2cm auki rv39 koskakohan syntys?

tänään siis kävin äippäpolilla ja kohtu olis nyt 2 cm auki..viikkoja on 39 1.jotakin ihan pikkusia suppareita on tainnu olla jo mut en ihan varma ole kuitenkaan.voisikohan olla että vauva syntyisi jo piankin esim.viikonloppuna vai meinaako tuo nyt sit mitään kun on vasta 2 cm auki.?
6590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä toden näköisemmin, sinun vauvasi syntyy aikas pian.Onnea muuten, kun saat vauvan!:)

Äänestä
  • vähän jänskättää vaikka onkin jo toinen tulossa =)

    Äänestä

minä olin 2cm auki kun menin sairaalaan puolenyön aikana.aamu 7:ltä syntyi meidän suloisuus.
ei varmaan voi hirveesti verrata..kenelle supistelee kenelle ei,miten nopee synnytys tulee.joku supistelee hitaasti 3päivää hissukseen..joku ei edes tunne,mutta tuskin kovin pitkään menee enää.
tsemppiä!

Äänestä
  • tsemppiä tarvitaan kun hiukka tuota synnytys pelkoa jääny esikoisen jälkeen =( mutta positiivisella asenteella mennään eteenpäin!

    Äänestä

  • Riippuu oletko uudelleensynnyttäjä vaiko ensi.
    Uudelleensynnyttäjällä voi mennä pitkäänkin ja suu olla auki.Mull aoli 36 viikolla kanava 1 cm ja 2 cm auki.Ja käynnistettiin viikolla 40.

    Jonkun potkun tarttis supistelut,koitapa seksiä tai vaikka ite kohdunsuuta vähän kovemmalla kouralla.
    Monasti lekurin tutkimuksen jälkeen alkaa supistelut.
    Siitä vaan.

    Onnea synnytykseen!!

    Äänestä

  • emmanmamma kirjoitti:

    tsemppiä tarvitaan kun hiukka tuota synnytys pelkoa jääny esikoisen jälkeen =( mutta positiivisella asenteella mennään eteenpäin!

    Nimittäin mulla on 39 3 ja tänään tulen lähtemään.Tämä on järjestyksessä 6.synnytys ja pelottaa NIIN paljon,että ei kukaan voi arvatakkaan!!!

    Suppareita tulee kipeästi ja edessä oleva koetus on helvetillisen pelottava.Antaisin mitä vain,jos vain saisin peruuttaa koko homman just nyt.Tää on kamalaa,enkä mä todellakaan pysty ajattelemaan nyt mitään vauvaa palkintona.On vain tämä hetki.

    Voi Luoja,jos mä hengissä tästä selviän,niin tämä on oleva viimeinen odotus ja synnytys.Ei ikinä enää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


emmanmamma kirjoitti:

tänään siis kävin äippäpolilla ja kohtu olis nyt 2 cm auki..viikkoja on 39 1.jotakin ihan pikkusia suppareita on tainnu olla jo mut en ihan varma ole kuitenkaan.voisikohan olla että vauva syntyisi jo piankin esim.viikonloppuna vai meinaako tuo nyt sit mitään kun on vasta 2 cm auki.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu