Nordnetin käyttö

aloittelija...

Sain äskettäin tunnukset nordnet pankkiin, mutta kaipaisin muutamia neuvoja käyttämisestä. Ensinnäkin, minun täytyy varmaan siirtää tavan pankkitililtä rahaa nordnetin tilille, jotta voisin ostaa osakkeita? Toiseksi mihin hintaan osakkeita kannattaisi ostaa, jotta niitä saisi?

Esimerkki osakkeesta:

osto Myynti
12,34€ 12,39€
12,33€ 12,41€
12,35€ 12,38€

Jos olisi vaikkapa tälläisiä hintoja siellä nordnetin sivuilla, niin saisinkohan osakkeen luultavasi jos maksaisin 12,33€ vai pitäisikö tarjota 12,38 joka on alin myyntihinta? Saako niitä osakkeita ostettua vaikkapa 50-60kpl kun myyntimäärissä usein mainitaan yli tuhat kpl?

2

1583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Björn

      Siirrät Nordnetin tilillesi rahaa niiden ohjeiden mukaan, mitkä olet saanut.

      osto Myynti
      12,34€ 12,39€
      12,33€ 12,41€
      12,35€ 12,38€

      Nuo ovat tarjoustasoja, eli korkein ostotarjous on 12,34€ ja alin myyntitaso 12,39€. Tarjoustasojen välissä on nyt 0,05€ "spread", eli kauppoja ei noilla hinnoilla synny. Jos haluat osakkeet heti, pitää tarjota 12,39€. Jos ostat vaikka 50 kpl tasolta 12,39, niin sen jälkeen tasolle jää 50 osaketta vähemmän.

      Jos maltat odottaa, voit laittaa tarjouksen 12,34€:n tasolle ja jäädä odottamaan jos joku suostuu myymään tähän hintaan.

    • aloitelija.

      näkyykö tarjoustasoja 5 ylintä vain? tein semmosen rajahinnan joka on alempi kuin tarjoustasolla näkyvä. ilmeisesti jotkin muutkin tekee etten oo ainoa. hylätäänköhän tarjoukseni ellei se sovi tarjoustasoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe