olette arvoistani:
S-T3-V 3.7
S-T4-V 9.7
S-TSH 2.3
lääkäri ei ole nostamassa annostani, joka on kolme pikkutabua päivässä. vajaatoiminnan oireita tuntuu kuitenkin olevan.
S-T3-V 3.7
S-T4-V 9.7
S-TSH 2.3
lääkäri ei ole nostamassa annostani, joka on kolme pikkutabua päivässä. vajaatoiminnan oireita tuntuu kuitenkin olevan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Maallikon, vajislaisen kommentti ja neuvo:
Vaikka tuo TSH on maksimin 2,5 alla, tuo T4V 9,7 on liian matala, jos sinulla on alitoiminnan oireita. T3-arvoa minulta ei ole koskaan mitattu enkä osaa kommentoida sen hyvyyttä tai huonoutta.
Nosta varovaisesti esim. 1kpl 0,025mg pikkutabua joka toinen päivä. Odottele ja tarkkaile oireitasi pari-kolme viikkoa. Jos on hyvä olo, jatka uutta annostusta ja mene labraan ja lääkäriin parin kuukauden kuluttua. Kerro lääkärillesi, mikä on annostelusi ja kerro oireiden häviämisestä. Luulisi hänen antavan sinun jatkaa hyväksi todettua annostusta.
Jos 0,025mg nosto joka toinen päivä ei tuo parannusta useankaan viikon jälkeen, nosta annostusta edelleen varovaisesti välipäivillekin.
tasaisilla annoksilla. itse nostaisin aluksi puolikkaan pikkutabun päivässä.
Kilpirauhasen vajaatoiminnan hoidossa otetaan huomioon paitsi arvot niin erityisesti potilaan olo, koska arvot ovat kovin yksilöllisiä. Sinun T4vsi on aivan liian alhainen ja kun olet lääkityksellä tsh saa olla vaikka alle yhden. Eli noilla arvoilla ei ole ihme että oireita on.