Ahmattiäidit

Kyllä huvittaa, kun nykyään ihmetellään ja päivitellään sitä, kuinka isoja nykyiset vauvat ovat. Ihan niin kuin joku nelikiloinen lapsi olisi suurikin ihme, kun ottaa huomioon millä tavalla hyvinvointiyhteiskunnasamme odottavat äidit syövät! Moni tuleva äiti ahtaa itsensä täyteen "kahden edestä", mikä on mielestäni silkkaa hulluutta. Toki jos haluaa lihoa satakiloiseksi kuhilaaksi, niin mikäpä siinä...Mutta haluan siis sanoa teille tuleville äideille: Pitäkää ruokahalunne kurissa raskauden aikana, älkääkä päästäkö itseänne repsahtamaan niihin herkkuihin! Siitä on vain seurauksena se, että synnytyksen jälkeen on karistettavana n. 20 ylimääräistä kiloa, ja ylensyönnistä raskauden aikana voi olla myös se ikävä seuraus, että vauvaa joudutaan vetämään imukupilla alakautta kun se on niin tolkuttoman iso, kiitos mamman ruokahalujen. Ja lisäksi voi sitten tulla näitä peräsuolen/virtsarakon/kohdun laskeutumia, jos vauva on isonpuoleinen.
Eli monenlaista haittaa aiheutatte itsellenne ylenpalttisella syömisellä raskauden aikana.
Itse pidin itseni kurissa raskaana ollessani,söin 5 pientä ateriaa päivässä ja liikuin ihan loppumetreille asti säännöllisesti ja monipuolisesti. vauva painoi syntyessään 2765 g, synnytys oli todella helppo ja nopea. Lisäksi ei jäänyt yhtään raskauskiloja! Vaikka toki on luonnollista, että niitä ylimääräisiä kiloja useimmiten jää. En halua saarnata, mutta ajatelkaa tosiaan seuraavan kerran, kun se voisilmäpulla huutaa luokseen!!
202364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tää oli hyvä provo!:D

Äänestä

Suoraan sanoen naurettava kirjoitus. Mulla painoa tuli 7kg ja siitä vauva painoi 4,3kg, että siinä sun pullamössös!!

Äänestä

Viimeinen lapsistani oli paljon suurempi kuin aikaisemmat, vaikka todella tarkkaan vahdin syömisiäni ja yritin pitää kilojani kurissa. olin nimittäin edellisten synnytysten jälkeiset yli 20 kiloa saanut laihdutettua, enkä halunnut kolmannen jälkeen alkaa taas painia liika kilojen kanssa. Lapsella oli ihan sama isä kuin aiemmillakin.

Mitään ongelmia ei ollut sokereiden kanssa. Lapsi painoi syntyessään saman verran kuin aikaisemmat lapseni. Tämä viimeinen vaan syntyi viisi viikkoa "nuorempana" kuin toiset.

Äänestä

Mulla tuli esikoista odottaessa kiloja 24 ja tyttö oli syntyessään niin pikkanen 2800g.Syntyi normaaliaikaisena viikolla 39.Synnytyksen jälkeen ei tarvinnut laihdutella ollenkaan,kaikki ylimääräiset vaan hävisivät.
Nyt odotan toista,lähtöpaino sama kuin ekassa ja painoa on tullut pikkasen enemmän,mutta ei stressiä...

Äänestä

mikä meitä sitten vaivaa?? ahmin kaikkea mahdollista raskauden aika ja todella paljon, kiloja tuli lisää n.14kg ja kun tyttö syntyi niin ei jääny yhtään ylim. painoa.. ja tyttö syntyi rv 42 2 käynnistyksellä ja painoa oli 3820g (joka huomaa on ns. normaalipainoinen)... eipä ollu mun syömiset ylipainoseks saanu tuota tytteliä...
synnytys oli hankala ja melkein joutui imukuppia käyttämään mutta syynä ei ollut koko, vaan se että tyttö oli kääntäny päätään vähän sivuttain joten ei sen takia meinannu ulos tulla..

Että sen siitä saa kun ahmii paljon raskausaika.. normaali kokosen lapsen..

Äänestä

Ois se järkyttävää, kun ois niin sairaalloinen syömisiensä vartija, ettei edes raskausaikana anna itsensä syödä tarpeeksi, vaan pitää näännyttää. Sun lapsihan oli tosi pieni. Kerro vielä, että tupakoit raskausaikana pitääksesi ruokahalun kurissa...

Sait kyllä hyviä vastauksia, minä itse-tyyppi...

Äänestä

TYHMÄ OOT....

Äänestä

että ekaa kun odotin ja painoa tuli 20kg raskauden aikana, ja vedin kuin viimeistä päivää safkaa ja herkkuja, että A) lapsi ei ollut nelikilonen B) Sain kahdessa viikossa raskauskilot pois itsellään. ?? Näihin vastausta odotellessa.

Äänestä

Jos tämä ei ollut provo (mitä toivon) niin tästä vauvasta tulee seuraava uutinen. juuri oli lehdessä tästä vauvasta joka kuoli nälkään tyhmien vanhempiensa takia... jos tietäisin kuka olet niin ilmoittaisin lastensuojeluviranomaisille!! itse söin raskausaikana niinkuin halusin, mitään en karsinut vaan söin myös karkkia jos siltä tuntui, synnytin pojan 3,8kg, poika sai 10 pistettä synnytyksessä (tod.harvinaista, normaali on 9) ja kolmen päivän jälkeen lähdettyämme sairaalasta kävin vaa'alla: olin tiputtanut 6kg siitä painosta mitä olin ennen raskautta.

Äänestä

Jos äidillä ei ole raskausajan diabetesta, painonnoususta kärsii ainoastaan äiti.Vauva kasvaa eniten viimeisellä kolmanneksella, jolloin voi hieman asiaan vaikuttaa, ettei syö herkkuja.

No, itse olin syömättä herkkuja koko raskauden ajan, painoa vain 7kg lisää. Vauva 2,9kg eikä mahtunut alakautta. Raskauskiloja ei jäänyt yhtään. Tämä ei ole niin yksinkertaista, vai miksei siitä muuten puhuttaisi neuvoloissa/lehdissä?

Että ajattele vain itse, ennen kuin kirjoitat asioista, joista et oikein kaikkea ymmärrä...

Äänestä
  • Hei,
    On myös äitejä, jotka eivät kykene synnyttämään pientäkään vauvaa alateitse, vaikka elämäntavat olisivat kuinka terveelliset olleet. Oman tarinani kerroin siksi, ettei aivan kaikkeen voi aina itse vaikuttaa. Itse välttelin raskausaikana myös perunaa, riisiä, vaaleaa leipää en syö laisinkaan ja silti vauvani tosiaan oli minulle liian suuri synnytettäväksi alakautta. Karkkia, pullaa en syönyt juuri lainkaan, BMI normaali ennen raskautta, viimeisilläni painoin noin 60kg diabetestakaan ei todettu, vaan todella ahdas lantio ;)Aina ei niillä syömisillä/syömättömyydellä ole vaikutusta siihen, että lapsi kasvaa liian suureksi synnyttää. Oma pikkuiseni tosiaan 2,9kg.

    Äänestä

jos haluat lisää tietoa

Äänestä

Itse olen syönyt koko raskausjan (molemmissa raskauksissa) herkkuja ym. "Oikea" ruoka ei maistunut, olin ennemmin syömättä. Esikoinen syntyi päivää ennen laskettua aikaa ja painoi 2970g, pisteet 8/9. Toinen syntyi päivän lasketun ajan jälkeen ja painoi 2980g, pisteet 10/10. Kummassakin raskaudessa paino nousi n.3kg koko aikana ja synnytyksen jälkeen painoa oli vähemmän mitä ennen raskautta.

Äänestä

Lapsesta tulee helpommin sairasteleva, jos syntyy noin pienipainoisena, kuin omasi.

Tutkimusten mukaan terveimpiä ovat NORMAALIpainoiset 3-4 kiloiset lapset.

