no nii nyt ois sit sellanen ongelma että!
kanin häkin pohjalla on sanomalehteä suojana, nii eiköhönä tää sitte syö sitä! o________o tämähän ei oo kyllä yhtään terveellistä. -u- pitääkö mun ottaa lehdet kokonaan pois? :/
sanomalehdethän on siellä häkissä vaan suojana ja jos otan ne pois, mikä muu kävisi korvikkeeksi? vai tarviiko siellä olla mitään? o_o
kanin häkin pohjalla on sanomalehteä suojana, nii eiköhönä tää sitte syö sitä! o________o tämähän ei oo kyllä yhtään terveellistä. -u- pitääkö mun ottaa lehdet kokonaan pois? :/
sanomalehdethän on siellä häkissä vaan suojana ja jos otan ne pois, mikä muu kävisi korvikkeeksi? vai tarviiko siellä olla mitään? o_o
Vastaukset 11
Vanhimmat
käivisikö jos laittasit lakanan pohjalle!!
yhyy oliks toi vitsi! :-------D
se varmasti söis sitäki, koska sille maistuu mun sängyn päiväpeite ja kaulahuivit. -__-"
ja lakana ois kyllä muutenki aika epäkäytännöllinen, mun mielestä, hyi sitä hajua ku kani tekis jätöksensä siihen! q___q
luin jostai joskus että kissanhiekkaa jossai laatikossa on hyvä.. Meill oli sitä ja se toimi! ja oli helppo siivota. nyt meillä on lehti ja kani ei syö sitä, ainakaan nyt kun saa aina tuoretta voikukan lehtee ja heinää pihalta. kannattaa kokeilla tuota hiekkaa, mutta suosittelen katsomaan ettei se syö sitä.
Meidän häkin pohjalla on sillee että sillä toisella reunalla on lattiamatto suojana ja toiseen reunaan o laitettu iso laatikko johon se voi tehdä tarpeet(koska se tekee vain tiettyyn reunaan) ja toises siin samall puolell ku se laatikko on myös mökki!
http://puput.net/keskustelu/index.php Täältä löytyy kaikkea kivaa,vinkkejä yms.
Tuo jonkun ehdottama kissanhiekka (paakkuuntumaton) ei sovi koko häkkiin, sillä on liian kovaa tassuille, samoin esim. puupelletti. Ne sopivat käytettäväksi vain erillisessä wc-laatikossa. Jos kani on sisäsiisti, voi sanomalehden korvata lakanalla tai jonkinlaisella matolla (esim. räsy- ja kuramattoja käytetään paljon). Jos kani ei ole sisäsiisti ja mattopyykki ei houkuta, jää vaihtoehdoiksi esim. puru tai turve. Jos kani syö ja kuseksii sanolehdille, on ne otettava pois. Vaikkeivat sanomalehdet sinänsä ole vaarallisia, etenkin hieman vanhemmat joissa muste on jo kunnolla kuivunut, eivät ne ole terveellisiä kanin syödä. Märästä lehdestä (vaikka se olisi vanhakin) muste irtoaa myös helpommin kanin turkkiin. Sanomalehtiä siis korkeintaa esim. pyyhkeen alla lisänä virtsaa imemässä ja silloinkin vain jos kani ei niitä syö. Pelkkä paljas pohja on turhan liukas kanin tassuille, eli hyvä siinä olisi jotain olla kanin alusina.
ja ajattelitko että koko häkki on täynnä tota purua tai lehteä?.. ehhei.. on ihan erillinen paikka johon se tekee tarpeensa joten sieltä löytyy! muuten häkissä onkin pehmeä matto alusena.
sovitaan sit niin.. hassua että sanot että kissanhiekka liian kovaa.. ?:/ hmm.. mitenkäs monet kehtaa sit viel ehdottaa että tiilikiviä kanin häkin eteen että kun kani hyppää niin kynnet hioutuu?!.. ja kyllähän tuo kani ihan mielellään siin hiekalla kävi kun purulla tai jossain muualla. ja tuo sanomalehti..mie ainaki vaihdan sen lähes aina kun käyn kanin luona tai ainkun näen että se tarpeet tekee, eikä se meill ainakaa sitä syö! tai mitään siittä ole saanut! ja kellä o varaa laittaa joku pyyhe tai lakana kanin häkkii ja sit viel pestä koko ajan. Nii ja puru on ihan törkeen kallista ja sitä täytis olla vaihtamassa koko ajan ja se sotkee.
