Finasteridin käytön lopetus?

Lopetin gefinan käytön muistaakseni joskus helmikuussa ja hiuskadossa en ole huomannut vielä muutosta huononpaan, mutta rasvainen iho kukkii taas enemmän kuin ennen. Sen ajan mitä käytin gefinaa iho oli paremmassa kondiksessa, joten mun kohdalla se lienee jotenkin vaikuttanut myös siihen. Nyt puntaroinkin jos jatkaisi kuitenkin sen käyttöä, kun on niin paljon helponpaa ja halvempaa kuin esim. Revivogen.
46088
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannattaa käyttää edes pieni annos viikottain, vaikkapa neljännes tapletista joka toinen päivä. Silloin ei pitäis tulla sivuoireita. (oletan, että ne olivat syy siihen, että lopetit gefinan käytön)

Äänestä

No eihän muutama kuukausi vielä riitä sen toteamiseen, lähteekö
enemmän hiuksia vai nou.

Itse olin Propecia-kuurilla muutamia vuosia, kunnes jätin sen
kokonaan pois. Silloin olin kaljuuntunut oikeastaan vain ohimoilta
ja päältä olivat hieman hiukset ohentuneet.

Noin puolen vuoden kohdalla en ollut huomannut mitään suurta
muutosta Propecia-kuurin aikaiseen kuntoon ja olinkin jo
sitä mieltä, ettei tainnut lääkkeellä olla mitään vaikutusta.

Noin 9-11kk kohdalla tilanne olikin jo ihan toinen. Järkytyin
siitä kuinka nopeasti hiukset ohenivat sitten kun alkoivat
taas ohenemaan. Yhtäkkiä huomasin, että hiukset olivat todella
ohuet pään päältäkin aiemman ohimokaljuuden lisäksi.

Lopettaminen ei siis (välttämättä) näy heti, vaan voi kestää
jopa useita kuukausia kunnes hiustenlähtö taas kiihtyy kunnolla.

Äänestä
  • huomasin myös itse, että iho parani selvästi kun käytin Gefinaa. Aiemmin minulla on ollut jonkun verran aknea mm. selän alueella, ja se parani ja kuivui lähes kokonaan. Nyt on iho huonontunut kun jätin Gefinan muutama kuukausi sitten pois, koska en havainnut että siitä olisi ollut apua hiustenlähtöön. Käytin tuotetta vuoden verran.

    Äänestä

  • ex-tukka kirjoitti:

    huomasin myös itse, että iho parani selvästi kun käytin Gefinaa. Aiemmin minulla on ollut jonkun verran aknea mm. selän alueella, ja se parani ja kuivui lähes kokonaan. Nyt on iho huonontunut kun jätin Gefinan muutama kuukausi sitten pois, koska en havainnut että siitä olisi ollut apua hiustenlähtöön. Käytin tuotetta vuoden verran.

    Ihotautilääkärinkin mukaan finasteridi voi vaikuttaa ihoon, mutta sanoi tietenkin ettei virallisesti moista vaikutusta lääkkeelle luvata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äalkgh kirjoitti:

Lopetin gefinan käytön muistaakseni joskus helmikuussa ja hiuskadossa en ole huomannut vielä muutosta huononpaan, mutta rasvainen iho kukkii taas enemmän kuin ennen. Sen ajan mitä käytin gefinaa iho oli paremmassa kondiksessa, joten mun kohdalla se lienee jotenkin vaikuttanut myös siihen. Nyt puntaroinkin jos jatkaisi kuitenkin sen käyttöä, kun on niin paljon helponpaa ja halvempaa kuin esim. Revivogen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu