SIINÄS NÄETTE KYLLÄ VUOKRALLA ASUMINEN KANNATTI TAAS!!!!!!!!!!!
******************
Vuokrat kipusivat alkuvuonna. Tilastokeskuksen mukaan vuokrat nousivat tammi-maaliskuussa 2,3 prosenttia viime vuoden vastaavasta ajankohdasta.
Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat kallistuivat koko maassa keskimäärin 1,7 prosenttia. Pääkaupunkiseudulla ne nousivat 2,4 prosenttia ja muualla Suomessa 1,3 prosenttia.
Arava-asuntojen vuokrat kohosivat samaan aikaan koko maassa 3,3 prosenttia.
******************
Vuokrat kipusivat alkuvuonna. Tilastokeskuksen mukaan vuokrat nousivat tammi-maaliskuussa 2,3 prosenttia viime vuoden vastaavasta ajankohdasta.
Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat kallistuivat koko maassa keskimäärin 1,7 prosenttia. Pääkaupunkiseudulla ne nousivat 2,4 prosenttia ja muualla Suomessa 1,3 prosenttia.
Arava-asuntojen vuokrat kohosivat samaan aikaan koko maassa 3,3 prosenttia.
Vastaukset 8
Vanhimmat
en ole omistusasunto tyyppiä näillä hinnoilla.ostakaa te vaan joilla on ylimääräistä hilloa,ja paskaa päässä.
oikeastaan mikään uutinen. Valtaosa vuokra-asuntojen vuokrista on sidottu johonkin indeksiin (yleensä elinkustannusindeksi) ja se kun nousee, niin vuokratkin nousevat. Eli asia ei ole mikään varsinainen uutinen, vaan normaalia kehitystä jo vuosikymmenten aikana vuokramarkkinoilla.
Eli vuokrat ja asuntojen hinnat elävät osittain toisistaan riippumatonta elämää, vuokrat jatkavat tasaista 2-4% vuosittaista kasvuaan, vaikka omistusasuntojen hinnat laskisivat.
Aivan, esim. 50 neliön kaksion vuokra nousi vuodessa 15 euroa (660->675).
Samaan aikaan 50 neliön kaksion vuosi sitten ostaneiden korko nousi prosenttiyksikön. Jos ostohinta oli esim. 140000 euroa, tarkoittaa se yli 100 euroa lisää pankille korkoja kuussa tai vajaan kolmen vuoden lisää maksuaikaan tasamaksuerillä.
vuokrien nousu vuodessa, tuo noin 300€/vuosi lisää vuokratuloja, mikä on aika lähelle sama summa jonka korot vuositasolla nousivat viimekuussa olleen korkotarkistuksen yhteydessä, näiden kahden sijoitusasunnon lainan osalta (lainapääoma pienentynyt hieman alle 20%:lla vuodenaikana).
Eli minulla vuokrien vuosittainen nousu kuittaa korkojen nousun, eli kiitoksia siitä vuokralaisilleni.
No, perusmatematiikalla päässä laskien voi todeta, että olet omistanut kyseiset kämpät jo pidempään ja maksanut niitä jo tovin. Muuten lukusi eivät pidä paikkaansa.
ovat kaksion osalta loppuvuosi 2004 ja yksiön osalta alkuvuosi 2006.
Moöemmat ostettu alle "markkinahinnan" huonokuntoisina, remontoitu (teen remontteja ammatikseni) huolellisesti, ja käytetty jonkinverran omaa rahaa (remonttikustannukset kokonaisuudessan n.15000€).
Kokonaisuudessa molemmat maksettu vuonna 2013.
ettei tuo vuokranpaskiainen ole noussut kolmeen vuoteen ja tuskin nouseekaan. Ei sillä kyllä minä omaan haluan kunhan aika on oikea.
vuokranantajasi kyllä korottaa vuokraasi, älä pelkää. Viimeistään siinävaiheessa kun talossa on isompia remontteja edessä ja aletaan laskemaan asunnon tuottoa. Ja jos on montavuotta korottamatta, niin elinkustannusindeksin mukainen korotus menee kyllä "läpi", vaikka sen riitauttaisit. Tosin sinullahan on aina mahdollisuus irtisanoa asuntosi ja muuttaa muualle, tosin uudut vuokrasuhteet harvoin ovat vanhan hintaisia, vaan monasti vuokran-antajat tekevät se korotuksen juuri siihen vuokralaisen vaihtumis ajankohtaan.