Ensimmäinen kokeilu

TyrNimaNteli

minkä ikäisenä itse kokeilit ensikerran alkomaholia?Millaisessa porukassa ja mitkä seuraukset,vai oliko niitä?

6

866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reino

      Löysimme jonkun - ehkä trokarin kätkön. Meitä oli viisi kutakuinkin samanikäistä poikaa, joista yksi tietenkin oli rämäpää ja joi itsensä sammuksiin.

      Emme voineet jättää sammunutta puskaan, joten kannoimme hänet kotiinsa. Pojan vanhemmat säikähtivät tietenkin pahanpäiväisesti. Poika vietiin ambulanssilla.

      Perästäpäin saimme kuulla, että sairaalassa suorittivat pojalle vatsanhuuhtelun ja siinä kaikki.

      Pojan vanhemmat kielsivät häntä kokonaan kuljeksimasta ja seurustelemasta jatkossa kanssamme. Meidät, jotka olimme maistelleet viinaa äärimmäisen varovaisesti ja jotka sen takia kykenimme kantamaan sammuneen kotiinsa.

      Elämä on joskus kornia.

    • Ei 50- luvun puolivälissä ja jälkeen ollut mitenkään yleistä ainakaan tyttöjen alkoholin käyttö, pojat tietty ryyppäsivät, mutta vähemmän nekin. Maaseudulla ehkä vielä vähemmän, en tiedä. Olen aina ollut maalainen.
      Minä olin jo täysi-ikäinen ensimmäiset viinakset maistaessani ja silloin oli täysi-käinen jo kahdenkymmenenyhden.
      Hyvin oli pientä ne ensimmäiset ottamiset - täytyy myöntää, että myöhemmin on tullut kännitkin vedettyä.

      Nyt "vanhemmiten" on jo jäänyt joskus otettavaan saunasiideriin käyttö, oluesta en ole ikinä tykännyt.

    • KristaTee

      kokeilu ollut, vahinko lähinnä. Olin noin 7 v ja löysin kylmäkaapista pullon, jossa oli makeaa mehua. Litkin noin puoli pullollista ja hetken kuluttua olin roikkumassa ovenkahmassa hillittömästi hihittäen. Mehu osoittautui valkoviiniksi.

      Tulin niin kipeäksi, että seuraava "kokeilu" oli vasta noin 25-vuotiaana. Enkä edelleenkään erityisemmin välitä edes kaljasta. Hurjina vuosina oli tietenkin pakko tehdä kuten muut. Ehkä se oli hauskaa, ehkä ei, en muista!

      • kyllikkient

        Olin kun eka kertaa viinaksia maistelin ja silloinkin ihan vähän vaan.Siihen aikaan kun olin nuori se ei ollut mitenkään yleistä.Hauskaa oli ja naurettiin varmaan ihan syntymähumalassa.Oli harvinaista jos näki naispuolisen humalaisen.Enkä vanhempanakaan ole voinut liikaa ottaa,neljä paukkua ravintolassa on maksimi,en ole koskaan rajaa ylittänyt.Joskus nuorenpana kotona päätin että kokeilen millaista on olla humalassa mutta muutaman viinilasin jälkeen nukahdin,että se siitä kokeilusta.Päänsärystä en tiedä kun ei ole koskaan päätä särkenyt.Täytyy koputtaa päätä,siis puuta.


    • pauliina2

      Itämeren risteilyllä v-58,Turku-Visby-Kööpenhamina-Tukholma.Olin 19vee ostin kahviliköörin.Ja tunsin suurta syyllisyyttä,tuleekohan minusta nyt juoppo??

    • TyrNimaNteli, milloin itse kokeilit, muilta vaan odottelet synnin tunnustuksia? :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe