Hiukkasen kiinnostaisi hakea Saksasta edukas (hl. about 5000-7000 euroa) W126 "kakkosautoksi" pitempien matkojen taittamista varten eli kaupunkiajot hoideltaisiin pienemmällä pirssillä.
Nyt sitten mietityttääkin, että mitähän mallia sitä kannattaisi nuukana miehenä katsella noin kulutuksen puolesta?
Jos autotalli.comin tiedot pitävät paikkansa, niin valinta voisi olla 300 SE tai sitten 500 SE. Jälkimmäisellä jäisivät bonuksena jo perus-GTI:t taakse :-)
Onkos 80-luvun lopun W126:ssa ollut paljon ruosteongelmia? Entäpä saako varaosia miten hyvin ja miten edullisesti Suomesta? Minkälaisilla kilometrimäärillä saa varautua kone- ja vaihteistoremontteihin?
Olisiko jotain hyviä perusteluja valita SEL? Äkikseltään tuntuisi jotta saattaisi lyhyemmässäkin olla tilaa riittävästi.
Tässäpä vielä tiedot autotalli.comista:
280 SE
Kulutus (l/100km): 9,0 11,2 14,6
300 SE
Kulutus (l/100km): 7,6 9,7 14,1
380 SE
Kulutus (l/100km): 8,7 10,8 13,9
420 SE
Kulutus (l/100km): 8,7 10,7 15,1
500 SE
Kulutus (l/100km): 8,8 11,1 15,8
560 SE
Kulutus (l/100km): 10,5 12,7 16,8
ja loppuhuipennukseksi kivannäköinen (toivottavasti muutkin tykkäävät väristä :-) 500 SE:
http://www.mobile.de/cgi-bin/search.pl?DisplayDetail=11111111114169014
W126, millä koneella hankkia?
13
2845
Vastaukset
- Kaapo
Ensinalkuun sanottakoon, että jos taloudelliset seikat ovat etusijalla, W126 kannattaa kiertää kaukaa. No vitsit sellaisenaan.
Jos nuukuus kuitenkin iskee ja ajomatkat ovat pitkiä siivuja, niin menee hieman ristiriitaiseksi. Kyllähän esim. 420 kulkee kohtuukulutuksella matka-ajoa ja jos ajoa on vain kesällä, niin kallistuisin kasin puoleen.
Itselläni on 300SEL, valinta kaatui kutosen puoleen, sillä ajoa on sekalaista ja myös talviaikaan (tai yksi talvi meni, seuraava taittunee dieselillä, mutta tuolloin sitä ei vielä tiennyt).
Kyllä 300-kone kohtuudella riittää W126-koppaan, vaikka kasin vääntö onkin sille osuvampi. Kutonen on aika kierroskone, jopa sporttinen.... mutta vie koppaa siinä kuin 380-kasikin. Kulutus on kutosella naurettavan pieni, itsellä 8.7 - 13.7 (matka-ajo / talvinen taajama- ja kaupunkiajo).
Pitää kyllä ottaa huomioon, että kyseessä on manuaaliversio, tomaatille voi laskea litran verran tykö.
Ruosteongelmat ovat aina aikaisemmasta pidosta kiinni, mitään ihmeellistä siinä ei ole. "Ruostekartan" saat vaikkapa www.126.de, jos oikein muistan.
Osia saa hyvin, eivätkä hinnat ole pahoja. Varsinkin kutosen osat ovat edullisia, johtuen yhteisestä koneesta W124 300E:n kanssa. Kutoskone kestää alakerrastaan ainakin 4-500 tkm ilman isoja remppoja, taas huollosta riippuen. Vanhemmissa saattaa olla nokka-akselivaivaa. Laatikko kestää kyllä, pikku säätöä voi tulla 400-500 tkm välillä. Taas kiinni pidosta ja ajotavasta. Kaseilla voi lutkutella miltei dieselien lukemia.
