olen täysin varma että minulla on fibromyalgia.Vai mitä mieltä olette te ketkä sitä sairastatte?Minulla on useampi kipukohta esim. olkapäässä, polvissa sormien nivelissä,ja nyt on vuoden särkenyt jalkapohjia sukkienkin laitto sattuu ja olen ollut todella väsynyt jo pitkään saunassa olo on aika hyvä, mutta pari tuntia sen jälkeen tulee pahoinvointia ja jäykistyn ja niveliä kolottaa.Joskus huuhtelen itseni todella viileällä vedellä silloin ei olo tule niin kipeäksi.säiden vaihtelut tunnen särkyinä ja jäykistymisenä.minulla on myös todettu nivelrikko polvissa ja myös yliliikkuvat nivelet.Taidan olla pöpi kun olen ollut huomaavinani, että jos syön vilja-ja maitotuotteita nivelet särkisivät mukamas enemmän.kipuilu vie ilon elämästä.jotain tulehduskokeita minulta on otettu viimeksi maaliskuussa ja kaikki näytti normaalia.Jos hermostun kipu tuntuu kovemmalta.
saisinko mielipiteitä
todellakin stressaaja
2381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannataa vielä seuloa pois keliakia vaihtoehto,
jos olet todennut kipujen liittyvän ruokaan.
hoitamaton keliakia aiheuttaa fibron kaltaisia oireita,kolotuksia jne.tosin voipi olla myös molemmat sairaudet!kannattaa varmaan käydä
lääkärissä ja tilanne selviää yksinkertaisella
tutkimuksella fibromyalgian osalta,painelututkimus
kipupisteisiin.
Moikka, sinä fibron epäilyä ajatteleva...En ole lääkäri, mutta sanoisin, että sinulla on todennäköisesti NIVELREUMA!
Itse kuvittelin samaa n. 1½ kk sitten, kunnes hakeuduin reumalääkärin vastaanotolle ja minulla todettiin nivelreuma. Olin potenut n. 3-4 kk epämääräisiä vaivoja: sormien puutumista, turvotusta, aamujäykkyyttä nivelissä ja myöskin kipuja pikku hiljaa alkoi esiintyä sormien tyvinivelissä sekä kuumotusta.
Tutkimuksia tehtiin: valtaisa määrä verikokeita, sormien rtg-kuvaus ym. Tk-lääkäri sanoi vaan, että alkavia kulumavaivoja ja nivelraot sormissa ovat kaventuneet. Kunnes: menin reumatologin vastaanotolle ja sitä kautta reumaosastolle tutkimuksiin.
Samalla käynnillä aloitettiin reumalääkitys: Oxiklorin, Trexan, Prednisolon sekä kalsiumtabl. Nk. turvaverikokeissa olen käynyt 2 vk:n välein, koska Trexan saattaa nostaa mm. ALAT-arvoa.
Joten suosittelen lämpimästi hakeutumista reumalääkärille!
Itselläni reumalääkkeet eivät ole alkaneet vielä tehota täysillä ja töissä olen kyennyt "joten kuten" olemaan, mutta nyt on lisäksi alkaneet ranteen seudun kivut, vaikka yöksi laitankin rannetuet käsiin.
Luulen, että olin liian vähän aikaa s-lomalla reuman toteamisen jälkeen, koska kortisonin olisi jo pitänyt lievittää sormien turvotusta. Tänään viimeksi olin yhteydessä hoitavaan yksikkööni, ja lomaa suositeltiin.
Mutta: mene reumalääkärille! Reumis