Tytölläni on soija allergia. Nyt teetättää ongelmia tuo pakkausselosteiden tulkinta. Tiedän että ruuassa ei saa olla soijalesitiiniä eikä soijaproteiinia. Soijalesitiini merkitään E322, mutta jos tämän numerosarjan perässä ei ole mitä lesitiiniä se on niin pitääkö olla syömättä ? Onko mahdollista että tuo E322 ehkä voi sisältää soijaa ? Voiko rypsilestiiniä käyttää jos sen perässä on E322 ? Onko tuo E322 yleinen koodi kaikille lesitiineille? Help auttakaa mua.
SOIJALESITIINISTÄ???
ÄIPPÄ
11737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
kyllä tuo on nimenomaan soijalesitiiniä eikä muuta.
itselle sanottiin että vaikka olen tosi allerginen soijalle ettei lesitiinillä ole niin väliä,siinä ei kuulemma ole proteiinia.pyrin kuitenkin välttämään mikäli mahdollista.