SE vai SEL? No SEL on tietenkin hulppeempi ja hiukan junamaisempi ajettava pidemmän akselivälin ansiosta. Mitalin toinen puoli: hankalampi parkkitaloissa ja markettien pihassa, jotkut osat, mm. pakari tai sivulistat, "pätkää" kalliimpia. Periaatteessa lyhkäisessäkin tilaa on vähintään riittävästi.
Mutta kaikkiaan mahtava auto, vaikka ikää on uusimmillekin jo siunaantunut. - Nate
..hetkinen! Tarkoittanet, että 4-7 k€ on edukas veroineen. Autojen todelliset myyntihinnathan on Saksassa keskimäärin ("normaalikuntoisilla") autoilla 1500-2000 euroa. Kaveri kävi kiertelemässä ja kertoi, että tällä hintatasolla saa parempia autoja kuin mitä Suomessa on myynnissä keskimäärin ja ko. herra on Mersuen perässä juossut intensiivisesti viimeiset kaksi vuotta. Joistakin huippuyksilöistä voi sitten joutua maksamaan 4-5 k€, mutta sitä kalliimmat autot eivät mene enää kaupaksi. Suoraan sanottuna w126 on saksalaisten Lada. Niitä ei oikein halua enää muut kuin köyhät Turkkilaiet siirtotyöläiset. Hyvä auto silti.
- Ässä
....Mutta täysin päin V:tä!
"("normaalikuntoisilla") autoilla 1500-2000 euroa. Kaveri kävi kiertelemässä ja kertoi, että tällä hintatasolla saa parempia autoja kuin mitä Suomessa on myynnissä keskimäärin ja ko. herra on Mersuen perässä juossut intensiivisesti viimeiset kaksi vuotta. Joistakin huippuyksilöistä voi sitten joutua maksamaan 4-5 k€, "
Olis kiva tietää kellä olis tollanen 1500-2000 Euron ajokuntoinen W126 80-luvun lopulta?
Sitten tuollainen huippukuntoinen 4-5 Teuron W126 olis kanssa kiva nähdä. Ei edes Saksasta saa välttävää 80-luvun lopun faceliftattua W126:sta alle 5000 Euron. Täysin surkeat romukasat on asia erikseen ja 80-luvun vaihteen kaasutin 280:set.
"Kaveri sitä ja kaveri tätä"....joo,joo.. - Nate
Ässä kirjoitti:
....Mutta täysin päin V:tä!
"("normaalikuntoisilla") autoilla 1500-2000 euroa. Kaveri kävi kiertelemässä ja kertoi, että tällä hintatasolla saa parempia autoja kuin mitä Suomessa on myynnissä keskimäärin ja ko. herra on Mersuen perässä juossut intensiivisesti viimeiset kaksi vuotta. Joistakin huippuyksilöistä voi sitten joutua maksamaan 4-5 k€, "
Olis kiva tietää kellä olis tollanen 1500-2000 Euron ajokuntoinen W126 80-luvun lopulta?
Sitten tuollainen huippukuntoinen 4-5 Teuron W126 olis kanssa kiva nähdä. Ei edes Saksasta saa välttävää 80-luvun lopun faceliftattua W126:sta alle 5000 Euron. Täysin surkeat romukasat on asia erikseen ja 80-luvun vaihteen kaasutin 280:set.
"Kaveri sitä ja kaveri tätä"....joo,joo..Noi on niitä iänikuisia autojobbarien fraaseja jotka eivät kerta kaikkiaan pysty katsomaan totuutta ja tosiasioita silmiin. Kaikilla myyntifoorumeilla hinnat on mainitsemaani tasoa ja johan on tilalastollisestikin selviö, että saksalaiset autot noudattavat kunnoltaan VÄHINTÄÄN yhtä "hyvää" normaalijakaumaa kuin suomalaiset. Sun logiikan mukaanhan 95 % Saksassa myytävistä autoista olisi täysiä paskoja ja Suomessa taas päinvastoin! Oletkohan yhtään ajtellut mitä kirjoitat?
- Kallonkutistaja
Nate kirjoitti:
Noi on niitä iänikuisia autojobbarien fraaseja jotka eivät kerta kaikkiaan pysty katsomaan totuutta ja tosiasioita silmiin. Kaikilla myyntifoorumeilla hinnat on mainitsemaani tasoa ja johan on tilalastollisestikin selviö, että saksalaiset autot noudattavat kunnoltaan VÄHINTÄÄN yhtä "hyvää" normaalijakaumaa kuin suomalaiset. Sun logiikan mukaanhan 95 % Saksassa myytävistä autoista olisi täysiä paskoja ja Suomessa taas päinvastoin! Oletkohan yhtään ajtellut mitä kirjoitat?
Linkki, kuten keskustelun aloittajan viestissä, antaisi aika lailla pontta mielipiteellesi.
- Kallonkutistaja
Onko huhupuhetta vai mitä, että toi 280 (TC) olisi yksi mersun parhaista bensamoottoreista kautta aikain mm. kestoltaan?
- Rise
Tuon verran oli mittarissa, kun vaihdoin vähemmän ajetun koneen tilalle. Edellinen omistaja oli ajanut autolla n. 500 tkm ja hänen mukaan kone oli alkuperäinen. Kone söi kyllä öljyä n. 1 l/ 1000 km. Muttä käynti oli tasainen, eikä äänessäkään ollut valittamista. Vähemmän ajettu kone oli tehokkaampi, joten heppoja oli jokunen laitumella. Huoltokirjan mukaan koneeseen oli vaihdettu ölyt 10 - 13 tkm välein. Venttillivarren kumien vaihdolla olisi ehkä saanut öljynkulutusta pienennettyä, mutta eipä tullut sitä kokeiltua. Auto oli vm. 83.
- Tähtimatkailija
Eli kiitos itse kullekin (erityisesti Kaapolle) asiallisista ja asiattomista kommenteista :-)
Lähtökohtaisesti haen siis suht' helposti kunnossa pysyvää harraste-matka-autoa eli jotain sellaista ylellistä, hiljaista maantiejunaa, jolla hurauttaa leppoisasti 300 km anoppilaan tai käy kesällä lomailemassa. Rahaa olen mielessäni varannut jo kunnossapitoon ja bensiiniin, mutta en tietystikään toivo meneväni vararikkoon yhden auton vuoksi :-)
Auton pitäisi olla hyväkuntoinen eli en a) osaa ja b) halua (ilman tallia) tehdä mitään isoja remontteja. Ja kun reissu Saksaan on kuitenkin jonkinasteinen kulunki (paitsi että Raynair vie edullisesti Tampere-Tukholma-Hampuri/Frankfurt-Hahn) ja vaiva niin ajattelin että on sama etsiä sieltä todella hyvä yksilö (hintaluokkaa siis jopa 5000-7000 euroa Suomessa verot päälle) jotta kestää edes vähän aikaa pihalla lahoamatta (ruostekorjauksetkaan eivät kuulu suosikkihommiini :-).
Laitoin noita autotallin kulutuslukemia esille sen vuoksi, että joku voisi älähtää, että "ei se xxx noin paljon syö" tai "yyy vie vielä paljon enemmän", mutta ilmeisesti nuo siis ovat aika hyvin kohdallaan, eihän W126 nyt nykyautoihin verrattuna ole mikään mahdottoman painava (vrt. W140..). 8-9 litraa satasella matka-ajossa on vielä ihan siedettävä kun nykyinen kansanautokin vie about 6.5 litraa/100km.
Ehkä Saksassa W126 voi ollakin köyhien Turkkilaisten auto, mutta jotenkin sen muodot viehättävät (paitsi ehkä SEL on vähän turhan venytetyn oloinen) ja jotenkin siinä on paljon enemmän "pahan pojan" imagoa kuin jossain pappa-diesel W124:ssa :-) Kenties mielikuviini ovat vaikuttaneet Hollywood-leffat joissa pahikset ajaa "aina" W126:lla :-)
Kaapolle vielä kysymys, että onkos sun manuaalivaihteinen ihan originaali, vai onko jälkikäteen viritelty? Jotenkin on jäänyt sellainen muistikuva, että vain 260 ja 280 -malleja olisi saanut manuaalilla? Onko iso projekti jälkikäteen vaihtaa? Jos/kun en kaupunkiryömintää tule paljon harrastamaan niin manuaaliaski voisi olla paikallaan ja bensaakin säästyisi.- Kaapo
Kyllä tuo kova aski on kolmisatasessa aivan originaali aivan kantakortinkin mukaan, muttei kovinkaan yleinen varsinkaan SEL-korissa. Se aiheuttikin ihmetystä, sillä muilta osin autoon oli aikanaan ruksattu melkoinen määrä "mausteita", 4xs-lasit, kattolukku, nahkapenkit yms. pienempää sälää. Kantakortista löytyy parisenkymentä "pointtia" vakiokaman lisäksi.
Olisivatko alkuperäisen ostajan motiivit olleet samankaltaisia kuin itselläsi... Toisaalta kinneri oli alunperin pankin auto, joten olisiko katsottu, että kuljettaja saa tehdä käsi- ja jalkatöitä palkkansa eteen, ettei mene aivan lystinpidoksi tuo työssäolo ;)
Jos ajo-olosuhteet ovat "pitkää siivua" kuten nyt itsellä on (55 km/sivu, kerran kolmonen pesässä hetken ajan), niin kyllä manun kanssa tulee toimeen. Ruokahalussa sen sitten huomaa, tomaatin kuin myös manun nelonen on suora, mutta vitosella sitten loikotellaan tosi letkeillä kierroksilla.
Niin. W126 on gangsterien, yakuzan ja sutenöörien lempikulkine elokuvissa, mutta eipä se mitään haittaa - päinvastoin :D Viime Mersumiitissä suunniteltiin porukassa, että ainakin takamatkustamon sisävalaistus pitää muuttaa punasävyiseksi ja himmentimellä varustetuksi :D
PS. Tuolla budjetilla pitäisi irrota todella hieno yksilö Saksasta. Projektin etenemiskertomusta mielenkiinnolla odotetaan. - Ziba
täsmennystä (Kaapo jo kertoi automallista oikeastaan kaiken muun!):
nuo autodatan tiedot ovat aika kivasti kutinsa pitäviä; oma 280 SE automaatilla syö tosiaan reilun kympin maantieajossa ja 14-15 litraa taajamapyörityksessä talviaikana.
Verrattuna esim. Kaapon 300 SEL -malliin tomattilisä :) on noin litran ja toinen mokoma (ja ylikin) tulee 280 twin cam -moottorin robustista rakenteesta. Kone on Mersutietäjien mukaan todellakin kestävä ja lisäksi otollinen viritettävä, kestää 300 hummaa ilman alakerran vahvistamista.
Summa summarum: Osta tuo punainen 500 SE, on komian oloinen ja kasi on aina kasi!
Sanoi Ziba
"vai viislitraa - soon vielä pikkulohko!"
- mese 280se
Mulla on SE . SEL ei mahtuisi mun autokatokseen koska se on 10-15 cm pitempi . SE:en ajan puskurin kiinni seinään koska muuten en saa liukuovea kiinni.
- deeku
SE:ssä täytyy pitää kaljakoria takana penkillä kun se ei mahdu lattialle ;)
- Kaapo
Omassani en ole vielä kertaakaan matkustanut takapenkillä, mutta tuon olennaisen mitoituskysymyksen huomioiden taidan alkaa metsästää kuskia pääsiäisenpyhiksi tai viimeistään vapuksi :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751400Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431289Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521086Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551068- 51785
- 65764
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62737Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39718Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44691- 30637