me voidaan nopeuttaa romahdusta

me voidaan nopeuttaa romahdusta sillein että sovitaan että kukaan meistä ei osta kämpää ennenkuin on -40% hinnoista pois! mennään kaikki vuokralle! eiks je..
6636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aina joskus joku meistä tuhnuista romahtaa ja huutaa "en kestä enää!" minkä jälkeen ottaa 250 000 euroa lainaa pankista 30 vuoden laina-ajalla ja ostaa kämpän :)

Me tuhnut ollaan aika tyhmiä joo. Itse ainakin odotan niin kauan, että 200 000 eurolla saa säällisen asunnon Helsingistä. Enkä nyt tarkoita mitään keskusta-asuntoa, vaan hyvien kulkuyhteyksien päässä olevaa noin sadan neliön huoneistoa.

Äänestä

myyjät ovat sen jo saaneet toimimaan: Eivät myy ennen kuin saavat 7-8% paremmin kuin vuosi sitten.
Etenevät vain pienemmillä askeleilla ja hyvinhän tuo toimii.

Siinäpä tuhnu kärvistelee: Osta sillä hinnalla tai asu vuokralla ja taas maksaa asunnot vuoden päästä enemmän.

Muuten hyvä ajatus tuo vuokrallekin meno, ja vuokraisännät siitä varsinkin tykkäis, mutta kohtuuhintaisista vuokra-asunnoista on jo pulaa.

Äänestä

romahdusta kun puhumme paskaa tällä palstalla jo vuodesta 2001 alkaen. Se ei vaan näy tilastoissa, prkl.

Äänestä

Yritin jo tavallaan neroilla ja hifistellä tarjoamalla 150000e vaikka pyynti oli 190000e, mutta ajoivat suunnilleen esittelystä ulos.

Äänestä

vetämällä foliohatun päähän ja katselemalla viewmasterilla kuvia Venetsiasta. Sehän on romahtamassa koko kaupunki suohon.

Äänestä

romahdakkaan? Hinnat eivät välttämättä nouse, mutta epätodennäköisetä, että ne laskisivat huomattavasti. Vaatisi pankkien laajamittaista myyntiä velkoja vastaan. 90-luvun vastaavaa lamaa ei enää voi tulla ja it-buumin tapaista rahaa tyhjästä tohinaakaan tuskin nähdään. Ihmiset ovat viisastuneet.

Ainoa näköpiirissä oleva asia millä ehkä tehdään nopeasti isot rahat ja tappiot on energiatekniikka. Se kun on hieman saanut samoja piirteitä mitä oli internetin jylinä vuosina -95-02. Ihmiset halusivat ja satsasivat siihen vaikka kai ei edes tiennyt mitä se on. Tähän samaan saumaan voisi iskeä jollain uudella energiatekniikan sovelluksella. Fuusio, antimateria, aurinkosähkö, periaatteessa mikä vaan mikä saadaan jotenkin toimimaan ja myytyä ihmisille tulevaisuuden pelastajana. Parhaassa tapauksessa energiajätit saattavat tehdä sonerat. Panostavat kaikki rahansa olemattomaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


grgdfsdfsdf kirjoitti:

me voidaan nopeuttaa romahdusta sillein että sovitaan että kukaan meistä ei osta kämpää ennenkuin on -40% hinnoista pois! mennään kaikki vuokralle! eiks je..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu