Taas kaupunki on lahjoittamassa MEIDÄN kuntalaisten omaisuutta.Jos kylällä oleva talo,pinta-alaa yli 200 neliö myydään alle 60t eurolla.Tontin arvo on jo suurempi.Nyt täytyisi valtuustolla olla selkärankaa ja hylätä hallituksen tekemä ehdotus.Laittakaa vaikka anttilalle myyntiin,ilmoitus etuovi comin sivulille,niin saamme talosta ainaskin 100 t euroa.Näin ON .
Vai mitä mieltä olette??http://www2.kokemaki.fi/dynasty2/kokous/20071135-12.HTM
Vai mitä mieltä olette??http://www2.kokemaki.fi/dynasty2/kokous/20071135-12.HTM
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä hinta on aivan liian matala. Epäilen, ettei kaupunki ole huomioinut rakennuksen jälleenhankinta-arvoa ja kunnostuksia perustamisen jälkeen. Samoin tontti on todellakin arvokkaampi kuten sanoitkin. Kannattaa laittaa laillisille kiinteistövälittäjille, mm. Anttilalle, myyntiin, että peruspalvelut ja maaseututiet paranisivat.
Vanhemmillani on samankokoinen talo Porissa, mutta siitä saisi lähes 200 t euroa.
En ole kokemäkeläinen, mutta sinne on harkinnassa muuttaa. Samaa pähkäiltiin 2 vuotta sitten ja on tutkailtu noita asuntojen hintoja ympäri satakuntaa. Toki toivotte että kaupungille tulisi kiinteistökaupoista enemmän rahaa, mutta karu totuus on että siellä ei ole taloja helppo saada kaupaksi ja hinnat sekä kysyntä on jotain ihan eri luokkaa kuin Porissa.
Me päädyttiin Kokemäkeen alunperin siksi, että siellä näyttäis olevan aika paljon ja aika halvalla taloja. Jos tämä ostajaehdokas on muualta niin voisitte olla iloisia kun väkiluku kasvaa. Ei kaikilla ole varaa 100 000-200 000e taloon.