Äänestä
  • Vastaus edelliseen viestiin: pienipainoiset eivät ole yhtään sen alttiimpia sairastumaan kuin isommatkaan jössikät. Jos nyt järjellä ajatellaan, niin ennen vanhaan raskaana olevat naiset raatoivat peltotöissä yms. ja ravinnon laatukin oli mitä oli. Ei varmaan kovin isoja vauvoja silloi syntynyt, mutta kyllähän ne hengissä selvisivät. Ja sanoisin kyllä, että onko järkeä jo kapalosta asti totuttaa vauvaa läskiksi, ihan niin kuin suomalaiset eivät jo muuten olisi diabeteksen valittu kansa. Ja ketään naista ei ole luoto synnyttämään alakautta mitään 4 kiloista pötikkää, kyllähän sen jo järkikin sanoo, että pienempikin riittää.

    Äänestä

  • höpöpöpö kirjoitti:

    Vastaus edelliseen viestiin: pienipainoiset eivät ole yhtään sen alttiimpia sairastumaan kuin isommatkaan jössikät. Jos nyt järjellä ajatellaan, niin ennen vanhaan raskaana olevat naiset raatoivat peltotöissä yms. ja ravinnon laatukin oli mitä oli. Ei varmaan kovin isoja vauvoja silloi syntynyt, mutta kyllähän ne hengissä selvisivät. Ja sanoisin kyllä, että onko järkeä jo kapalosta asti totuttaa vauvaa läskiksi, ihan niin kuin suomalaiset eivät jo muuten olisi diabeteksen valittu kansa. Ja ketään naista ei ole luoto synnyttämään alakautta mitään 4 kiloista pötikkää, kyllähän sen jo järkikin sanoo, että pienempikin riittää.

    Minua on ystävällisesti informoitu, että siihen aikaan, kun naiset tekivät juuri näitä raskaita peltotöitä ym. niin lapsikuolleisuus (synnytyksissä, alle vuoden ikäisenä) on ollut suurta. Kuinkahan monen mummulta ei olisi kuollut yhtään lasta? Siis puhun nyt yli 70 vuotiaista mummuista, ehkä nippa nappa yli 60 vuotiaista.

    Joten lapset ovat varmasti olleet pieniä, mutta eipä niistä kaikki ole selvinny. Luonnon laki, heikoimmat ns. kitketään pois. Kerran kuulin, kun eräs vanha mies kommentoi tätä nykyajan keskosten hoitoa, että on se kumma, kun on kaikenmaailman sairauksia ja allergioita, kun kaikki keskoset pitää "keinotekoisesti kasvattaa ihmisiksi". Ennen juuri nämä liian heikot kuolivat ja vain vahvimmat kestivät nälkää ja muutenkin heikkoja oloja. Tämä EI siis ollut oma mielipiteeni, vaan sen vanhan miehen.

    Onneksi meillä on nykyään koneet ja vehkeet, millä ihmisiä voidaan hoitaa. Kuitenkin välillä olisi kenties järkevää käyttää harkintaa keskosten hoitoa ajatellen.

    Kuten biologin viestissä lukee, saamme syyttää perunaa ja sen pakkosyöttöä siitä, että Suomi on diabeteksen luvattu maa...

    Äänestä

  • Ei meillä ole ainakaan sairasteltu enempää kun norm kokoset vauvat..Kiloja tuli 15 ja laspsi synty 6vk enne laskettua(enenaikasen synnytyksen riski tiedettiin jo alkuun kun jo rv 30 oli kovia supistuksia)..Nyt poika on vuoden ja kerran on ollu nuhakuume ja kerran vatsatauti..Mutta minä kyllä söin normaalisti, en katsellut vaakaa.Mulle kyllä sanottiin että vähän pitäis kattoa mitä syö kun rv 34 oli tullu 15kg lisää painoa.Painoin 55kg(170cm) ennen raskautta..

    Äänestä

Suomessa vauvat tosiaan syntyvät vuosi vuodelta suurempina. Monessa muussa maassa syntyy todella vähän näitä yli nelikiloisia tai jopa reilusti suurempia jössiköitä. Tutkimusten mukaan vauvan suuri koko (jos siis pituutta ei ole normaalia enemmän vaan vain painoa) altistaa vauvan myöhemmässä elämässään monen moisille ongelmille.

