dieselin kulutus

Onko kukaan seurannu 1.6 crdi ceraton kulutusta? Muutakin saa kertoa. Onko ollu vikoja. Käytiin kokeilemassa ja oli hiljanen ja hyvä ajettava. Vääntöä tuntu pienessä koneessa olevan.
81602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

talvirenkailla. Mul ei ole vielä kesäkulutusta tullu seurattua, pitäs mennä alle kuuden.

Äänestä
  • Ei mitään, takuuseen ei ole tarvinnu turvata, ajettu 35000km, vm 06.
    Huollot hinnakkaita ainakin Deltassa. Nyt käytän huollossa muualla.

    Äänestä

  • Onpa kovia lukemia? Tilasin itse cee`d 1,6 CRDi:n (lienee sama kone)ja keskikulutukseksi luvataan 4,7/100 km, kaupungissa 5,7/100 km ja tienpäällä vain 4,2/100 km.

    Äänestä

  • cee`d kirjoitti:

    Onpa kovia lukemia? Tilasin itse cee`d 1,6 CRDi:n (lienee sama kone)ja keskikulutukseksi luvataan 4,7/100 km, kaupungissa 5,7/100 km ja tienpäällä vain 4,2/100 km.

    kaverin sukunimi. Kulutus oli kaupunki ajoa, ilmeisesti raskaalla jalalla toteutettuna. Kone on sama. Ceraton sedan lupaa kulutukseksi kaupunki 6.5 maantie 4(?) ja yhdistetty 4.9. Se on harva kuski joka pääsee todella noihin lukemiin. Vaatii todella tarkkaa ja kevyttä kaasujalkaa.Tuo maantie lukema hieman epäilyttää. No 2viikon päästähän tuota pääsee testaamaan omistajana.Muista vaihtaa eka öljyt 5th ajon jälkeen. Sitten jatkossa normaali huoltoväli.

    Äänestä

  • cee`d kirjoitti:

    Onpa kovia lukemia? Tilasin itse cee`d 1,6 CRDi:n (lienee sama kone)ja keskikulutukseksi luvataan 4,7/100 km, kaupungissa 5,7/100 km ja tienpäällä vain 4,2/100 km.

    Kian "normikulutukset" kenties ilmoitettaan alakanttiin verrattuna muihin merkkeihin. Vaikka samalla standardilla pitäs määritellä (??). Ainakin naapurin 1,6 bensa cerato kuluttaa noin litran enempi/100 kuin mitä mainos ja auton kauppias kehui.. Ja sievää tasamaan ajoa..
    Vertaa Ceed 1,4 bensa lupaa keskikul 6,1 l/100, vastaavasi Auris 1,4 6,7l/100 ja WV Golf 1,4 6,9l.
    Tokkopa Toyota on "huonompi" moottorien ja autojen rakentaja kuin alalle vasta rynnivä korealainen. Olisko harkittua mainontaa "pieni kulutus" korealaisilta johon ei sitten käytännössä päästä..., kuin alamäkeen ?

    Äänestä

  • vikoja? kirjoitti:

    Ei mitään, takuuseen ei ole tarvinnu turvata, ajettu 35000km, vm 06.
    Huollot hinnakkaita ainakin Deltassa. Nyt käytän huollossa muualla.

    "Nyt käytän huollossa muualla.",
    -----------------------------------------

    ONKO joku huolto oikeutettu huoltamaan, eli että takuu säilyy?


    Olen käsittänyt että nyt ei ole yhtään, mutta jo syksyllä ja ensivuonna on useita.


    Vai koskeeko se vain, KIA cee´d mallia

    Äänestä

Kyllä sen sai talvella helposti viemään seitsemän sadalla. Tosin kaupunkiajoa ja pakkasta lähes -20. Ja niillä keleillä ei moottori meinaa lämmetä millään, penkinlämmitin on tarpeen. Nyt kun kelit on lämmenny niin menee kaupungilla n. 6l/100km.
Autossa tuntuu olevan heikohko vääntö alakierroksilla. Jos kolmosella tai nelosella kierrokset putoo alle 1500r./min, niin siitä kun yrität saada auton taas vauhtiin samalla vaihteella niin tuntuu ettei mitään tapahdu. Joten keppiä on käytettävä melko ahkerasti jos mielii liikenteen mukana pysyä. Tää vaikuttanee kulutukseen. Maantiellä varmaan nätillä ajolla noi tehtaan kulutuslukemat onnistutaan saavuttaa.
Kävin kokeilemassa myös uuden ceedin, samalla koneella kuin tää, ja jotenkin tuntui että oli vääntöä enempi.Ihmettelin myyjällekin asiaa ja hän sanoi että moottorissa voi olla erilaiset päivitykset, mitähän lie tarkoittaa?

Äänestä

Ceraton kulutuksesta en tiedä, mutta reilun 4000 km:n ajolla Ceed CRDI:n keskikulutus on ollut 4,8 litraa satasella. Sekalaista ajoa kevyellä kaasulla. Samaan hengenvetoon on todettava, että poljinta ei suinkaan tarvitse edes painaa pohjaan asti, kun auto jo kulkee riittävästi. Syvemmän painalluksen ainoa etu on, että jalkaa saa välillä suoristettua. Kiihtyvyydessä ei ole merkittävää eroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tilatakko. kirjoitti:

Onko kukaan seurannu 1.6 crdi ceraton kulutusta? Muutakin saa kertoa. Onko ollu vikoja. Käytiin kokeilemassa ja oli hiljanen ja hyvä ajettava. Vääntöä tuntu pienessä koneessa olevan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu