http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/05/525220
Syöpätutkijoiden järjestön IARC:n tuoreessa raportissa todetaan, että muutama oluttuoppi päivässä voi jopa kolminkertaistaa riskin sairastua suuontelon, nielun, kurkunpään ja ruokatorven syöpiin täysin raittiisiin verrattuna.
Pelottaako, vai onko tämä vain idea vähentää alkoholin käyttöä?
Alkoholi aiheuttaa syöpää
25
3085
Vastaukset
- tutkimusta
Eikös joku vuosi sitten uutisoitu, että ruuan kuumentaminen lisää ruokaan syöpävaarallisia aineita?
Kuinka moni siirtyi kypsentämättömiin ruokiin uutisen jälkeen? - pisaraakaan,ja
silti syöpä ?
- tunnettu juttu.
Onhan se tiedetty jo pitkään, että alkoholin käyttö lisää syöpäriskiä. Tässä löytyi aihetta sivuavaa juttua ktl:n sivuilta:
"Alkoholin suurkulutus on tunnettu suun ja nielun alueen sekä ruokatorven syöpien riskitekijä. Maha- ja paksusuolen syövän osalta tutkimustulokset ovat olleet ristiriitaisia, mutta runsaan alkoholin käytön on ajateltu lisäävän myös näiden elinten syöpäriskiä. Alkoholin syöpää aiheuttava mekanismi on epäselvä, sillä itse etanoli ei aiheuta syöpää. Sen sijaan alkoholiaineenvaihdunnan ensimmäisellä tuotteella, asetaldehydillä tiedetään olevan useita vaikutuksia, jotka voivat edistää syövän kehitystä, ja sen on havaittu aiheuttavan syöpää eläimillä. Viitettä asetaldehydin karsinogeenisyydestä myös ihmisellä tarjoavat viime aikaiset japanilaiset tutkimukset, joissa on havaittu ruuansulatuskanavan syöpien lisääntyneen selkeästi runsaasti alkoholia käyttävillä ihmisillä, joilla on geneettisistä syistä puutteellinen kyky poistaa asetaldehydiä elimistöstä."
koko juttu on tuolla: http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/kansanterveyslehti/lehdet_2002/3_2002/alkoholi,_mikrobit_ja_syopa/- auta
kun on rojut housuissa.
- Pelota
Sun pitäs kysyä jostain terveiden palstalta pelottaako niitä, mua ei ainakaan pelota koko syöpä enää. Ja jos meinaat tolla et me kaikki ollaan juotu itsellemme syöpä...just just. Toivon ettet, itse ainakin aion juoda saunaoluet ja kesällä käväsen terassillakin, saattaa mennä kaksi tuoppi silloin. Mä kuolen muuten yksinäisyyden aiheuttamaan sydäriin ennemmin.
- metastaasi
aiheuttaisi,jopa eläminen aiheuttaa syöpää.Toisaalta kännissä ja kihloissa on kiva olla.
- LPolku
sitä sitten näköjään saa kitata, ennen kuin on vaaraksi. En minä pystyisi edes käymään töissä, jos joisin usemman tuopin bisseä päivittäin.
- muumiäiti
nukkuisin vuorokaudet läpeensä tolla määrällä.
- maistelija
Juurihan se punaviini oli niin, niin terveellistä. Sitä oikein suositeltiin!!
Itse olen sairastunut ensimmäisen kerran 10 vuotta sitten ja nyt on menossa kolmas "kierros".
Punaviinin makuun olen päässyt vasta tänä vuonna. Luulin sitä terveellisiksi....siinähän piti olla niitä hyviä flavonoideja!!!!
No, en tuon jutun takia kyllä aio lopettaa. Näinhän se on aina mennyt, että joka ennen oli vaarallista, niin nyt on terveellistä ja päin vastoin. Antaa tutkijoiden leikkiä. Pitäähän niilläkin töitä olla! - saat syövän
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1363602
Juo viinaa, saat syövän
7.5.2007 07:00
Huolestuttavatko alkoholin terveyshaitat? Nyt ne huolestuttavat vielä enemmän: kansainvälisen syöpätutkimusjärjestön IARC:n mukaan alkoholijuomat aiheuttavat syöpää.
Järjestön mukaan alkoholinkäytöllä on yhteyttä mm. rintasyöpään sekä suuontelon, nielun ja ruokatorven syöpiin.
Suomen syöpäyhdistyksen pääsihteeri Harri Vertio ei ole yllättynyt IARC:n uusista tutkimustuloksista.
- Tässä ovat vahvistuneet ne käsitykset, jotka ovat jo olleet olemassa.
Vertio nostaa tutkimusaineistosta esiin kaksi merkittävää tulosta.
- Raportissa todetaan, että päivittäin 50 grammaa alkoholia, eli neljä alkoholiannosta, nauttivien naisten rintasyöpäriski kohoaa 1,5-kertaiseksi.
Syöpäjärjestöjen tiedotuspäällikkö Satu Lipponen huomauttaa, että ihmisillä on taipumus aliarvioida elintapojensa vaikutusta syöpäriskiin.
- Sen sijaan ulkoisten tekijöiden, kuten ydinvoimateollisuuden tai ympäristömyrkkyjen vaikutusta yliarvioidaan. Totuus on kuitenkin, että alkoholi ja tupakka ovat aivan omassa luokassaan.
Erityisen vaarallisia ne ovat yhdessä käytettyinä.
- Alkoholi ja tupakka yhteenlaskettuina aiheuttavat suuremman riskin kuin niiden summa, Vertio varoittaa.- kirjoittaa
vaikkapa alkoholi palstalle,tietäisivät varoa ? Eipä paljoa hyödytö syöpä palstalle kirjoittaa.
- Raspikurkku
kirjoittaa kirjoitti:
vaikkapa alkoholi palstalle,tietäisivät varoa ? Eipä paljoa hyödytö syöpä palstalle kirjoittaa.
On vähän myöhäistä enään meikäläisenkin kohdalla.
- mieleen,että
Raspikurkku kirjoitti:
On vähän myöhäistä enään meikäläisenkin kohdalla.
syyllistääkö haluaa ?
- syöpään sairasrumisessa
mieleen,että kirjoitti:
syyllistääkö haluaa ?
monta tekijää,joita kaikkia ei vielä edes tiedetä.
- Raspikurkku
syöpään sairasrumisessa kirjoitti:
monta tekijää,joita kaikkia ei vielä edes tiedetä.
Ja minähän en aio syyllistyä. Jos olisin elänyt täysin raivoraittiina ja savuttomana olisin ehkä jäänyt junan alle jo vuosia sitten tai jotakin muuta kohtalokasta. Elämä on sen verran kolhinut ettei yksi pikkusyöpä maailmaa kaada (joka sekin on jo takanapäin, syöpä siis ei maailma :-)).
- tuo
ollut tiedossa jo vuosikausia, mutta kyseessä on jälleen kerran sellainen juttu, että alkoholi saattaa altistaa kyseisille sairauksille, kuten myös tupakointi, radon ym. aineet.
- niinkuin
kuuluu sanonta. Nimittäin tämän päivän Savon Sanomat uutisoi alkoholin terveysvaikutteista.
- Savon Sanomissa?
niinkuin kirjoitti:
kuuluu sanonta. Nimittäin tämän päivän Savon Sanomat uutisoi alkoholin terveysvaikutteista.
Tarkoitatko, että siellä uutisoitiin hyvistä terveysvaikutuksista?
En itse kyllä 4 tuoppia päivässä voisi myöskään juoda...ei olis rahaakaan. Jos tosta heti päättelee, niin kaikki alkkikset saa syövän. Ei mun exmieskään ole vielä saanut....ja sille toi 4 per päivä oli alkulämmitelyä.
Tupakkaa en ola ikänään edes kokeillut, luulinkin sen pelastavan mut. Kun lähes kaikki sukulaisetkin poltti/polttaa, mutta minäpän saan syövän. Epistä!
- Anonyymi
Tilastojen mukaan Luxemburissa käytetään eniten alkoholia EUssa suhteellisesti, mutta kuitenkaan maa ei pomppaa esiin syöpätilastoissa. Eiköhän syövän syntyyn ole alkoholin käyttöä voimakkaampia tekijöitä kuten esim pienhiukkaset, prosessoitu ruoka ym
- Anonyymi
Ei ole. Ei Jenkkilä missään syöpätilastojen kärjessä keiku. Haimasyöpä on asukaslukuun suhteutettuna yleisin Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa. Geenit, stressi ja ikä tappaa. Aki Hintsa totesi muistaakseni suvussaan olleen paljon syöpää. Eikä sappihommiin auta mikään luomurasva. Sappi ja sen tiet voi olla ainoa kohta kehossa johon rasvainen ruoka todella vaikuttaa.
- Anonyymi
Mites Arttu Lampisen ja Mathilda Heikkilän tapauksissa? Esko Salminen joi kuin sieni mutta elää vielä toisin kuin kaverinsa Vesku. Stressi ja vanha ikä tappaa, ei viina.
- Anonyymi
Pertti Tuominen piti lihavuutta alkoholin sijaan syynä mutta eiköhän ikä ja stressi yhdessä perimän kanssa tehneet. Alkoholi on yleensä kätevä keino peitellä Suomen terveydenhuollon puutteita. Minultakin kysyttiin heti kurkunsyövän yhteydessä alkoholista ja tupakasta vaikka olen kumpaankin elämäni aikana vain marginaalisesti koskenut.
- Anonyymi
Tutkimuksia on tutkimusten perään. Eikös taannoin epäilty näkkileipääkin syövän aiheuttajaksi, jos en väärin muista.
Minusta syövän perusta lienee geeneissä. Jos sinulla on peritty alttius johonkin syöpään, se saattaa ilmaantua sinulle taikka sitten ei. Riippuu tuurista- Anonyymi
Syöpäriskisi pienenee helpoilla keinoilla - rajoita näkkileivän ...
Tuossa ylläolevassa linkissä kerrotaan näkkileivän syöpäriskistä. Kopioi ja linkkaa tuo yllä oleva teksti.
Totuus on kuitenkin mielestäni se, että kaikki suuhun tunkemamme saattaa aiheuttaa syöpää. Ja useimmat syövät ilmaantuvat vaikka et söisi mitään! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syöpäriskisi pienenee helpoilla keinoilla - rajoita näkkileivän ...
Tuossa ylläolevassa linkissä kerrotaan näkkileivän syöpäriskistä. Kopioi ja linkkaa tuo yllä oleva teksti.
Totuus on kuitenkin mielestäni se, että kaikki suuhun tunkemamme saattaa aiheuttaa syöpää. Ja useimmat syövät ilmaantuvat vaikka et söisi mitään!Ja lopputulos on sama!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585473Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4324754Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483899KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1863413Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142576Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182268Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542091- 1282049
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241519