Syynä vauvojen kasvuun ovat äitien kohonneet verensokerit. Verensokeri kohoaa kun syö: perunaa, sokeroituja tuotteita, vaaleaa viljaa, puhdistettua valkeaa riisiä tai maissia. Kaikki edellä mainitut tuotteet sisältävät miltein pelkästään tyhjää energiaa ilman vitamiineja ja hivenaineita ja nostavat verensokerin korkealle ruokailun jälkeen. Välttämällä em. tuotteita raskauden aikana vauvat syntyisivät "normaali" painoisina.

Äänestä
  • Raskauden aikana ei syömistä tarvitse muuten rajoittaa, mutta rasvaista tai sokeripitoista ruokaa ei saisi raskauden aikana syödä (tarkoitan nyt siis esim. makkaraa, ranskalaisia, sipsejä, karkkeja ja limsmaa) mielellään ollenkaan, tai korkeintaan hyvin pieniä määriä.

    Tavallista terveellistä kotiruokaa saa syödä niin paljon kuin haluaa ja kokee tarpeelliseksi. Tärkeintä on huolehtia, että ravinnossa on tarpeeksi kasviksia ja vähärasvaista lihaa (tai jotain muuta proteiinipitoista, mikäli on kasvissyöjä).

    Äänestä

  • Ruokavalio tärkeää kirjoitti:

    Raskauden aikana ei syömistä tarvitse muuten rajoittaa, mutta rasvaista tai sokeripitoista ruokaa ei saisi raskauden aikana syödä (tarkoitan nyt siis esim. makkaraa, ranskalaisia, sipsejä, karkkeja ja limsmaa) mielellään ollenkaan, tai korkeintaan hyvin pieniä määriä.

    Tavallista terveellistä kotiruokaa saa syödä niin paljon kuin haluaa ja kokee tarpeelliseksi. Tärkeintä on huolehtia, että ravinnossa on tarpeeksi kasviksia ja vähärasvaista lihaa (tai jotain muuta proteiinipitoista, mikäli on kasvissyöjä).

    Ongelma onkin, että monen suomalaisen naisen ruokavalio on nykyään niin epäterveellinen sokerien osalta, ettei sitä voida mitenkään suositella raskaana oleville. Liian korkea verensokeri estää isoa osaa naisista tulemasta edes raskaaksi!

    Kotiruoan määritelmä on myös muuttunut. Esimerkiksi pulla ei ole kotiruokaa vaan sitä pitäisi pitää entisaikojen sunnuntaiherkkuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pulla kirjoitti:

Kyllä huvittaa, kun nykyään ihmetellään ja päivitellään sitä, kuinka isoja nykyiset vauvat ovat. Ihan niin kuin joku nelikiloinen lapsi olisi suurikin ihme, kun ottaa huomioon millä tavalla hyvinvointiyhteiskunnasamme odottavat äidit syövät! Moni tuleva äiti ahtaa itsensä täyteen "kahden edestä", mikä on mielestäni silkkaa hulluutta. Toki jos haluaa lihoa satakiloiseksi kuhilaaksi, niin mikäpä siinä...Mutta haluan siis sanoa teille tuleville äideille: Pitäkää ruokahalunne kurissa raskauden aikana, älkääkä päästäkö itseänne repsahtamaan niihin herkkuihin! Siitä on vain seurauksena se, että synnytyksen jälkeen on karistettavana n. 20 ylimääräistä kiloa, ja ylensyönnistä raskauden aikana voi olla myös se ikävä seuraus, että vauvaa joudutaan vetämään imukupilla alakautta kun se on niin tolkuttoman iso, kiitos mamman ruokahalujen. Ja lisäksi voi sitten tulla näitä peräsuolen/virtsarakon/kohdun laskeutumia, jos vauva on isonpuoleinen.
Eli monenlaista haittaa aiheutatte itsellenne ylenpalttisella syömisellä raskauden aikana.
Itse pidin itseni kurissa raskaana ollessani,söin 5 pientä ateriaa päivässä ja liikuin ihan loppumetreille asti säännöllisesti ja monipuolisesti. vauva painoi syntyessään 2765 g, synnytys oli todella helppo ja nopea. Lisäksi ei jäänyt yhtään raskauskiloja! Vaikka toki on luonnollista, että niitä ylimääräisiä kiloja useimmiten jää. En halua saarnata, mutta ajatelkaa tosiaan seuraavan kerran, kun se voisilmäpulla huutaa luokseen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu