa ja mitkä seuraukset,vai oliko niitä?
6867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Löysimme jonkun - ehkä trokarin kätkön. Meitä oli viisi kutakuinkin samanikäistä poikaa, joista yksi tietenkin oli rämäpää ja joi itsensä sammuksiin.

Emme voineet jättää sammunutta puskaan, joten kannoimme hänet kotiinsa. Pojan vanhemmat säikähtivät tietenkin pahanpäiväisesti. Poika vietiin ambulanssilla.

Perästäpäin saimme kuulla, että sairaalassa suorittivat pojalle vatsanhuuhtelun ja siinä kaikki.

Pojan vanhemmat kielsivät häntä kokonaan kuljeksimasta ja seurustelemasta jatkossa kanssamme. Meidät, jotka olimme maistelleet viinaa äärimmäisen varovaisesti ja jotka sen takia kykenimme kantamaan sammuneen kotiinsa.

Elämä on joskus kornia.

Äänestä

Ei 50- luvun puolivälissä ja jälkeen ollut mitenkään yleistä ainakaan tyttöjen alkoholin käyttö, pojat tietty ryyppäsivät, mutta vähemmän nekin. Maaseudulla ehkä vielä vähemmän, en tiedä. Olen aina ollut maalainen.
Minä olin jo täysi-ikäinen ensimmäiset viinakset maistaessani ja silloin oli täysi-käinen jo kahdenkymmenenyhden.
Hyvin oli pientä ne ensimmäiset ottamiset - täytyy myöntää, että myöhemmin on tullut kännitkin vedettyä.

Nyt "vanhemmiten" on jo jäänyt joskus otettavaan saunasiideriin käyttö, oluesta en ole ikinä tykännyt.

Äänestä

kokeilu ollut, vahinko lähinnä. Olin noin 7 v ja löysin kylmäkaapista pullon, jossa oli makeaa mehua. Litkin noin puoli pullollista ja hetken kuluttua olin roikkumassa ovenkahmassa hillittömästi hihittäen. Mehu osoittautui valkoviiniksi.

Tulin niin kipeäksi, että seuraava "kokeilu" oli vasta noin 25-vuotiaana. Enkä edelleenkään erityisemmin välitä edes kaljasta. Hurjina vuosina oli tietenkin pakko tehdä kuten muut. Ehkä se oli hauskaa, ehkä ei, en muista!

Äänestä
  • Olin kun eka kertaa viinaksia maistelin ja silloinkin ihan vähän vaan.Siihen aikaan kun olin nuori se ei ollut mitenkään yleistä.Hauskaa oli ja naurettiin varmaan ihan syntymähumalassa.Oli harvinaista jos näki naispuolisen humalaisen.Enkä vanhempanakaan ole voinut liikaa ottaa,neljä paukkua ravintolassa on maksimi,en ole koskaan rajaa ylittänyt.Joskus nuorenpana kotona päätin että kokeilen millaista on olla humalassa mutta muutaman viinilasin jälkeen nukahdin,että se siitä kokeilusta.Päänsärystä en tiedä kun ei ole koskaan päätä särkenyt.Täytyy koputtaa päätä,siis puuta.

    Äänestä

Itämeren risteilyllä v-58,Turku-Visby-Kööpenhamina-Tukholma.Olin 19vee ostin kahviliköörin.Ja tunsin suurta syyllisyyttä,tuleekohan minusta nyt juoppo??

Äänestä

TyrNimaNteli, milloin itse kokeilit, muilta vaan odottelet synnin tunnustuksia? :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


TyrNimaNteli kirjoitti:

minkä ikäisenä itse kokeilit ensikerran alkomaholia?Millaisessa porukassa ja mitkä seuraukset,vai oliko niitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu