Oltiin kavereiden kanssa 4 päivää Dublinissa ja mielestämme reissu oli onnistunut. Lensimme Ryanairilla paikan päälle. Lento meni ihan hyvin, mutta en suosittele ostamaan mitään syötävää lennolta jos on tiukka matkabudjetti sillä hinnat on kohtuullisen kalliita. Eli omat evät mukaan!! Taxi maksaa noin 20-25€ lentokentältä keskustaan ja kuskit ovat varsin puheliaita, joten heti kättelyssä pääsee tutustumaan paikalliseen tunnelmaan.
Olimme yötä Abrahams House nimisessä hostellissa. Olimme kolmen hengen huoneessa jossa oli oma vessa ja suihku ja yöltä joutui maksamaan 20€. Huoneessa oli myös oma vedenkeitin joka oli plussaa. Hostellissa vieraat olivat pääosin nuoria. Aamiaiseksi sai "kevyen aamiaisen", joka sisälsi kahvi, mehun ja sämpylän. Hotellissa oli yhteinen keittiö,jossa sai tehdä omia ruokia. Lisäksi käytössä on yhteinen jääkaappi. Hostellissa oli todella rauhallista joten nukuttua sai hyvin. Hostellit sijaitsi lähellä O'connell streetiä mikä on Dublinin pääkatu. Lisäksi Temple Barin alue ei ollut kaukana. Netti löytyy myös hostellista. Jos on tiukka budjetti varattu matkalle niin suosittelen ehdottomasti tätä hostellia, koska hinta/laatu-suhde on kohdallaan. Pyyhkeitä hostelli ei tarjoa mikä on miinusta.
Kävimme Jamesonin tislaamossa ja Guinnessin panimolla, jossa saa tuopin kierroksen lopuksi. Suosittelen ehdottomasti näitä kohteita. Lisäksi kävimme Kilmainham Gaol vankilassa, joka oli mielenkiintoinen paikka. Opas kertoi mielenkiintoisia asioita, joten sinne kannataa myös suunnata. Kaikki sijaitsevat lähellä Liffy-jokea.
Hinta taso on lähellä suomen hintoja, mutta olut on hieman halvempaa, koska tuopit ensinnäkin laitetaan täyteen. Wiskejä kannattaa myös maistaa. Keskusta löytyy Lidl ja Aldi (Parnell Street), sekä Spar. Jokaisesta Pubista saa ruokaa ja ravintoloita on suhteellisen vähän, joten pubiin suunnistamaan jos nälkä iskee. Suosittelen erityisesti Vat-bar joka sijaitsee Temple barin alueella. Kävimme myös Howth- nimisessä paikassa, joka on noin 20min päässä Dublinin keskustasta. Sinne pääsee DART-junlla ja matka on edullinen noin 2€. Maisemat on kauniita, joten sinne kannattaa mennä katsomaan jylhiä kallioita ja maisemia.
Keskustassa on muutama ostoskeskus, jotka sijaitsevat Henry-streetillä. Sinne on helppo suunnistaa O'connell streetiltä.
Kaiken kaikkiaan Ryanairilla oli helppo mennä ja suosittelen Dublinia lämpimästi kaikille. Hintataso on suhteelisen korkea mutta kun siihen varautuu niin se ei yllätä. Pubeissa kannataa mennä kuuntelemaan live-esityksiä ja maistaa Guinnessia. Pidemme varsin paljon Dublinista ja luulen että matkusta sinne vielä joskus uudestaan.
Dublin raportti
Mikeonmic
3
1561
Vastaukset 3
- ...
Saiko joku nukkua maas, kun otitte 3 hengen huoneen? :D
- hyvältä
olenkin harkinnut sinne menoa. ja ryan airilla. kuinka kaukana on dublinin keskusta kentältä? ja meneekö busseja?
- kun klikkailee
hyvältä kirjoitti:
olenkin harkinnut sinne menoa. ja ryan airilla. kuinka kaukana on dublinin keskusta kentältä? ja meneekö busseja?
löytyy kaikenlaista http://www.aircoach.ie/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3551075- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37686- 49580
- 41578
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19471kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459