Hiuksia lähtee todella paljon, vatsa on usein löysällä, mutta en ole selvillä mistä ruoasta/aineesta johtuu, suupielet ovat todella kuivat ja halkeilee helposti. Minulla myös todettiin tyypin 1 diabetes n. 2kk sitten, mutta ei kai se johda tälläiseen?
voisikohan
1
316
Vastaukset
- keliakiaa
Minulla lähti myös tosi paljon hiuksia ja tukka oli muutenkin huonossa kunnossa, samoin kynnet. Suupielet halkeili ja kuivui ja vatsa oli löysällä ja vatsassa epämiellyttävä olo söin ihan mitä tahansa. Sitten todettiin keliakia ja dieetin myötä anemia ja vatsaoireet paranivat ja tukka pysyy taas päässä ja suupielet ehjinä. Tyypin 1 diabeetikoilla on suurentunut riski sairastua keliakiaan ja käsittääkseni tämän takia keliakiavasta-aineet katsotaan ainakin nuorilta diabeetikoilta säännöllisesti. Menet varmasti diabeteskontrolliin, niin kerro ihmeessä siellä lääkärille oireistasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567775Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675871Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615370Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515263Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084602Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072303Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41155Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e21145Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371006Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43954