Ruiskupumpun sammutusvivun akseliin tuli uudet O-renkaat. Nyt solenoidi ei jaksa sammuttaa konetta vaikka käsin liikuteltaessa vipu ei erityisen raskaalta tunnu. Virtaa on myös yritetty syöttää suoraan akulta jos vaikka jännitettä häviäisi matkalla, ei apua. Kysymys, voiko solenoidi väsyä? Ilman vastusta toimii. Oma luuloni on että se joko toimii tai on mykkä. Ettei turhaan uutta ostaisi jos vika onkin joku muu.
Solenoidi
albatross+
2276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
se olla likainen ja ruosteessa siltä ja sen takia liikkuu "voimattomasti"?
Entäs jos osa käämeistä on "palanut" niin toimiikohan se silloin myös heikommin? tähän varmaan osaisi joku autosähköasiantuntija vastata varmemmin?
Jos myöskin jodin liitoksesi on kunnossa ja johtaa riittävän hyvin sähköä niin eipä tässä oikein muita vikoja osaa arvioida?
Voisit tietysti mitata sen ottaman virran ja siitä arvioida onko se "normaali" tasolla vai poikkeaako kovasti ja mihin suuntaan? elikä ottaako vähän vai paljon virtaa? ja ainakin jos siihen menee hyvin vähän virtaa niin jostain syystä siihen on tullut liikaa vastusta ja silloin tietysti tehokin on pienempi ja toisin päin jos virtaa menee hyvin paljon niin siellä voi silloin olla joku pieni oikosulku ja samoin silloin voima pienenee kun virta menee väärään paikkaan.
tuskin käämissä on mitään vikaa.Käämin heikkeneminen on erittäin harvinaista.
Magneettien ominaisuuteen kuuluu että mitä pidempi vetomatka sitä heikompi tehoa ja teho putoaa todella voimakkaasti mitä kauempaa veto alkaa. Joten tarkasta että vetomatka ei ole pidentynyt ja että magneetti menee aivan kiinni kun se on vetäneenä.