Kokemuksia pensasmustikasta?

cata-hki

Mulla on nyt kolmatta kesää kasvava, itsepölyttyvä, pensasmustikka ja odotan tänäkesänä saavani edes muutaman marjan. Myyjä sanoikin että pari vuotta kestää ennenkuin marjoja ilmestyy. Onko kellään kokemuksia kannattaisiko esim lannoittaa tms. ja missä vaiheessa kesää marjoja tulee. Pitääkö sitä kastella enemmän kenties? Kiitti jos joku viitsii vastata.

5

6524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotipuutarhuri

      Istutin viime kesänä, kesäkuun puolivälissä kolme pensasmustikkaa. Kaksi oli jotain Hollantilasia tuontitaimia ja yksi kotimainen taimi. Istutin taimet kasvimaalle omaan lokerikkoon, jossa havu-rhodomultaa. Kaikki taimet antoivat marjoja jo ekana kesänä aika myöhäiseen syksyyn saakka. Hollantilaisiss oli tosi isoja marjoja, kotimaisessa vähän pienenpiä. Tänä keväänä kaikki olivat vielä hengissä ja hyväss kasvussa. Tässä vaiheessa kotimainen taimi näyttää paremmalta ja on aivan täynnä nuppuja. Viime kesä, kun oli kuiva, niin lähes joka ilta sai kastella. Täytyy toivoa, että vanhemmat hoitavat mustikoita hyvin, kun itse muutin pois.

      • makeat mustikat

        Minulla on yksi kotimainen Aino, yksi Alvar sekä yksi hollantilainen. Kotimaisista sain reippaan sadon jo toisena kesänä ja nyt pensaat näyttävät virkeiltä. Hollantilainen on kuivunut, saapa nähdä miten käy. Mutta siitä pölytyksestä; pensasmustikoita kai pitää aina olla tyttö ja poika-pensaat että tulee marjoja. Mitä ovat itsepölyttyvät lajikkeet?


      • lelle

        niin, varokaa jäniksiä, ne tykkää hirveesti pensasmustikan lehdistä ja nupuista, ensin ihmettelin, miksi ei tee marjoja, eikä kuki, ennenkuin huomasin, että pupujussit herkuttelivat kaikki vihreiltä näyttävätkin.


      • cata-hki
        makeat mustikat kirjoitti:

        Minulla on yksi kotimainen Aino, yksi Alvar sekä yksi hollantilainen. Kotimaisista sain reippaan sadon jo toisena kesänä ja nyt pensaat näyttävät virkeiltä. Hollantilainen on kuivunut, saapa nähdä miten käy. Mutta siitä pölytyksestä; pensasmustikoita kai pitää aina olla tyttö ja poika-pensaat että tulee marjoja. Mitä ovat itsepölyttyvät lajikkeet?

        Mulla on Aino ja ostin äskettäin jenkkiläiset CHIPPEWAN ja NORTHBLUEN joiden pitäisi sopia keskenään. Tuossa on linkki josta löytyy enemmän tietoja :)


        http://puutarha.net/index.asp?s=/suorakanava/artikkeli2.asp?id=127


    • nami nami marjoja

      Pensasmustikka on kosteuden ystävä ja minä hemmottelin niitä levittämällä koko kesän niiden juurille ruohonleikkuujätettä, josta ne selvästi tykkäsivät ja vaativat myös ruohokatteen vuoksi vähemmän kastelua.

      Hyvä marjasato on riippuvainen sopivasta lämmöstä kukkimisaikaan samoin kuin oikeasta suhteesta valoa ja märkää, joten seuraile mustikoitasi kuinka janoisia ne ovat.

      Kasvupaikka mustikoilleni oli rinne ja paahteinen, joten jonkin verran vaativaa se niille oli. Satoa kehittyi hitaasti ja vasta kolmantena kesänä sain marjoja, mutta tärkeämpää minulle oli saada niistä hyväkuntoiset ja vankat ja käyttää energiansa juurtumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      265
      2418
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      75
      2396
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe