elikkäs olen ajatellut jo kauan(pari vuotta)ottaa koiranpennun.Olen ihastunut cottoniin,siihen valkeaan palleroon koska isällänikin on sellainen.Joten kysyn teiltä joilta jo pentuja:Mitä hommata muuta kun pennun saa,ruoka, kupit,leluja,panta hihna,harja?onko kaikki tarpeeliset heti vaiko esim. kynsisakset,milloin eka kerran saa leikata?Ja sitten vielä sellainen että tiedättäkö tästä osamaksusta?onko mahdollista maksaa vuoden ajan koiraa?koska tulot niin pienet?
Hei!Kyselen tässä
kaikenlaista...
3321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meille hommattiin ennen pennun saapumista nuo edellä mainitsemasi tavarat kori jossa pentu nukkui ensimmäiset yönsä uudessa kodissa. Ihan kaikkea ei kerralla ostettu "jemmaan" vaan sitä mukaa kun pentu kasvoi ja turkki kasvoi ostettiin karstaharja ja piikkikampa. Ensimmäiseksi harjaksi kannattaa ostaa sellainen pehmeä pentuharja minkä saat eläinkaupasta. Myyjiltä kannattaa kysyä jos et itse löydä/tiedä, he auttavat sinua oikea löytämisessä.
Pennun kynsiä voi alkuun leikata ihan tavallisella ihmiselle tarkoitetulla kynsileikkurilla.Meillä leikattiin ensimmäisen kerran kynnet muistaakseni 10viikkosena,tosin ihan pikkuisen vaan jotta saatiin tuntumaan ko. hommaan.Siitä kun kynnet kasvavat ja kovenevat voit alkaa leikkaamaan niitä kynsisaksilla.Jos olet epävarma siitä kuinka paljon kynsiä voi leikata, pyydä vaikkapa isääsi näyttämään se, parempi leikata vaikka liian vähän kuin liikaa, jos leikkaa kerran hermoon asti koira muistaa sen aina ja voi näin ollen alkaa pelkäämään koko operaatiota.
Kannattaa heti alkuun totuttaa pentu kaikenlaiseen käsittelyyn se helpottaa sitten myöhemmässä vaiheessa koiran käsittelyssä.
Jos aiot ostaa pennulle esim.kurapuvun mene sen kanssa eläinkauppaan ja siellä sovittelette, on helpompi löytää sitten oikean kokoinen puku.
Osamaksusta en omaa omakohtaisia kokemuksia, mutta luulen kylläkin, että kasvattaja haluaa maksun aikalailla samantien.Me maksoimme pennusta 100e varausmaksun ja sitten loput, kun pentu haettiin.Kannattaa toki kysyä sitä kasvattajalta.
Käy cotoneitten kotisivuilla, sieltä löydät mm. linkit kasvattajien kotisivuille josta näet onko pentuja saatavilla.
www.toydogs.net/coton/
Onnea pennun etsintään=)
Tosiaan ennen pennun tuloa kannattaa olla jokin nukkumapaikka, ruuat, kupit, leluja.. Kasvattaja yleensä antaa mukaan pentua haettaessa "pentupaketin" ja hoito-ohjeet. Pentupaketti sisältää vähän eri juttuja riippuen kasvattajasta. Meille annettiin ohjeet,ruokakuppi,ruokaa,luu ja kynsisakset. Kynnet olisi hyvä tarkistaa parin viikon välein ja niinkuin ensimmäinen kirjoittaja sanoi, että parempi leikata niitä liian vähän kerrallaan kuin liian paljon. Kasvattaja neuvoo sinua tässäkin. Voit myös tehdä niinkin, että vaikka kynsiä ei sillä hetkellä tarvitse leikata, otat silti sakset käteen ja "muka" alat leikkaamaan kynsiä. Pentu oppii siten siihen paremmin kun tarpeeksi usein kynsiä operoit! Todelliuudessa et leikkaisi ainuttakaan kynttä, mutta eihän pentu sitä tiedä! =D
Ja tuosta osamaksusta.. Luulen ettei varmaankaan kukaan suostu vuoden ajan kestävään osamaksuun. Meillä maksettiin pentu 3kk:ssa. Ja tuo 3kk oli pisin mahdollinen aika, joka saatiin. Se on kyllä totta, että pennut ovat hyvin kalliita ja valitettavaa, että monet eivät suostu osamaksuun ollenkaan. Riippuu täysin kasvattajasta.
Mutta toivottavasti saat uuden perheenjäsenen! Ja jos ei muuta niin ala pikkuhiljaa laittamaan rahaa sivuun!
Siitä Cottonista en tiedä kyllä nyt minä niin paljon, mutta meillä on jo ollut elämäni aikana aika montakin koiran pentua, mutta ne on jouduttu myymään, mutta nyt olemme sitten viimein saaneet sen ihunan lakusen. Eli noista tarvikkeista ei puutu mitään, mutta kannattaa harkita vielä hetken aikaa, otatko nartun vai uroksen. Narttu on rauhallisempi, ja helpompi käsitellä, mutta niillä on taas sitten vuodot kerran, tai pari vuodessa. en osaa auttaa sitten tämän enenpää.