Mitenkähän pural- pinoitteinen peltikatto maalataan oikeaoppisesti? Onko kenelläkään kokemusta/tietoa? Itse maalasin tavallisella panssarimaalilla suoraan pinnoitteen päälle. Pesin tietenkin ensin peltipesulla. Nyt talven jälkeen maali irtoilee "komeasti".
Pitääköhän alle laittaa joku tartuntapohjamaali vai millä ihmeellä maalin saisi pysymään?
Pitääköhän alle laittaa joku tartuntapohjamaali vai millä ihmeellä maalin saisi pysymään?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Puralin maalaus. Tikkurilan repco on ainakin suunniteltu pvc ja pural pinnoille. Panssarin pysyvyys on aina ollut arvoitus. Kuulemma jossain maali on joskus pysynyt, mutta hilseilevät maalatut kattopinnat ovat järkiään panssarilla tehtyjä. Panssarimaalilla maalatusta katosta puuttuu elastisuus, joka on välttämättömyys maalatulle katolle. Jos jonnekin sopii, niin polyuretaanikatolle ei missään nimessä sovi Panssarimaali.
Tiettyihin pvc ja pural pintoihin käy Repcon ohella myös RK peltikattomaali, mutta kannattaa kysyä kattomaalausurakoitsijoilta ohjeita ja neuvoja. Rautakaupat myyvät usein vain teknosta ja tikkurilaa ja maalareiden suosiossa on aivan toiset maalit.
Itse en maalaisi ollenkaan pural-pintaa vaan suosiolla vaihtaisin katon. Kyllä ne on melkeenpä kertakäyttökattoja nuo valmispinnoitekatot. Samalla vaivalla vaihdat uuden katon vanhoisiin ruoteisiin, kun alat "oikea-oppisesti" maalauttamaan.
T. Maalari