Olen postamassa Mieleä, en vain osaa päättää kummasta sarjasta ostan S¤:stä vai S%:stä.
Kotini on noin 56 neliötä ja imuroin pari kolme kertaa viikossa.
Kumpi olisi sopivin, S¤:ssä on 3.5 litran pölypussi ja S%-sarjan koneissa 4.5 litran pussi.
Ovatko S5-sarjan imurit helposti liikutelavia, testasin S4 4281 imria ja tuntui tosi kevyeltä vetää,mietin vain onko liian pieni minun imurointitarpeeseen? kyseissä liikkeessä ei myyty S5 sarjaa.
Kotini on noin 56 neliötä ja imuroin pari kolme kertaa viikossa.
Kumpi olisi sopivin, S¤:ssä on 3.5 litran pölypussi ja S%-sarjan koneissa 4.5 litran pussi.
Ovatko S5-sarjan imurit helposti liikutelavia, testasin S4 4281 imria ja tuntui tosi kevyeltä vetää,mietin vain onko liian pieni minun imurointitarpeeseen? kyseissä liikkeessä ei myyty S5 sarjaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mielen imurit ovat liian raskaita osta kummasta sarjasta löydät kevyemmän,itselläni oli joku 400 satanen en muista enempää on turhan painava sekin.
Mielen vanhemmat imurit olivat painavia sekä isojakin. Itselläni S4210, asunnon koko 49´neliötä ja tulemme hyvin toimeen tuon kokoisella. Isoin ero oikeastaan S4 ja S5- sarjalla on tosiaan tuo koko. S5 pölyharjat ym. ovat kannen alla ja S4:ssa joutuu säilytteleen muualla.
Mikäli voit tarkistaa nykyisen imurisi "litratilavuuden", niin siinä hyvä verrokki jonka pohjalta joko 3.5L tai 4.5L malli. Muutoin mallin käyttömukavuuden mukaan.
Katselin itse S4-sarjan malleja ja jäi hieman arveluttamaan se, että imuletku on kiinnitetty avatavaan kanteen (rungon sijasta) jossa on melko kevyen oloinen rakenne, saranat ja lukko. Ilmeisesti S5 on samanlainen toteutus. Heikko lenkki ajan saatossa?
Pieni miinus on merkkikohtaiset pussit, tosin mahteneeko kuitenkaan edustaa kovin suurta eroa kuluissa vuositasolla, verrattuna yleiseen S-Bag standardisiin.
Muutoin varmasti oiva ostos.
n 15v ollu tuollainnen miele missä letku on kannessa päällä, muutenkaan imuria ei tule hinata letkulla oli letku missä kohti vain imurissa.Myöskin pussejja saa tavarataloista ns tarvikepussejja, älä vain osta torikauppiailta niiden myymät pölypussit ei kestä hajosi saumasta minulla sellainen.Myöskin 400 sarjassa on harjat kannen alla ainakin minun mallissa.
Millä tekniikalla mahdat imuroida ellet vedä imuria perässä nimenomaan letkusta käsin? Kyykistytkö ottamaan kahvasta kiinni joka kerran kun siirryt eteenpäin vai käytätkö "tohvelimoottoria" ! ? Pitää olla olympia kunto tai vain muutaman neljön asunto ;-) Nostaa tai kantaa ei tietenkään tule suorittaa letkun varassa.
Ostin kuukausi sitten Mielen S4281- imurin ja olen ollut siihen todella tyytyväinen. Tosin imuri on niin kevyt ja hiljainen, että kestää hetkinen ennen siihen tottuu. Tehoa löytyy ja imurointi on nautinto.
Olen myöskin ostamassa uutta imuria ja kolme mallia on ollut ajatuksissa; Mielen S4281 ja S5280 sekä Phillipsin FC9161. Tässä linkki Gigantin sivulle missä on aika ylimalkainen vertailu noista tuotteista:
http://www.gigantti.fi/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-gigantti-Site/fi_FI/-/EUR/El_ViewProductCompare-Add;pgid=D6ez6oZKCVlSR0EjF5FBwx1q0000c85HPmMN
Vaikuttas että Phillips olisi ominaisuuksiltaan ihan ok ainakin hintaansa nähden, mutta mistäpä noista todellisuudessa tietää... Kuluttaja-lehden testissä Mielet menestyivät hyvin (malleja en tarkasti muista). Phillips sijoittui keskikastiin, mutta en tarkkaan muista sitäkään missä suhteessa se oli Mielejä huonompi.
Eli jos jollakin on kommentteja/kokemuksia noista malleista, niin mielenkiinnolla kuulen. Ja muitakin suunnilleen vastaavilla ominaisuuksilla varustettuja imureita saa ehdottaa/suositella/haukkua.
Me ostettiin Volta Bolido 4555XL (käytännössä Electrolux), kun pidettiin enemmän sen ergonomiasta ja liikkuvuudesta - siis täydellinen makuasia. Toki Mielen S4-sarjalainen olisi ollut myös hyvä erityisesti pölysuodatukseltaan, jos kohta kaikki vähintään Hepa12-tasoisen suodattimen omaavat imurit lienevät riittäviä allergiaperheeseenkin.