Sain äskettäin tunnukset nordnet pankkiin, mutta kaipaisin muutamia neuvoja käyttämisestä. Ensinnäkin, minun täytyy varmaan siirtää tavan pankkitililtä rahaa nordnetin tilille, jotta voisin ostaa osakkeita? Toiseksi mihin hintaan osakkeita kannattaisi ostaa, jotta niitä saisi?
Esimerkki osakkeesta:
osto Myynti
12,34€ 12,39€
12,33€ 12,41€
12,35€ 12,38€
Jos olisi vaikkapa tälläisiä hintoja siellä nordnetin sivuilla, niin saisinkohan osakkeen luultavasi jos maksaisin 12,33€ vai pitäisikö tarjota 12,38 joka on alin myyntihinta? Saako niitä osakkeita ostettua vaikkapa 50-60kpl kun myyntimäärissä usein mainitaan yli tuhat kpl?
Nordnetin käyttö
2
1621
Vastaukset
- Björn
Siirrät Nordnetin tilillesi rahaa niiden ohjeiden mukaan, mitkä olet saanut.
osto Myynti
12,34€ 12,39€
12,33€ 12,41€
12,35€ 12,38€
Nuo ovat tarjoustasoja, eli korkein ostotarjous on 12,34€ ja alin myyntitaso 12,39€. Tarjoustasojen välissä on nyt 0,05€ "spread", eli kauppoja ei noilla hinnoilla synny. Jos haluat osakkeet heti, pitää tarjota 12,39€. Jos ostat vaikka 50 kpl tasolta 12,39, niin sen jälkeen tasolle jää 50 osaketta vähemmän.
Jos maltat odottaa, voit laittaa tarjouksen 12,34€:n tasolle ja jäädä odottamaan jos joku suostuu myymään tähän hintaan. - aloitelija.
näkyykö tarjoustasoja 5 ylintä vain? tein semmosen rajahinnan joka on alempi kuin tarjoustasolla näkyvä. ilmeisesti jotkin muutkin tekee etten oo ainoa. hylätäänköhän tarjoukseni ellei se sovi tarjoustasoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1197041KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4046753Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693413Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521302976Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092564Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432124- 1251864
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211727Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821397- 741287