kissan raivokohtaukset

Vanhempi kissoistani(9v) saa usein raivokohtauksia eli hyökkii muiden kissojeni kimppuun(2kpl).Se on ollut aina tuollainen joten mistään sairaudesta ei ole kyse.Kisu on tutkittu.Kyseessä on leikattu narttukisu.Toinen kisuistani osaa jo väistää kynsiä,7v ja ollut pennusta lähtien minulla,mutta uusin kisuistani ei vielä osaa.Käy niin sääliksi reppanaa.Vesisuihke ei auta.Katti kohdistaa raivon minua kohtaan.Osaatteko neuvoa?!
3375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

leikkaa ainakin kynnet lyhyemmiksi niin ei satu niin helposti haaveria.

Äänestä

liian aikaisin vieroitetuilla kissoilla tapaa näitä häiriökäyttäytymisiä. aggressiivisuus on yksi niistä.
http://www.resy.fi/artikkelit/kissanpentujaluovutusika.htm

oletko kokeillut feliwayta? haihdutinta kannattaa kokeilla useampi kuukausi ja miksei suihke lisäksi käyttöön.
http://www.vetcare.fi/index.php?id=86

myös uudelleen sopeuttamisesta voisi olla hyötyä.
http://www.incat.fi/6easysteps.asp

homeopatiasta kannattaa myös hakea apua kissan mielen tasapainottamiseen. ota yhteys eläinhomeopaattiin.

jos toiset kissat kärsii paljon raivottaresta, voisi olla paikallaan eristys, jos mahdollista (iso talo) tai oma koti raivolle..

vesisuihkua ei kannata siis käyttää, jos riemastuttaa jopa entisestään hurjimusta. ennemminkin välinpitämättömyys voisi olla paikallaan.
jos kissa hyökkäilee ihmisen kimppuun, kannattaa käyttää kimeää huutoa tai sähinää, josko kissasi ne ymmärtäisi kissankieleksi ja pitää raaja rentona, yleensä kissa tällöin helppaa otteensa, kun "saalis on jo kaadettu".

käsittele jalkasi/kätesi jollakin todella pahanmakuisella, jos menisi mielenkiinto puremiseen.

Äänestä

pomo.onko toiset kolleja vai natuja?
toi feromoni haihdutin vois auttaa,ja huomioi
sitä vanhaa kisua erityisen paljon niin kaipa
se siitä rauhoittuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meri5 kirjoitti:

Vanhempi kissoistani(9v) saa usein raivokohtauksia eli hyökkii muiden kissojeni kimppuun(2kpl).Se on ollut aina tuollainen joten mistään sairaudesta ei ole kyse.Kisu on tutkittu.Kyseessä on leikattu narttukisu.Toinen kisuistani osaa jo väistää kynsiä,7v ja ollut pennusta lähtien minulla,mutta uusin kisuistani ei vielä osaa.Käy niin sääliksi reppanaa.Vesisuihke ei auta.Katti kohdistaa raivon minua kohtaan.Osaatteko neuvoa?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu