Miten sinä olet Onnellinen?

nixu7

Mikä teidät saa onnelliseksi?Onko ne jotkut teot mitä teet tai mitä toinen tekee?Onko ne sanoja vai johtuuko se jostain muusta.Teen tällaista pieni muotoista tutkimusta johon toivin teidän vastaavan.Kaiken ikäisiltä ihmisiltä toivon vastauksia,niin naiset kuin miehet.Kiitos!

6

1078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on niin pieniä asioita

      Kun on pitkään ollut kaikenlaista vaivaa, niin arvostaa kyllä terveyttä todella paljon. Hiirenkorvat koivuissa on ihania,,hennon vihreitä. Lämpö auringosta..mahtavaa. Onni tulee kyllä itsestä, ei sitä kukaan lautasella tuo. Se on kai sielun jonkinasteinen tasapaino..Kun hyväksyy itsensä sellaisena kuin on, on helpompaa arvostaa ja rakastaa muitakin.

    • sokra

      Yksi keskeinen periaate, joka omalla kohdallani tekee minut onnelliseksi, on se, että osaa nauttia tavallisesta arjesta. Sitä kuitenkin elämme suurimman osan ajastamme. Tämä on mahdollista, kun tekee arjessa niitä asioita, joista ise pidän.

      Toinen juju on siinä, että pitää olla tyytyväinen siihen, mitä on jo saavuttanut (oli se kuinka vähän hyvänsä). Vertaus vesilasiin on hyvä. Onko se puolillaan puoliksi täynnä vai puoliksi tyhjä? Minulla se on aina "täynnä", vaikka olisi kuinka "tyhjä".

      Teoilla, sanoilla tai muullakaan ulkosella ei ole merkitystä onnessa. Koko jutun ydin on oman sisäisen mielentilan "hallinnassa". Kaikki ulkoinen palvelee sitä ja vain sitä. (Tämä ei johda itsekkyyteen, vaikka helposti moni niin luulee, sillä muiden palveleminen on eettisesti arvokasta ja kaikki eettisesti arvokas antaa paljon sisäisen todellisuuden "hallinnassa".)

    • onnen lähteenä...

      Itse olen huomannut että voin olla onnellinen tai onneton tilanteesta tai olosuhteista riippumatta. (rajansa kaikella tietysti) Kaikki on vain omasta suhtautumisesta kiinni. Oikea asenne tekee ikävistä asioista merkityksettömiä. Ja hyvistä asioista vielä parempia.

    • prinsessa_perkele

      Parisuhteessa yhteinen onni koostuu pienistä huomioinneista; hymystä ja hipaisusta, aamukahvin tuoksusta, tuoksuvasta vaahtokylvystä.... Siitä, että haluaa tehdä toisenkin onnelliseksi ja helpottaa hänen elämäänsä, eikä vain omaansa.
      Perusonnellisuus syntyy ongelmien ja stressitekijöiden minimoimisella, pienistä asioista nauttimisella ja läheisien, rakkaiden ihmisten seurasta nauttimalla.
      Onnellista kevättä!

    • tyttö21

      monista pienistä sanoista ja teoista, siitä varsinkin, kun rakkaani katsoo palavasti silmiini yhtäkkiä kauppajonossa tai kotona kotitöiden lomassa ja sanoo rakastan sinua!

    • i know now

      Uskokaa pois, on todellakin yhdentekevää oletteko kanssani samaa mieltä vai eri mieltä. Koska samaa ja eri mieltä oleminen liittyy sanoihin, käsitteisiin ja teorioihin, niillä ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa.
      Onnellisuudesta ei voi sanoa mitään. Onnellisuutta ei voi määritellä. Mutta kurjuus voidaan määritellä.
      Olen iloinen!" Ette varmasti ole iloisia. Teissä voi olla iloa juuri nyt, mutta odottakaa vain, se muuttuu; se ei kestä, se ei koskaan kestä, se muuttuu jatkuvasti; se muuttuu aina. Pilvet tulevat ja menevät. Toiset ovat mustia ja toiset valkoisia, jotkut suuria ja jotkut pieniä....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      599
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      513
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe