Minulla on veneessä n. 30 v vanha, mekaaninen VDO-Sumlog. Nyt se ei toimi, koska vaijeri on poikki. Vaijeri on ollut varaosana myynnissä vielä joitakin vuosia mm. Maritimissa ja Meredinissä. Mutta ei siis enää.
1. Tietäisikö joku, olisiko VDO-vaijeria myynnissä vielä jossakin?
2. Tietäiskiö joku, voisiko VDO-vaijerin korvata jollakin muulla? Millaisella?
1. Tietäisikö joku, olisiko VDO-vaijeria myynnissä vielä jossakin?
2. Tietäiskiö joku, voisiko VDO-vaijerin korvata jollakin muulla? Millaisella?
Vastaukset 10
Vanhimmat
on Meredinin luettelossa vielä sellainen - minulla on juuri tuo 31€ maksava 3360mm pitkä malli. Mutta olet varmaan jo soittanut sinne. Omani ostin vuosia sitten D-Marinista, sieltä voisit vielä kysyä jos nurkkiin olisi jäänyt.
Kiitos vinkistä! Juuri tuollaista olen etsimässä. Ja vaikka se on vielä Meredinin luettelossa, ei sitä ollut enää hyllyssä eikä myöskään tilattavissa.
nurkista ei ko. vaijeria löytynyt. Ongelma on edelleen todellisuutta, joten olisiko jollakin toisella ajatuksia asiasta?
Ainakin VDO mittareita. Ehkä siellä on tietoa.
Asentavista korjaamoista voi vielä löytyä.
sieltä kannattaa myös kysyä
itse ostin sielta tosin viime kesänä
Waltic Boatcenter
Simppukarinkatu 3
Herttoniemenranta
00810 Helsinki
Puh. 020 755 8920
Siihen käy vaijeri kuin vaijeri. Ei tarvitse ostaa venetarvikeliikkeestä.
vielä kerran kaikille niille, jotka antoivat vinkkejä lokivaijerin löytymiseksi! Se nimittäin onnistui! Walticilta löytyi-mutta sekin oli siellä viimeinen. Minullehan se kyllä riittää hyvin!
Eli mulla on sama ongelma, vaijeri poikki. Onko lisää vinkkejä, jos Waltikilta vietiin viimenen.
nykyään kahan jälleen myyjiltä