kestävä

ruusu...

Mikä ruusulajike olisi matalakasvuinen ja talvenkestävä? Vai miten nämä jalolajikkeet saa pysymään hengissä talven yli?

3

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa ottaa

      huomioon, miten pohjoisessa kyseinen viljelyalue sijaitsee.

    • pms68

      jos ongelma on talvenkestävyys niin siihen on kaksi ratkaisua joko ostaa varmoja kotimaisia taimia omalle kasvuvyöhykkeelle ja siinä auttaa kunnollinen taimikauppa tai sitten ostaa saman vuoden versoilal kukkivia ruusuja jolloin paleltuminen ei haittaa.

      Maanpeiteruusut sopii kaikki samoin todella kaikki vanhat ja turvalliset lajit. Lumen alla kaikki säilyy ja päältä kuolee sitten kylmyyteen joten korkea ja arkakin pysyy sillä keinoin matalana jos vain kukkii todella saman vuoden versoilla.

    • gardener

      Minä myös suosittelen kunnon taimimyymälää, missä on laajat valikoimat vanhoja tunnettuja lajikkeita, jos matalaa haluaa. Osa niistä on kuin meidän olosuhteisiin suunniteltu ja niistä on riittävästi kokemusta.

      Jaloruusut/ryhmäruusut tarvitsevat aina asiallisen talvisuojauksen tai kellaritalven. Niistä tuskin mikään lajike pärjää meidän olosuhteissa ilman talvisuojausta.

      Myytävänä olevissa lajikkeissa on talvisuojaustiedot: kohtalainen, hyvä jne. Europeana, Romanze ja monet muut on luokiteltu talvenkestävyydeltään hyväksi, mutta ne on silti talvisuojattava. Puhumattakaan näistä, joiden talvenkestävyys on kohtalainen.
      Suosittelen kirjastosta P.Alangon Suomalaista ruusukirjaa. Siinä käydään eri ruusut lajikekohtaisesti läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      122
      1580
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe