Vatsan kovetus..

siirabbinen

Hei. Olen tässä kärsinyt jo pitkään vaikeasta ummetuksesta. Toivon todella, että vaiva alkaa hellittää, sillä muutaman päivän ajan suoleni on toiminut lähes normaalisti. (Toisaalta, en kyllä ehkä enää tiedä mitä on suolen normaali toiminta, kärsittyäni näistä vaivoista lähes vuoden verran. Kaikkea on tullut kokeiltua, ja välillä sekä henkinen että fyysinen terveys tuntunut olevan vaakalaudalla asian suhteen :( )
Nyt kuitenkin olen jättänyt maidon juomisen ja muitakin maitotuotteita olen koittanut välttää näin kokeilumielessä. Lehmänmaidon sijaan olen alkanut suosia soijatuotteita. Ihmettelenkin, onko mahdollista, että maito ja maitotuotteet voisivat aiheuttaa ummetusta. Yleisesti ottaen olen ymmärtänyt, että vaikutus maitotuotteista on lähinnä päinvastainen.. Olisi siis hauska kuulla, jos jollain on asiasta kokemusta tai muuta tietoa :)

4

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diosa

      Omakohtaisesta kokemuksesta voin sanoa, että erityisesti tuoremaitotuotteet aiheuttavat vatsavaivoja ei-allergikoillekin. Laktoosi-intoleranssikokeeni tulos oli negatiivinen, josta johtuen en heti jättänyt maitotuotteita pois. Pikkuhiljaa kuitenkin vähensin niitä, sillä huomasin poisjätön positiiviset vaikutukset. Kuuntelin siis enemmän omaa kehoani kuin lääkäreitä! Kehotan sinua tekemään samoin, sillä kukaan ei tunne/tiedä sinun tuntemuksiasi yhtä hyvin kuin sinä itse. Tee pieniä, yksittäisiä muutoksia kerrallaan ja kirjoita terveyspäiväkirjaa, jotta kokeilusi antaisi mahdollisimman paljon uutta tietoa tiettyjen ruoka-aineiden sietokyvystäsi ja kehosi/vatsasi toiminnasta.

      Terveysasioissa ei mielestäni voida yleistää montaakaan juttua - kehon toiminta on niin monen erillisen toiminnan yhteistulos. Kuten tiedät, keho tarvitsee kalsiumia, joten jos päädyt pesäeroon maitotuotteista, on syytä korvata tämä soijamaitotuotteilla.

      Vatsan lempiruoka on tietysti kunnon suomalainen kaurapuuro! Jos vatsavaivani alkavat muistutella läsnäolostaan, keitän puuroa ilman suolaa. Kun puuro on valmista, lisään siihen teelusikallisen soodaa (natriumbikarbonaattia), joka antaa sille kivan kevyesti suolatun maun. Ihme kyllä, sooda tuntuu auttavan vatsan tasapainon löytymisessä, ja sitä voikin juoda myös sellaisenaan veteen sekoitettuna ja käyttää kaikessa ruuanlaitossa suolan tapaan. Ainoana erona on, että se lisätään ruuanlaiton lopussa.

      Saamasi palautteen pohjalta: kokeile rohkeasti eri ehdotuksia, ja löydä omasi! Onnea matkaan!

      • Täysikasvuinen

        Tarkoitettu kenenkään täysikasvuisen ravinnoksi,sisältää kaseiinia liimassa käytettävää kiinteytysainetta antibiottijäämiä jne.Täysikasvuisen ruuansulatusjärjestelmä ei pysty sulattamaan maitotuotteita.Maitotuotteiden pois jättäminen parantaa oireitasi siirtymällä soijja tuotteisiin parannat ruuansulatuksesi toimintaa.


      • aikuistunut ex-punkkari
        Täysikasvuinen kirjoitti:

        Tarkoitettu kenenkään täysikasvuisen ravinnoksi,sisältää kaseiinia liimassa käytettävää kiinteytysainetta antibiottijäämiä jne.Täysikasvuisen ruuansulatusjärjestelmä ei pysty sulattamaan maitotuotteita.Maitotuotteiden pois jättäminen parantaa oireitasi siirtymällä soijja tuotteisiin parannat ruuansulatuksesi toimintaa.

        Haluan oikaista esittämäsi asiavirheen. Työskentelen meijerillä laboranttina ja antibioottijäämien tutkiminen on yksi työtehtävistäni. Estoainejäämä testataan raakamaidosta välittömästi lastin saavuttua meijerille ja jos tulos on positiivinen, maitoa ei päästetä tuotantoon.

        Nyt luultavasti ajattelet, että valehtelen, mutta se ei haittaa. Koska itse saan joka päivä omin silmin todeta maidon olevan antibiootitonta, ainakaan mysiinien pelko ei voisi estää minua käyttämästä maitotuotteita. Olin aikanaan vegaani ja voin sanoa, että tuolloin minulla oli lähes kokoajan vatsaongelmia.


    • tod.näk. syyn vaivoihisi.

      http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten toimin.htm#Maitohappobakteeri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2846
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1837
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1820
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1424
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1350
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1258
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1255
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1028
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe