vai jo lähtiessä? Kummalla tavalla saa paremman vaihtokurssin? Valuutan osto ja myynti, juu - olen blondi, en oikein tajua sitä. Jos tulen Suomeen ulkomaanvaluutan kanssa ja kysyn tiskiltä niiden tilalle euroja, olenko myymässä vai ostamassa valuuttaa?
Tämä on varmaan tyhmä kysymys, mutta olisin kovin iloinen, jos joku auttaisi.
Vaihtaako valuutta
1
1221
Vastaukset
- näin täällä
Yleensä maksat välikäsille vähiten nostamalla rahat paikan päällä suoraan automaatista esim. heti lentokentällä paikallisena valuuttana. Ei siis missään vaihtotoimistossa tai pankissa.
Automaatilla maksat pankille palkkiota tietyn prosentin, mutta yleensä se on vähemmän kuin mitä vaihtokurssissa häviäisit jos vaihtaisit muualla. Riippuu vähän paljonko nostat ja mitä pankkisi perii ja millainen vaihtokurssi olisi... Mutta nyrkkisääntönä näin.
Itse olen sen verran suurpiirteinen, että en yleensä ala pilkkuja viilaamaan, vaan otan rahat aina automaatista ja sitten reissun loppuessa jos ylimääräistä jää, niin kulutan viimeiset hiput sitten taxfreessa ennen paluulentoa. Jos on jäänyt paljon, niin ostan vaikka varastoon jotain kosmetiikkaa tms. mitä tiedän ennemmin tai myöhemmin tarvitsevani. Paitsi jos tiedän että tulen paikkaan uudelleen niin jemmaan tietysti seuraavaa kertaa varten;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703169
- 622515
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942065- 551972
- 421604
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391188- 61103