työvaatteet ja kengät

miten on?

miten on jos on vakinaisessa työsuhteessa ravintola alalla.. kenen kuuluu maksaa työvaatteet ja etenkin työkengät jos työantaja niitä vaatii? minun mielestäni se menee niin että sen mitä työnantaja vaatii niin sen se myös maksaa? olen kuullut monta erilaista tarinaa että työnantaja/heidän vakuutusyhtiö vaatii tietynlaiset vaatteet ja kengät mutta työntekijä on joutunut maksamaan sen omasta pussista... kokemuksia/tietoa?

3

1417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokker

      Työvaatteet uusitaan kaikille samaan aikaan= yhtenäinen vaatetus. jos menee rikki, pesulapalvelun kautta hoituu korjaus. kenkien kans ekoista joutu maksaan ns.omavastuun 30e ja sen jälkeen voi tilata niitä tarpeen mukaan firman piikkiin.

    • minimaali

      Siis jos työnantaja asettaa vaatimuksia väriin, malliin yms, niin työnantajan tulisi luovuttaa vaatteet käyttöön ja myös kustantaa pesukulut.Olen ymmärtänyt että esim. tarjoilijan perusvarustus-valk.paita,mustat housut, mustat kengät-tulee itse kustantaa, en ole varma.Kannattaa tarkistaa tessistä tai vaikka PAMista. Ja huomioi, että jos joudut itse ostamaan työvaatteita,-kenkiä,ammattikirjallisuutta tai "työkaluja", voit laittaa kuitit verotukseen ja ne saa vähennyksiin.
      Omassa työpaikassani saa vaatteet kaikki käyttöön, mutta kengät ja pesukulut menee omasta pussista.Mikä on ihan p-stä!Mutta kun ei jaksa joka asiasta tapella...

    • Mäkkiläinen

      Mulle PAMista sanottiin, ettei TESissä sanota mitään kengistä, vain vaatteista, joten kenkiä ei työnantajan tarvitse maksaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      304
      7562
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      80
      5905
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      159
      3825
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      152
      3494
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1927
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      188
      1836
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1464
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1421
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      15
      1405
    10. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      35
      1396
    Aihe