Pahoitteluni keskustelun aloittajalle että tälleen pillastun!
hinnassa ohi. Jos jättipaali purua maksaa 6e, ja yhdelle kanille tuo riittää ½ vuodeksi. Kauheaa ajatella, että joku pitää kailla alla jotain kovaa, esim: kissan hiekkaa:(
Kanihan on lemmikki, miksei sille jarjestäisi parasta mahollista oloa. Jos käy kukkaron päälle, miksi hommata koko kania! Kanihan ei ole siisteysintoilijan lemmikki. Masentaa nää teinien valitukset siitä, kun kani sotkee purulla jne.. Sääliksi käy teitin kaneja.
Lisäksi kanille ei todellakaan suositella sanomalehteä. Siitä irtoaa myrkyllisiä aineita, jotka pidemmn päälle ovat vahingollisia kanin elimistölle.
Joku yksittäinen tiiliskivi on täysin eria asia, kuin että jos häkin alusta on kokonaan jotain kovaa ja kani joutuisi viettämään kovalla alustalla useita tunteja päivässä. Monilla kanilla tämä johtaa kantapääkarvojen kulumiseen ja sitä kautta kantapäiden tulehtumiseen, mikä hoitamattomana saattaa johtaa kanin jopa lopetuskuntoon (meillä kaksi kaneista ei kestänyt puupellettejä edes wc-laatikossa, vaikka muuten oli pehmeää).
Esim. ikeasta saa kaneillekin sopivia pikkumattoja 2,95-3,95 eurolla, kirppareilta monesti jopa halvemmalla. Myös vanhoja lakanoita löytyy monesti ihan puoli-ilmaiseksi. Ja kuten jo sanottu, jos kani on sisäsiisti (eli käyttää sitä wc-laatikkoa), eihän niitä mattoja silloin joudu jatkuvasti pesemään.
Purua saa esim. Agrimarketeista 25kg:n paalin n. kuudella eurolla, sahoilta jätesäkeittäin 0-5€/säkki. Ei purusta siis kovin paljoa maksamaan joudu, ellei varta vasten halua hankkia niitä eläinkaupan pikkuruisia kilonpaketteja, jotka pahimmillaan ovat sen parikin euroa kappaleelta. Ja siivottoessakaan ei aina ole tarve vaihtaa kaikki puruja kerralla, usein riittää kun vaihtaa vain ne likaiset kohdat. 125-litran turvepaali maksaa n. 7-8€.
Ja ei tuo lehti silloin ole ongelma, jos kani ei sitä syö tai lehteä päästä kastumaan. Tosin jokin imukykyisempi kuivike olisi varmasti kanillekin kivempi.
Ei missään nimessä kaneille kissanhiekkaa, täällä jo kaksi henkensä menettänyttä. Hiekan nieleminen on hengenvaarallista, ja kuolema on kivulias.
Kaneille paras vaihtoehto pissalaatikkoon on puupelletti. Vapon lämmityspellettejä saa halvalla maatalous- ja rautakaupoista, käyvät hommaan hyvin.
Sanomalehteä ei kannata häkkiin laittaa, eikä kyllä lakanoitakaan. Matto on tukeva ja helposti kopisteltava vaihtoehto.
Suski!! luehhan aiemmat kommenttini! laitoit että "-joku yksittäinen tiiliskivi on täysin eriasia, kuin että jos häkin alusta on KOKONAAN jotain kovaa ja kani joutuisi viettämään kovalla alustalla useita tunteja päivässä-"
Minähän sanoin että
"ja ajattelitko että koko häkki on täynnä tota purua tai lehteä?.. ehhei.. on ihan erillinen paikka johon se tekee tarpeensa joten sieltä löytyy! muuten häkissä onkin pehmeä matto alusena."
En ole niin hullu että antaisin kanin kärsiä ja olla kovalla!! Edelleen meidän häkki on niitä isoimpia. siinä on matto ja sit siellä mihin se tekee tarpeet niin siellä laatikko jossa on sit mitä on!! luettelet noit ikeoita yms. miten ajattelit mun niihin pääsevän? asun kummiski ihan tääl jkl:s. Ja meidän kani ei ees tykkää sahanpurusta!! Ainakin meillä toimii tämä systeemi eikä mitenkään ole käynyt! Ja se joka mua teiniksi sano ni tulkoon sanomaan ihan päin naamaa! taitaa olla itse teini sielä koneen toisessa päässä!
sai suksi87 kuulla kunniansa :)