Saakos noita pikatestejä ostettua apteekeista? Paljonko mahtavat maksaa ja vielä kolmanneksi onko joku mahdollisesti kokeillut testiä?
pikatesti
viljava
41001
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei!
Pikatestejä saa ostettua useimmista apteekeista, niitä pitäisi olla myynnissä viimeistä keliakiaviikolla 3. - 9.9, jonka teemana on tehdä keliakiaa ja pikatestiä tunnetummaksi. Testi antaa tuloksen yhtä varmasti kuin koko verestä otettu testi, testin varmuus oli muistaakseni 97 %:n luokkaa.
Olen kokeillut testiä. Se on helppokäyttöinen. Testin toimintaperiaate on sama kuin raskaustestissä, jos tulee 2 viivaa, tulos on positiivinen.
Siis onko siinä vain kyllä/tai ei vastaukset, vaan joku skaala esim 0-200 asteikolla? Mitä sellainen maksaapi?
jep, vain kyllä tai ei vaihtoehdot... tulee joko kaksi tai yksi viivaa! maksoi yliopiston apteekissa hiukka yli 18 euroa! omassa apteekissani niitä ei ollut esillä, joten kannattaa kysyä henkilökunnalta!
http://www.verkkoapteekki.fi/product_info.php/products_id/1156