APUVA!Osaako kukaan kertoa mitä tulee maksamaan ja kuinka suuri homma on korjauttaa talon viemäröinti uuden jätevesiasetuksen mukaiseksi??Talossa on kunnan vesiliittymä, mutta oma viemäröintijärjestelmä ei ole uuden jätevesiasetuksen mukainen.
uusi jätevesiasetus
-untuvikko-
141564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
hinnat laskee ja jatkoaikaa saa anomalla. Jos nyt ei ole ylimääräistä 10000 euroa.
Ei varmaankaan laske! Vuonna 2013 et saa ketään enää tekemään työtä.
Pienpuhdistamo maksaa 6000 euroa ja siihen 1000 euroa kuluja päälle.
tippuu kun myynti lisääntyy, työn hinta ei laske mutta itsekin ne voi asentaa.
Mikäkö?No se kun naapurin viljelijä saa ajaa vaikka viikon viereiselle pellolle mansikin jätöksiä tai apulantaa, ja itse joutuu investoimaan oman talon jätevesijärjestelmään että se on asetusten mukainen.Kyllä jurpii mutta sen sanon samalla että ei se maajussin vika ole.
Se ei nimittäin ole läpihuutojuttu, sen saaminen. Pitää löytyä aikamoiset perustelut, sieltä asetuksesta ja ympäristönsuojelulaista ne voi lukea.
jyväjemmarikin ole joutunut laittamaan lantalan asianmukaiseen kuntoon ja joutuu se sama ituniska laittaan ittelleenkin jätevesijärjestelmät vuoteen 2013 mennessä
Taitaa olla, että kompostivessan laittamalla saa kaksi vuotta lisäaikaa. Toisaalta jos tarvii muutoksille hakea lupa, niin joutuu periaatteessa kaikki pistään kerralla kuntoon...
Kompostivessa ei ole välttämättä edullisin ratkaisu, jos ei ole ulkohuusi.
maattisesti kun systeemit tekemättä määräaikaan mennessä. Ainakin puolivuotta tai vuosi kerrallaan.
Ei niitä kenttiä talvella pakoteta tekemään ja jos ensimmäisen jatkoajan syksyllä katselmuksessa kenttä tekemättä niin taas tulee seuraavaan syksyyn aikaa.
Suhtautuminen jatkoaikaan yms. riippuu aina kunnan viranomaisesta ja siitä kuinka tiukan linjan ko viranhaltija on näihin asioihin ottanut. Toiset ei vaadi mitään ja toiset taas... niin kuin tiedätte ;)
Mikään ei estä jätevesijärjestelmän rakentamista talvella. Osa urakoitsijoista muuten on sitä mieltä, että talvella kannattaisi systeemit rakentaa kun ei ole kaivantojen sortumisvaaraa eikä liiaan kosteaa.
Kiitos vastauksista. Tosiaan kustannuksista on tullut monenlaisia mielipiteitä. Onhan se tosiaan tapauskohtaista, mutta onko mitään keskimääräistä arviota kellään?
Hinnan arviointiin tarvi tietää missä ollaan ja millaiset olosuhteet. Mitä kunta vaatii...? Ilmeisesti on vesivessa ja jos sen pitää, niin vielä on monta toteutusvaihtoehtoa.
Kun varaa 5000..10 000e niin pysyy paremmin budjetissa. Pienpuhdistamot on 6 000e luokkaa asennus.
Ulkohuusin ja harmaiden vesin kanssa (ei vesivessaa = vessasta ei tule mitään nesteitä) saanee varata 3000e. Voi mennä 2000e yli tai ali.
Millon niiden pitää olla asianmukaisessa kunnossa ?
...mutta uskon että hinnat eivät tule ainakaan laskemaan. Mitä lähemmäksi mennään vuotta 2013, niin sitä enemmän aika on myyjän puolella. Ei ne tyhmiä ole.
Halvin mitä tiedän tällä hetkellä on 5500€ alv. Hinta sisältää asennuksen, niin minusta se on tosi edullinen.