Kuinka hyvin teillä on onnistunut renkaiden tasapainotus. Jotenkin tuntuu, että ne tehdään usein "vasemmalla kädellä". Ostin vappuna Hankookin renkaat ja nyt toinen takapyöristä ravistaa niin ettei paljoa satasta lujempaa viitti ajella. En tiedä onko vanteessa vikaa (peltivanne) tai tasapainoheittoa, koska edellisissäkin renkaissa samaiseen vanteeseen oli mätkäisty yhtä iso paino (50g). Edelliset Marangonit-renkaat eivät kuitenkaan täristäneet yhtään.
Täytyy viedä takaisin tasapainotukseen, mutta onko renkaissa jotain tuotevastuuta, jos renkaassa onkin esimerkiksi pystyheittoa jo valmiiksi tai muuta vikaa?
Täytyy viedä takaisin tasapainotukseen, mutta onko renkaissa jotain tuotevastuuta, jos renkaassa onkin esimerkiksi pystyheittoa jo valmiiksi tai muuta vikaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pystyheiton tarkastus kuulluu tasapainoitukseen. Ammattiihmisen pitäisi katsoa kuinka se rengas asettuu vanteelle.Eli yleensä metsään menee alustalähtien rengastyöt .
usein renkaat tasapainotetaan huolimattomasti. Huonoimmat kokemukset Euromasterista.
Vie takaisin ja vaadi niin tarkka tasapainotus kuin koneella pystyy. Kuuluu saada takuuna. Näin minä olen tehnyt ja kuntoon on tullut. Nyt aina uusia renkaita ostaessani pyydän niin tarkan tasapainotuksen kuin koneella saa, ja on alkanut tulla kunnon jälkeä.