Kuuma "Huuma"

Suihkuko aina ?

Kaiken moisten ihottumien vaivaamana jo monta vuotta. Joo rasvoja on...jos sitä ihmettelet. Vaan aika-ajoin tulee varsinkin aamu yöstä niin sietämätön kutina. Että siihen olen parhaimmaksi avuksi keksinyt niin kuuman suihkun kun kestän ! Kysyin tätä lääkäriltä. Ei suositellut..joo tietty kuivattaa ihoa. Mutta ei osannut kertoa minulle, mihin sen teho perustuu. Onko kenellään samallaisia kokemuksia? Onko se aina pahaksi. Kun muukaan ei auta. Jotten "kiipeäisi seinille" kutinan vuoksi ?

6

3752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • atooppisesta ihottumasta

      ja joskus käsiä ja jalkoja voi kutittaa niin kovin että ei muuta kuin kuumavesi hanan alle.kuuma vesi ei ole hyväksi kun se todellakin kuivattaa ihoa,ja ihon oma kosteus häviää.toisilla auttaa kylmässä vedessä liottelu.ehkä tohon öiseen kutinaan vois auttaa tarpeeksi viileä makuuhuone,eikä liian lämmintä peittoa.ja muista rasvata ihoa tarpeeksi mutta ei liikaa.

    • Laitat heti kuuman suihkun ...

      jälkeen perusvoidetta!Pyyhkien kuivaksi lämmin tai kuuma iho ottaa vastaan helpoiten voiteen.

    • riivin

      minulla alkaa myös sietämätön kutina aamuyöstä ja on pakko nousta liottamaan käsiä tulikuuman veden alle. se tuo hetken helpotuksen, mutta ei poista kutinaa. lopppuyöstä laitan sit hydrokortisonia ja taas hetken pästä pakko päästä kuuman veden äreen. sitten käsiin ilmestyy aika ajoin rakkuloita. en kyllä osaa auttaa, itsekin kaipaan neuvoja kutinaan...

      • neuvoa kun

        itsekin raavin hullunlailla.mutta ehkä helpottaa jos kokeilisitte yöksi rasvakerros käsiin,ja apteekista sellaiset pehmeät puuvilla käsineet suojaksi.


    • PenttiPeräreikä

      Itsellä atooppinen ihottuma ja siihen kutinaan olen avuksi löytänyt allergialääkkeet. Nukkumisesta ei tule mitään jos iho kutisee, lääke on auttanut.

    • Anonyymi

      Raitista porukkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      221
      3841
    2. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      32
      3135
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      3134
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      22
      2988
    5. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      79
      2921
    6. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      5
      2852
    7. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      224
      2222
    8. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      8
      2211
    9. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      2066
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      2048
    Aihe