Nordnetin käyttö

aloittelija...

Sain äskettäin tunnukset nordnet pankkiin, mutta kaipaisin muutamia neuvoja käyttämisestä. Ensinnäkin, minun täytyy varmaan siirtää tavan pankkitililtä rahaa nordnetin tilille, jotta voisin ostaa osakkeita? Toiseksi mihin hintaan osakkeita kannattaisi ostaa, jotta niitä saisi?

Esimerkki osakkeesta:

osto Myynti
12,34€ 12,39€
12,33€ 12,41€
12,35€ 12,38€

Jos olisi vaikkapa tälläisiä hintoja siellä nordnetin sivuilla, niin saisinkohan osakkeen luultavasi jos maksaisin 12,33€ vai pitäisikö tarjota 12,38 joka on alin myyntihinta? Saako niitä osakkeita ostettua vaikkapa 50-60kpl kun myyntimäärissä usein mainitaan yli tuhat kpl?

2

1561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Björn

      Siirrät Nordnetin tilillesi rahaa niiden ohjeiden mukaan, mitkä olet saanut.

      osto Myynti
      12,34€ 12,39€
      12,33€ 12,41€
      12,35€ 12,38€

      Nuo ovat tarjoustasoja, eli korkein ostotarjous on 12,34€ ja alin myyntitaso 12,39€. Tarjoustasojen välissä on nyt 0,05€ "spread", eli kauppoja ei noilla hinnoilla synny. Jos haluat osakkeet heti, pitää tarjota 12,39€. Jos ostat vaikka 50 kpl tasolta 12,39, niin sen jälkeen tasolle jää 50 osaketta vähemmän.

      Jos maltat odottaa, voit laittaa tarjouksen 12,34€:n tasolle ja jäädä odottamaan jos joku suostuu myymään tähän hintaan.

    • aloitelija.

      näkyykö tarjoustasoja 5 ylintä vain? tein semmosen rajahinnan joka on alempi kuin tarjoustasolla näkyvä. ilmeisesti jotkin muutkin tekee etten oo ainoa. hylätäänköhän tarjoukseni ellei se sovi tarjoustasoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3129
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1574
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1540
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1243
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1073
    Aihe