että kannattaa edes haaveilla oikeustieteellisestä? Opiskelen nyt yhteiskuntatieteellisessä aineopintovaiheessa. Olen lapsiperheellinen, että palkankin takia mietin oikeustieteelliseen hakemista. Lukeminen ei ole mulle intohimo, mutta huonoja arvosanoja kartan. Olen yleensä suorittanut kirjapaketit esseillä tenttimisen sijaan, koska mulla on ainainen tenttikammo ja tenteissä pääsääntöisesti aina epäonnistun. Nyt olen äitiyslomalla kaksosten kanssa ja on ollut tosiaan aikaa miettiä opintoja ja tulevaisuutta uudestaan. Mutta kuinka kovia perslihaksia ja ulkoa opettelua oikis vaatii? Entä mitä/millaisia ne oikeustapausharjoitukset on? Onko ne kirjallisia suorituksia vai jotain oikeussalijuttuja? Ensi keväänä hakisin, jos hakisin.
Pitääkö olla lukutoukka luonnostaan
yhteiskuntatieteilijä
11029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei ole oikeustapausharjoituksia.
Aloitusopinnoissa on pakollista läsnäoloa, erilaisia kivoja harrastekursseja, joissa tutustuu opettajiin ja alaan.
Aineopintovaiheessa tulee vanhan systeemin mukaan 78 opintoviikkoa kirjatenttejä, kolme seminaaria, 27 opintoviikkoa vapaita opintoja ja projekti. Uudessa systeemissä on opintopisteet, ja välitutkinto eli oikeusnotaari, mutta käytännössä kaikki tekevät maisteriksi asti.
Kevyimmät tentit ovat noin 800 sivua, raskaimmat aineopintovaiheen tentit noin 1800s. Nyt on uutuutena tullut pari aineopintojaksoa, jotka voi suorittaa kokonaan luentosarjoilla (ja luentokuulusteluilla), mutta pääosin korvata voi kirjan pari, 100-300 sivua.
Mitäs tuosta nyt sanoisi. Ei vaadi ihmiseltä mitään ihmeellisiä kykyjä, mutta kirjastossa on istuttava, jos nopat haluaa. Oikiksesta tulee läpi ihmisiä parissa vuodessa, mutta siinä saa olla teknisesti taitava, että hallitsee työn minimoinnin hakemalla tiivistelmiä, jättää just oikeat kohdat lukematta jne. Ja tällä menetelmällä ei ihan parhaita arvosanoja tipu.
Ei kai oikiksessa ulkoa opetella, mutta taitaa aika hyvämuistista porukkaa valikoitua sisään. Ei tenteistä tietenkään pääse läpi, jos ei muista asioita. Yhteiskuntatieteellistä yleislöpinää ei ole kuin parilla pikkujaksolla, muuten on aika tarkkaan oikeussääntö, mistä se löytyy, mitä se sanoo, miksi se soveltuu tapaukseen ja miten sitä sovelletaan.