onko korvien putkitus kevyessä nukutuksessa,ns. "humautuksessa" kovinkin yleistä muilla aikuisilla?itselläni jatkuva välikorvien tulehduskierre ellei putkia korvissa,ja jostakin syystä olen todella arka kun korvia yritetään operoida paikallispuudutuksessa,en siedä sitä.onko muilla kokemuksia tuosta kevyestä nukutuksesta?haitat?entä tietoa miten putket saisi pysymään kauemmin korvissa?
korvien PUTKITUS aina NUKUTUKSESSA
Arka liimakorva
41043
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..sama ongelma n 17-1 vuotiaana ja aina putet irtosi,mutta oikein hyvällä tuurillä lääkäri löytää paikan jossa reikä voi kestää kauemmin ja ilmastointi pelaa. Minulle homa tehtiin paikallispuudutuksessa.
Mulle laitoivat ihan istuultaan,ei mitään puudutusta ei saanut suutaan liikuttaa eli jos koski niin ei tullut mitään.
Mulle laitettiin aikanaan aikuisena putket puudutuksessa, mutta pitkällään. Luulin että vaan tutkittiin ja olin vähän nolo, kun tuoliin päästessäni rupesin kysymään vastaanottoaikaa siihen putkitukseen ja lääkäri katsoi pitkään ja sanoi, että hän ne jo putkitti. Kumpikin irtosi aikanaan itsestään, mutta hommansa hoitivat ja puolen vuoden tulehdus parani.
Minut "humautettiin", kun sain putket tärykalvoihin alkuvuodesta. Jäi hyvin positiivinen kokemus. Hoitajat olivat mukavia ja ymmärtäväisiä. Pelkäsin aika paljon operaatiota, mutta asiantuntevat hoitajat ja lääkärit hoitivat aivan uskomattoman upeasti.. Nukutuksesta herättyäni pääsin parin tunnin jälkeen kotiin, mutta olin melko "pöhnässä", en jaksanut tehdä mitään, nukuin melkein suoraan seuraavaan päivään.
Korvissa tuntui ensin hassulta ja niistä tihkui hyvin vähän verta (johtui kuulema korvakäytävän puhdistuksesta).. Pientä rätinää ja ritinää kuului, mutta ihan normaalia kai operaation jälkeen.. Mulla on putket pysyneet piakkoin 7kk, tai en ainakaan ole huomannut niiden lähteneen.. :) Olen ollut hyvin tyytyväinen! Paikallispuudutus ei tullut kysymykseenkään, koska olen niin arka korvien käsittelyn suhteen.