Kuuma "Huuma"

Suihkuko aina ?

Kaiken moisten ihottumien vaivaamana jo monta vuotta. Joo rasvoja on...jos sitä ihmettelet. Vaan aika-ajoin tulee varsinkin aamu yöstä niin sietämätön kutina. Että siihen olen parhaimmaksi avuksi keksinyt niin kuuman suihkun kun kestän ! Kysyin tätä lääkäriltä. Ei suositellut..joo tietty kuivattaa ihoa. Mutta ei osannut kertoa minulle, mihin sen teho perustuu. Onko kenellään samallaisia kokemuksia? Onko se aina pahaksi. Kun muukaan ei auta. Jotten "kiipeäisi seinille" kutinan vuoksi ?

6

3920

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • atooppisesta ihottumasta

      ja joskus käsiä ja jalkoja voi kutittaa niin kovin että ei muuta kuin kuumavesi hanan alle.kuuma vesi ei ole hyväksi kun se todellakin kuivattaa ihoa,ja ihon oma kosteus häviää.toisilla auttaa kylmässä vedessä liottelu.ehkä tohon öiseen kutinaan vois auttaa tarpeeksi viileä makuuhuone,eikä liian lämmintä peittoa.ja muista rasvata ihoa tarpeeksi mutta ei liikaa.

    • Laitat heti kuuman suihkun ...

      jälkeen perusvoidetta!Pyyhkien kuivaksi lämmin tai kuuma iho ottaa vastaan helpoiten voiteen.

    • riivin

      minulla alkaa myös sietämätön kutina aamuyöstä ja on pakko nousta liottamaan käsiä tulikuuman veden alle. se tuo hetken helpotuksen, mutta ei poista kutinaa. lopppuyöstä laitan sit hydrokortisonia ja taas hetken pästä pakko päästä kuuman veden äreen. sitten käsiin ilmestyy aika ajoin rakkuloita. en kyllä osaa auttaa, itsekin kaipaan neuvoja kutinaan...

      • neuvoa kun

        itsekin raavin hullunlailla.mutta ehkä helpottaa jos kokeilisitte yöksi rasvakerros käsiin,ja apteekista sellaiset pehmeät puuvilla käsineet suojaksi.


    • PenttiPeräreikä

      Itsellä atooppinen ihottuma ja siihen kutinaan olen avuksi löytänyt allergialääkkeet. Nukkumisesta ei tule mitään jos iho kutisee, lääke on auttanut.

    • Anonyymi

      Raitista porukkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1656
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      940
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      784
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      542
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe