Pyhitätkö

Miten pyhität lepopäiväsi?
Teetkö mitään töitä lepopäivänä/millaisia?
Teetkö leipätyötäsi tarkoituksella pyhäkorvausten nälkäisenä?
Kunnioitatko käskyä?
8317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sunnuntai on siivous- tai pyykkipäivä. Pyhitän kyllä ylensä lepopäivän, mutta se on lauantai.

Äänestä

pyhänä silittämistä, pyykin pesua ja siivoamista. Yritän tehdä ne loppuviikolla. Minusta pyhäpäivän kunnioittaminen on tärkeä asia. Eikä ne työt tekemällä lopu.

Omassa yrityksessäkin ne työt voi järjestää niin, että ei pyhänä tee töitä. Ja se on jopa helpompaa järjestää omassa yrityksessä ne työt niin kuin uskovaiselle sopii. Koska itse on pomo ja itsellä on suurin sananvalta.

Olen nähnyt sellasen pariskunnan, joka ennen uskoon tuloa teki pyhät ja arjet töitä oman yrityksen parissa. Niin ahkerna oli molemmat isä ja äiti ja koko perhe, että ei mihinkään muuhun jäänyt aikaa koko perheeltä kuin työn tekoon, vuorokaudeet ympäri tehtiin töitä firman eteen ja pyhät ja arjet.Koska muuten ei olis elänyt ja kaikki muu oli turhaa.

Mutta kun Jumala otti kiinni tämän pariskunnan. Ja he tekivät parannuksen. Muuttui arvojärjestyskin. Ja se pyhätyö ei enää tuntunutkaan niin tarpeelliselta.

Äänestä
  • että sapatti on ihmistä varten, mutta ihminen ei ole sapattia varten.

    Äänestä

  • Antti V.Piiterinen kirjoitti:

    että sapatti on ihmistä varten, mutta ihminen ei ole sapattia varten.

    Jumala lepäsi seitsemäntenä päivänä, oli vain järkisyistä. Olisin minäkin väsynyt jos 6 päivää loisin maapalloa. :)
    Ja tosiaan minä vietän vapaapäivän eli lepopäivän kerran viikossa, mielellään kaksi. eli lauantain ja sunnuntain.
    Jumala on kanssani jokaisena päivänä, ja minä olen jumalaa varten ihan jokaisena päivänä. En vain yhtenä enkä vain kahtena..

    Äänestä

  • Ja se että kirjoitti:

    Jumala lepäsi seitsemäntenä päivänä, oli vain järkisyistä. Olisin minäkin väsynyt jos 6 päivää loisin maapalloa. :)
    Ja tosiaan minä vietän vapaapäivän eli lepopäivän kerran viikossa, mielellään kaksi. eli lauantain ja sunnuntain.
    Jumala on kanssani jokaisena päivänä, ja minä olen jumalaa varten ihan jokaisena päivänä. En vain yhtenä enkä vain kahtena..

    Raamatun mukaan ei sunnuntai ole se lepopäivä vaan lauantai. Jeesus kuoli pitkäperjantaina jonka jälkeen alkoi sapatti.

    Äänestä

työläisellä täytyy sen verran olla ahneuden vikaa että tekee tarkoituksella pyhät töitä..on sitten mitä säästää.

Äänestä

Suomalaiset eivät pyhitä lepopäiväänsä. Kirkot ovat tyhjiä myös jumalanpalvelusten aikana. Veeällät ovat yhtä laiskoja käymään kirkossa kuin kaikki muutkin. Kaikki suomalaiset siis pyhittävät lepopäivän samalla tavalla.
Amerikassa on ihan toinen meno Suomen verrattuna. Siellä mennään sunnuntaiaamuisin kirkoonn. Toista ääripäätä edusti aikoinaan Neuvostoliitto, jossa kirkot muutettiin museoiksi ja hevostalleiksi.

Äänestä

minulla. Seurat ovat tosin usein sunnuntaisin , myös lasten pyhäkoulu. me ulkoillaan ja kyläillään. Pakolliset kuviot on tehtävä; ruoanlaitto ja siihen liittyvät asiat. Mutta hyvällä omallatunnolla silloin voi vähän laiskotella.Leipätyötä joutuu tietenkin moni tehdä vuorotyöläisenä, sehän on selvä. Minun lapsuuteni naapuri teki aina maataloustöitä pelloilla aina sunnuntainakin ahkeruuttaan, mutta ei heidän taloutensa sen paremmin luistanut kuin meilläkään, jossa ei oltu peltotöissä sunnuntaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lepopäiväsi? kirjoitti:

Miten pyhität lepopäiväsi?
Teetkö mitään töitä lepopäivänä/millaisia?
Teetkö leipätyötäsi tarkoituksella pyhäkorvausten nälkäisenä?
Kunnioitatko käskyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu