Että otti taas kupoliin -04 kenikin sadetunnistimen pyyhinautomatiikka tämän aamun räntäsateessa. Välillä lasisilmä tuumailee, ettei tässä mitään sada eikä pyyhkimistä tarvita, vaikkei kunnolla edes läpi enää näe. Ja vastaavasti hetikohta kun lasi puolestaan on jo lähes kuiva, päättää aloittaa raivokkaan pikapyyhinnän niin ettei auto meinaa tiellä pysyä.
En oikein jaksa ymmärtää, miksei sadetunnistimilla varustetuissa pyyhkimissä ole vielä yhtä asentoa: manuaalinen tihku. Nyt tuollaiseen räntätihkuun oikeastaan ainoa toimiva pyyhinasento on jatkuva pyyhintä - puolikuivalla lasilla. Noh, onneksi pyyhkimensulat ovat tähän erityisen halpoja :\
Jotenkin tuntuu, että muutenkin koko pyyhinjärjestelmä nivelten kolinoineen ja rutinoineen on aika onneton tekele täkäläiseen ilmastoon. Huollon mukaan näissä ei kuitenkaan ole mitään poikkeavaa, eikä näinollen mitään mitä voisi oikein korjatakaan. Nivelten voitelut eivät tilannetta muuttaneet.
Osaa olla harvinaisen ärsyttävä yksityiskohta muuten kyllä hyvin toimivassa autossa.
Surkea sadetunnistin
12
3971
Vastaukset
- Sceenic
Mulla teki ihan samaa, vaihtoivat huollossa "silmän" uuteen jonka jälkeen toimi ihan ok.
- Viuh jurr klonk viuh
Mjaas, voihan tuo tosiaan olla, että silmästä on näkö mennyt - sen verran epäloogisesti tuo tsydeemi nyt toimii. Mahdatko muistaa, paljonko vaihto kustansi?
- Sceenic
Viuh jurr klonk viuh kirjoitti:
Mjaas, voihan tuo tosiaan olla, että silmästä on näkö mennyt - sen verran epäloogisesti tuo tsydeemi nyt toimii. Mahdatko muistaa, paljonko vaihto kustansi?
Meni takuisiin joten enpä osaa sanoo hintaan mitään.
- mja
Jos automaaatti aloittaa kuivalla lasilla raivokkaan pyyhinnän, niin lasissa on roska tai likaa valokennon edessä. Yleensä putsaamiseen on riittänyt kunnon tujaus auton omalla lasinpesurilla (olettaen että säiliössä on muutakin kuin pelkkää vettä)
Näitä "surkea sadetunnistin" juttuja tulee aina välillä, kumma juttu. Omassa 04 Scenicissä toimii niin hyvin että muuta asentoa kuin A en juuri koskaan käytä. Totta on että maksimiherkkyys saisi olla vähän suurempi, joskus lasi on kohtalaisen pisarainen ennenkuin se pyyhkäisee, ilmeisesti riippuu valaistuksesta ym. Yleensä herkkyyssäätimen toiminta-alue on riittänyt. Jos liiat pisarat lasilla häiritsee, niin nopea nykäisy pesurin viiksestä pyyhkäisee 1 kerran ilman että pesu käynnistyy.
Kannattaa tsekata ettei valokennnon kohdalla ole linnunpaskaa tai jotain muuta kestolikaa, silloin se kyllä sekoilee. Ja talvella lumi tietysti pistää optiikan sekaisin. Mutta kaiken kaikkiaan mainio peli ja vieläpä vakiona. Mainitsemasi ajastin olisi tietysti ok lisukkeena, mutta se vaatisi muutoksia kovatavaraan eli viikset pitäisi suunnitella uusiksi. - Olisi mielenkiintoista tietää, miten ihmeessa Citroen/Renault pyyhinautomatiikka voi toimia myös pimeällä, onko kennossa joku valo? Aina automaatti on toiminut myös pimällä, ainakin täällä pääkaupunkiseudulla missä on katuvalaistus.
Enemmän kaipaisin ajastinta takalasin pyyhkijään. Tarjolla oleva pyyhintätaajuus on aivan liian tiheä, joten takalasin pyyhintä joutuu säätelemään on/off systeemillä käsin. Vaikka takalasi kastuu nopeasti, ei sen silti tarvitsisi tihkusateessa koko ajan hinkata- Viuh jurr klonk viuh
Eipä auta putsaus. Puhtaassa vesitihkusateessa sadetunnistin saattaa kyllä toimiakin, mutta jonossa vesisumussa ajaessa ei - eikä räntäsateella. Mm. kevättalven ajomatka Lappiin meinasi tehdä tämän takia hulluksi.
Mielestäni tuo silmä on joko oikeasti tullut(?) puolisokeaksi, tai sitten kyseinen pyyhinautomatiikka ei kertakaikkiaan vain toimi täkäläisissä ajo-olosuhteissa.
Takalasin pesimestä olen kanssasi täysin samaa mieltä. - Sceenikko
Viuh jurr klonk viuh kirjoitti:
Eipä auta putsaus. Puhtaassa vesitihkusateessa sadetunnistin saattaa kyllä toimiakin, mutta jonossa vesisumussa ajaessa ei - eikä räntäsateella. Mm. kevättalven ajomatka Lappiin meinasi tehdä tämän takia hulluksi.
Mielestäni tuo silmä on joko oikeasti tullut(?) puolisokeaksi, tai sitten kyseinen pyyhinautomatiikka ei kertakaikkiaan vain toimi täkäläisissä ajo-olosuhteissa.
Takalasin pesimestä olen kanssasi täysin samaa mieltä.Uudet sulat ja silmän alueen puhdistus tehokkaammalla aineella (Lasol tai asetoni) ovat auttaneet muissa ranskiksissa ainakin joksikin aikaa.
Silmä käsittääkseni tarkkailee valon taittumista joten kaikki ylimääräinen (lika, vaha) siinä päällä vaikuttaa toimintaan.
Jossain automerkeissä automatiikan saa ohitettua viiksen vaihdolla mutta en tiedä Rellusta. - Megaanikko
Viuh jurr klonk viuh kirjoitti:
Eipä auta putsaus. Puhtaassa vesitihkusateessa sadetunnistin saattaa kyllä toimiakin, mutta jonossa vesisumussa ajaessa ei - eikä räntäsateella. Mm. kevättalven ajomatka Lappiin meinasi tehdä tämän takia hulluksi.
Mielestäni tuo silmä on joko oikeasti tullut(?) puolisokeaksi, tai sitten kyseinen pyyhinautomatiikka ei kertakaikkiaan vain toimi täkäläisissä ajo-olosuhteissa.
Takalasin pesimestä olen kanssasi täysin samaa mieltä.Tuossa edellä jo kerrottiinkin syitä siihen miksi automatiikka saattaa ruveta yllättäen sekoilemaan.
Yleensä ongelmana on se että valokennon edessä lasilla on jokin paljaalle silmälle jopa näkymätön rasvakalvo tai sitten pyyhkijän sulan kärki alkaa olla valmis eikä se pyyhi kunnolla juuri siitä kennon edestä. Tuotakaan ei helposti huomaa koska kuskin näkökenttä voi vielä tulla puhtaaksi vaikkei kärki saisikaan enää kunnon kontaktia lasiin yläasennossa.
Varsinkin talven suolaliemien aikaan tuon huomasi helposti. Mystisesti vihtomaan jääneet pyyhkijät rauhoittuivat heti kun ruiskutti reippaasti pissapojannestettä joka putsasi kennon edustan ja lopullinen apu tuli vasta sulan vaihdolla ja kennon edustan kunnollisella liuotinpesulla. - *****************''
Anturi lähettää itse signalin vinottain lasiin ja mittaa lasista takaisin tulevan signaalin. Vesi muuttaa signaalin taittumista lasissa eikä signaali palaa samaan kohtaan. Anturiin on ympätty myös valoisuusanturi joka sytyttäisi ajovalot päälle jos esim. ajaa tunneliin. Suomessa ei tosin käytössä kun on ajovalopakko
- tai muutosta
*****************'' kirjoitti:
Anturi lähettää itse signalin vinottain lasiin ja mittaa lasista takaisin tulevan signaalin. Vesi muuttaa signaalin taittumista lasissa eikä signaali palaa samaan kohtaan. Anturiin on ympätty myös valoisuusanturi joka sytyttäisi ajovalot päälle jos esim. ajaa tunneliin. Suomessa ei tosin käytössä kun on ajovalopakko
Se mitä se anturi loppujen lopuksi mittaa on valon taitekerroin lasin ja ilman rajapinnassa.
Kun lasin toiselle puolelle ilmestyy vettä, muuttuu myös taitekerroin ja anturiin heijastuneen veden määrä.
Valitettavasti taitekerroin muuttuu myös jos anturin kohdalle lasiin jää ohutkin kalvo rasvaa tai kuivunutta suolalientä ja pyyhkijät pillastuvat kun kuvittelevat joutuneensa rankkasateeseen.
Asiaa pahentaa se että pyyhkijän sulan kärki tahtoo kulahtaa ensimmäisenä ja kaarevassa lasissa se kärki ei ainakaan vanhemmiten tahdo painua enää kovalla voimalla lasia vasten.
Muutenkin se anturin tuntuu mittaavan nopeaa muutosta ja tippuu kärryiltä esimerkiksi aivan pienessä tihkusateessa joka kastelee lasin hitaaaasti läpinäkymättömäksi.
- Sceenikko
Joo, itsellä on tuo 2006 vuosimalli 2.0T, eikä tilanne ole yhtään sen parempi tunnistimen osalta. Tunnistin elää ihan omaa elämäänsä, ja voin taata, että seuraavaan autoon, oli merkki mikä hyvänsä, ei kyseistä kapinetta tule.... Hyvä säädettävä tihukukykin on 100% parempi kun tuo!
- SG 2004/2005
Miusta tuo tunnistin on mukava.
En tosin tunnista noita ongelmia, no joskus se saa hepulin ja tekee muutaman nopan pyyhinnän, mutta harvoin. Enemmän on harmittanut sulkien kiinnityskohdassa olevat suojamuovit, jotka ovat toisesta (oikeasta) pyyhkimestä ainakin pari kertaa lentäneet maailmalle. Uusissa versioissa ei näitä suojia olekaan. Tämmöisestä suojasta Bilia veloitti muistaakseni 7-8 euroa. 10 sentin osasta! - Me II
Edellisessä autossa, eli II Meganessa oli sadetunnistin, joka huiteli ihan omiaan. Sademäärällä yms. ei ollut mitään tekemistä pyyhkimen toiminnan kanssa. Mutta tässä nykyisessä, eli Scenicissä (2005, 2.0T, Priv.) tunnistin toimii ihan kelvollisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801