Onko TSH arvo 3,8 vajaatoimintaa? Lääkäri sanoi, että on viiterajoissa, eikä määrännyt muita kokeita. Vajaatoiminnan oireita kyllä on.
onko vajaatoimintaa
tsh
10996
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
... TSH ei ihan riitä kertomaan onko vai ei. Tuo sun lukema on kyllä vajaatoiminnan puolella - pitäis ottaa myös T4V ja vars. huomioida sun oireet.
Vaadi tarkempia tutkimuksia ja tyroksiinia kokeiluun, sillä arvosi on selvästi alitoiminnan puolella. Jos lääkäri ei suostu, vaihda lääkäriä.
huomenna lääkärille jos se suostuisi kirjoittamaan lähetteen labraan T4V määrittämiseksi, onko jotain muita kokeita, jotka tulisi ottaa?
... kilpirauhasen lamaavat vasta-aineet (TPOAb) tutkittavaksi - niitä jos löytyy, kilpparihäikkää varmasti on.
Eilen sain T4V tuloksen, joka oli 12,1, (viiterajat labrassa oli 12-22). TSH 2 vkoa aikaisemmin oli siis 3.8, nyt ei sitä mitattu uudestaan, olisiko pitänyt? Sain tyroksiinia kokeiluun, ihme kyllä! Puol tablettia per päivä 5 vkoa ja siitten taas katotaan arvot. Onko toi 5 vkoa normaali aika vai onko liian pitkä?
viisi viikkoa on näissä kilpparijutuissa lyhyt aika. 6 vko - 3 kk niin sitten voi ruveta odottelemaan jotain tuloksia. Mutta varmaan viidessä viikossakin näkyy arvoissa jotain, olon parantuminen voi tulla pitkällä perässä.
... 5 viiden viikon jälkeen labrat ja näyttivät hyvin pitkälti oikein (vrt. seur. labrat 2 kk:n päästä ekoista), vaikka eka 2 viikkoa tuostakin söin ½ pienempää annosta.
Pitäiskö siis pyytää vielä, että otettaisiin vasta-ainekoe 5 vko:n päästä, vai pitäiskö se ottaa heti?
Mitkä oli sun arvot ennen kuin rupesit syömään tyroksiiniä ja mitkä oli 5 vko:n jälkeen?
... virallisesti lähtiessä TSH 6,44 ja T4V jotain 12 (varmasti huononivat vasta-ainekoetuloksia odotellessa - olo ainakin meni parissa viikossa ihan käteen) - kontrolleissa TSH oli n. 1,5 ja T4V n. 22. Seur. kontrolleissa T4V oli jotain 24 (ja TSH vähän alempi), mutta ei mitään liikatoimintaoireita.