Tomaatin taimet ovat hyvällä mallilla, mutta nyt mietityttää että missä vaiheessa taimet pitää istuttaa isompiin ruukkuihin. Taimet on jo koulittu mutta kuinka ison ruukun ne nyt sitten loppujen lopuksi tarvitsee. Osaako joku auttaa?
Tomaatit
nyt kaivataan apua-..
3501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
itse koulin tomsut pieniin turveruukkuihin ja istutin ne ruukkujen kera apout kuukausi sitten parvekelaatikkoon.Itellä on parveke-lajiketta,eli aika pientä vartta tulee,en tiedä mitä lajiketta sulla on eli mitä isompaa,sen isompi ruukku.
Jos sulla on tavan runkotomaattia, niin yksi taimi kasvaa esim. ämpärin kokoisessa astiassa hyvin.
Kirsikkatomaatteja mulla oli ruukuissa yksittäin ja joissain kookkaissa ruukuissa kolmekin samassa ja hyvin kasvoi. Kokoja on tosi vaikea sanoa... iso taisi olla halkaisijaltaan kait siinä 30-40 cm.
30-40 cm ruukkukoko riittää. Jos tomaatit ovat kasvihuoneessa menevät juuret ruukun pohjareijistä pohjamaahan. Tärkeää on seurata ruukun kosteutta, ei saa päästää liian kuivaksi, mutta liika kastelukin ( yli 80 %) vaurioittaa juuristoa.