Juttupalkkio sisustusjutusta?

Eikka82

Paljonko olette pyytäneet noin 5000-6000 merkin sisustus/kotijutusta, kun kyseessä on aikakauslehti ja ei kovin monimutkainen taustatyö? (ts. entuudestaan tuttu asunto)

Tai minkä alle ette lähtisi juttua tekemään? Asiallisia vastauksia, kiitos, hintahaarukkakin riittää.

8

3752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vjljlkfdösldf

      150-500 euroa

    • fuji

      Mun korvaukset (kustantajan ehdottamat) ovat pyörineet 700-950 Euron välillä. Pari-kolme aukeamaa lopullista juttua. en muista merkkimääriä.
      En tosin kirjoita sisustusuksesta.

      • ---------

        Kuvien kanssa vai pelkkä teksti?


    • sivuilta

      Kannattaa katsoa Journalistiliiton sivuilta freetaksoja ja pyytää sen mukaan.

    • Mad Caliban

      Palkkioita ei ole kirkossa kuulutettu, mutta itse arvioisin juttukokonaisuutesi könttäarvoksi n. 600 euroa, vähintään (aikakauslehdet tunnetusti maksavat mukavasti). Mutta muista, juttupalkkio on aina lehtikohtainen, jossain saatat saada samanlaisesta jutusta 100 euroa.

      (monissa lehdissä on vielä aataminaikuinen juttupalkkiopolitiikka, ajalta jolloin rovastin vaimo kirjoitteli lehteen huvikseen.)

      Koska kyse on sisustusjutusta, epäilen vahvasti että sinulla on menossa sisään 4-6 kuvaa, joista voit velottaa erikseen, eli teksti kuvat. Jos tiedät, että saat hommia myöhemminkin, ei välttämättä kannata vetää ensimmäisellä kerralla nylkyripalkkiota.

      Voin laittaa vertailukohdaksi erään oman juttuni hinnan (kertajulkaisu, kuvien tekijänoikeuksia ei ostettu.)

      5300 merkin leipis 1500 kainalo, yhteensä 740 euroa.

      Julkaistaan kuusi kuvaa, 80 euroa kappale.


      On kohteliasta antaa myös jonkinlaisia könttäalennuksia, esim jos kuvien julkaisumäärä on epäselvä, kerro, että yhdestä julkaistusta kuvasta otat 100 euroa kappaleelta kolmeen kuvaan asti. Jos he julkaisevat yli kolme kuvaa, voit tiputtaa kappalehinnan esim. 80 euroon.

      Toivottavasti sait jonkinlaista suuntaa tästä, ja onnea palkkaneuvotteluihin!

    • Freenä

      Niitä tulee ilmaiseksi joka paikasta. Voit saada jutun julkaistuksi jos maksat lehdelle pari tonnia.

      • -Kela-

        ..mutta itse työskentelen erään pikkukaupungin ilmaisjakelulehdessä. Sen verran osaan sanoa, että näitä ilmaisia juttuja tulee joka tuutista. Joka päivä sähköposti on täynnä milloin mistäkin tapahtumasta täältä ja kauempaa (Hki).

        Eli ilmaistakin on tarjolla.


      • Mad Caliban
        -Kela- kirjoitti:

        ..mutta itse työskentelen erään pikkukaupungin ilmaisjakelulehdessä. Sen verran osaan sanoa, että näitä ilmaisia juttuja tulee joka tuutista. Joka päivä sähköposti on täynnä milloin mistäkin tapahtumasta täältä ja kauempaa (Hki).

        Eli ilmaistakin on tarjolla.

        Ilmaista on tarjolla pilvin pimein, mutta ikiaikainen totuus on se, että hyvää ei saa halvalla. Jos tyytyy vain siihen, että saa nähdä juttunsa julkaistua, mutta kissa kiitoksella elää. Ilmaisjakelulehdet ovat taas oma luku sinänsä, kädestä suuhun periaatteella on vaikea ansioitua journalisesti.

        Äläkä välitä muuten tuosta kommentista, joka kehottaa maksamaan lehtitalolle pari tonnia, luultavasti kyseessä on joku katkera tapaus, jonka yleisönosastokirjoitusta ei julkaistu paikallisessa sanomalehdessä.

        Mutta, jos juttusi on niin hyvä kuin annat ymmärtää, älä herranjumala polje hintoja vaan vaadi työnmukainen korvaus, sinulla on oikeus siihen. Jos kyse taas on vain yleismaailmallisesta sisustamisesta tai omia mielipiteitäsi, älä vaivaudu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      493
      1869
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      380
      1576
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1368
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1357
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      113
      962
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      929
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      916
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      771
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      763
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      10
      751
    Aihe