pienen raivarit

kaaos-89

Tuttavapariskunnallani on erittäin määrätietoinen ja itsepäinen lapsi(2v) Kun ei saa tahtoaan läpi
heittääytyy maahan ja hakkaa päätään lattiaan jopa niin kauan että alkaa verta tulemaan nenästä.Saattaa myös toistuvasti pöydänreunaan pamautella etuhampaitaan.En ole kertaakaan tälläisen jälkeen kuullut lapsen itkevän, hymyilee vaan onhan taas saanut tahtonsa läpi temppujensa jälkeen.Sanoja ei vielä tule kuin kaksi.Mielestäni ei ole tälläinen normaalia, mitä mieltä te olette onko muilla vastaavia kokemuksia.Kun kyselen neuvola kuulumisia saan aina vastaukseksi että todella hyvin kehittynyt ikäisekseen ja hyvin menee käyrillä....En tosin usko että tytön vanhemmat ovat ottaneet asiaa neuvolassa puheeksi.

2

932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö..

      taitaa olla. Kyllä tuo itsensä hakkaaminen kuuluu joillakin asiaan, olen siitä lukenut Kaksplussasta yms. lapsiperheiden lehdestä. Lapsen ei tietenkään pitäisi antaa loukata itseään eikä antaa myöskään periksi. Jos periksi aikoo antaa, se pitäisi tehdä heti, ettei lapsi opi, että huutamalla saa tahtonsa läpi. Päätään hakkaava lapsi pitäisi myös ottaa tiukasti syliin ja pitää siinä, kunnes rauhoittuu. Tämä on ollut asiantuntijoiden viesti ko. lehdissä.

      Meillä alle vuoden ikäinen alkoi tekeen sitä, että esim. sylissä kun sai raivareita pukemisesta, niin alkoi pureen tai hakkaan päällä pukijan päähän tai solisluihin, käy kipeää molemmille. Lattialla vollotetaan meilläkin, mutta kaksivuotispäivä ja pahin uhmaikä on vasta edessäpäin, että mihin mittasuhteisiin päästään, jää nähtäväksi. Aivan noin pahoja ei meillä ole vielä ollut, mutta lapsi onkin paljon pienempi, mutta oma vahva tahto on jo ja raivarit tulee, kun ei mene pienelle ihmiselle mieliksi. Tulisielu ollut pienestä pitäen, että helpolla tuskin tullaan pääseen täälläkään.

    • skfhglghkdfhg

      meille, että tuo voi olla ihan normaalia. Meillä puhuva 2v lapsi takoo päätään ihan samalla tavalla. Tosin häntä sattuu kun itkee.
      Osittain tuo on ainakin meillä vuorovaikutusongelma, hän menee suunniltaan jos huutaen kielletään. Osittan taas kyse kiivaasta temperamentista.
      Miksi muuten luulet, että tuttusi ei olisi puhunut tuosta lääkärille? Onhan tuo ikävää, ei siinä mitään. Esim. joissain sairauksissa on tuollaisia oireita, mutta jos kehitys on muuten ok. niin meille ainakin sanottiin, että ei mitään hätää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      20
      2664
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      947
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      925
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      881
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      842
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      795
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      165
      776
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe